Inhalační vložky: Co potřebujete vědět

Co je to spacer?

Když vy nebo vaše dítě potřebujete pomoc při kontrole příznaků astmatu, inhalátor může rychle dodat správné množství léků. Ale inhalátory vyžadují, abyste načasovali dobrý, hluboký nádech přesně s uvolněním léku z inhalátoru. Někdy mají starší dospělí a děti problémy se správným používáním těchto kapesních zařízení.

Pro zlepšení příjmu mlžného léku může být inhalátor vybaven distanční vložkou. Je to průhledná hadička, která se vejde mezi inhalátor s lékem a váš náustek. Když se lék uvolní, přesune se do spaceru, kde může být inhalován pomaleji. Načasování mezi uvolněním léku a jeho vdechnutím nemusí být tak přesné.

Distanční vložka se používá pro typ inhalátoru známý jako inhalátor s odměřenou dávkou. Toto zařízení uvolňuje předem nastavenou nebo odměřenou dávku léku. Obvykle zahrnuje typ léků nazývaných bronchodilatátor. Může také zahrnovat kortikosteroid. Vaše dávka může být pro dlouhodobou kontrolu příznaků astmatu po celý den. Nebo může být vaší dávkou rychle působící léčba, která pomůže zabránit vzplanutí příznaků nebo zastaví vzplanutí dříve, než se zhorší. Distanční vložku lze použít s oběma typy léků.

Výhody použití distanční vložky

Hlavní výhodou mezikusu inhalátoru je, že pomáhá kontrolovat příjem léků. To nejen zajistí, že dostanete předepsané množství, ale že ho vdechnete způsobem, který je pro vás pohodlný.

Běžné inhalátory vyžadují, abyste stiskli tlačítko, které uvolní lék, a poté se okamžitě zhluboka nadechli. Tento rychlý soubor akcí může být pro některé lidi náročný. S mezikusem nemusíte spěchat s užíváním léků. Některé rozpěrky dokonce vydávají trochu pískavý zvuk, pokud se příliš rychle nadechnete.

Inhalační vložka také pomáhá snížit množství léků, které vám zůstanou v krku nebo na jazyku poté, co vdechnete dávku. Chcete, aby se vám do dýchacích cest a do plic dostalo co nejvíce léků. Častým problémem při používání inhalátoru, který neobsahuje vložku, je to, že nesprávné načasování dýchání znamená, že se do plic dostane méně léků.

Nevýhody použití distanční vložky

I když vymezovací vložka trochu usnadňuje používání inhalátoru, stále se musíte soustředit na dýchání, jakmile se lék uvolní. Léky, které nejsou inhalovány, se usadí na dně distanční vložky.

Protože některé léky a vlhkost z vašeho dýchání mohou zůstat v distanční vložce, je třeba zařízení často čistit. Nejedná se o časově náročnou zátěž, ale je nutné zabránit infekci nebo podráždění úst nebo krku.

Možná jej nebudete muset čistit po každém použití. Ale budete to muset udělat alespoň po každých několika použitích, nebo pokud jste inhalátor den nebo dva nepoužívali. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak často by měl být váš spacer čištěn.

Jak používat distanční vložku

Inhalátor s odměřenou dávkou je kovový kanystr, který obsahuje sprejovou nebo mlhovou formu léku na astma. Stisknutím tlačítka na jednom konci nádobky se mlha uvolní přes trysku nebo náustek. Inhalátor uvolní stejné množství léku při každém stisknutí tlačítka.

Možná budete muset inhalátorem několikrát zatřást, aby se lék uvnitř uvolnil. Nezapomeňte sejmout víčko, které zakrývá náustek.

Pokud nemáte distanční vložku, umístěte zuby a rty těsně kolem náustku, abyste zajistili, že co nejvíce léků bude vdechováno přímo do vašich plic. Můžete také držet inhalátor palec od otevřených úst, ale budete muset stisknout tlačítko a rychle se nadechnout, abyste zachytili co nejvíce mlhy. Váš lékař vám může pomoci s nejlepším přístupem pro vás nebo vaše dítě.

Pokud používáte distanční vložku, jeden konec tuby se připojí k náustku inhalátoru. Druhý konec distanční vložky má podobný náustek, který můžete použít. Dýchání pečlivě načasujte s uvolňováním léku. Pokud se nadechnete příliš brzy, nebudete mít dostatek dechu, abyste dostali všechny léky do plic. Pokud se nadechnete příliš pozdě, může se v mezikusu usadit velké množství léků.

Příliš rychlé dýchání může také způsobit, že se lék přilepí na zadní část krku, místo aby šel do dýchacích cest. V ideálním případě se chcete dlouze a pomalu nadechnout asi tři až čtyři sekundy.

Péče o váš spacer

Nejdůležitějším aspektem péče o distanční vložku inhalátoru je její udržování v čistotě. Můžete to udělat čistou teplou vodou a tekutým prostředkem na mytí nádobí.

Nechte distanční vložku uschnout na vzduchu, spíše než ji sušit ručníkem nebo papírovou utěrkou. Statický náboj se může hromadit uvnitř distanční vložky, což způsobí, že se lék přilepí ke stranám tuby. Prameny ručníku mohou také zůstat v distanční vložce. Nechceš je vdechnout. Pokud chcete, můžete na náustek použít ručník.

Před prvním použitím byste měli také vyčistit distanční vložku. Jednou nebo dvakrát ročně nechte svého lékaře zkontrolovat, zda váš spacer není prasklý, a ujistěte se, že s vaším inhalátorem správně funguje.

Jídlo s sebou

Některé děti a dospělí dávají přednost použití distanční vložky inhalátoru. Jiní by raději dostávali léky přímo z inhalátoru.

Pokud zjistíte, že používání inhalátoru zanechává léky ve vašich ústech nebo krku, zkuste použít spacer. Může pomoci dostat více léků do plic, kde je to potřeba.

Mějte na paměti, že na trhu existuje celá řada inhalátorů a spacerů. Klíčem je najít systém, který vám poskytne úlevu, kterou potřebujete, abyste mohli snadněji dýchat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY