Inkontinence moči: Vaginální sling postup

Přehled

Procedura vaginálního slingu se také nazývá procedura pubovaginálního slingu. Je to typ chirurgického zákroku používaný k léčbě močové inkontinence u žen.

Močová inkontinence je lékařský termín pro neschopnost ovládat močový měchýř. Tento stav vede k úniku moči. Můžete například zaznamenat únik moči po kašlání nebo kýchání. Nebo můžete pociťovat silné a náhlé nutkání močit, které vede k úniku moči, když nestíháte včas dojít na toaletu. Pokud trpíte závažnou inkontinencí moči, která ovlivňuje váš každodenní život, může vám lékař doporučit vaginální závěs.

Když močíte, kruhový sval kolem močového měchýře se uvolní a uvolňuje moč do močové trubice. Vaše močová trubice je trubice, která vede z močového měchýře ven z těla. Při vaginálním závěsu váš chirurg použije kousek tkáně nebo syntetického materiálu k vytvoření závěsu kolem vaší močové trubice. To pomůže udržet vaši močovou trubici uzavřenou a zabránit úniku moči.

Účel procedury vaginálního závěsu

Procedura vaginálního závěsu je jednou z možností léčby stresové inkontinence moči u žen. V závislosti na tom, jak závažná je vaše inkontinence moči, může lékař nejprve předepsat jiné možnosti léčby. Pokud tato léčba nezabere, může vám lékař doporučit proceduru vaginálního závěsu. Mohou vám také doporučit tento postup, pokud máte závažný případ močové inkontinence a problémy s močovým měchýřem narušují váš každodenní život.

Typy vaginálních závěsů

Dva hlavní typy vaginálních závěsů jsou konvenční závěsy a závěsy bez napětí.

Konvenční závěsy

Konvenční smyčky jsou vyrobeny z jednoho z následujících:

 • syntetický materiál
 • zvířecí tkáň
 • tkáně z vašeho těla
 • tkáně z těla zemřelé osoby

Váš lékař umístí tuto tkáň nebo syntetický materiál kolem vaší močové trubice a upevní ji stehy.

Popruhy bez napětí

Beznapěťové smyčky nebo vaginální pásky jsou obvykle vyrobeny ze síťoviny. Váš lékař umístí tento materiál kolem vaší močové trubice. Místo toho, aby ji zajistily stehy, použijí okolní tkáně ve vašem těle, aby ji udržely na místě.

Rizika procedury vaginální smyčky

Pokaždé, když podstoupíte operaci nebo se vám udělá otvor v kůži, jsou s tím spojena rizika. Mezi tato rizika patří:

 • krvácející
 • krevní sraženiny
 • dýchací problémy
 • infekce

Postup vaginálního závěsu také zahrnuje další specifická rizika, včetně:

 • poranění nebo podráždění v okolí pochvy, močového měchýře nebo močové trubice
 • jiné změny ve vaší pochvě, jako je pokleslá nebo vyhřezlá pochva
 • vývoj píštěle, což je abnormální spojení nebo tunel mezi vaší kůží a vagínou
 • hyperaktivní močový měchýř nebo problémy s vyprazdňováním močového měchýře

V průběhu času se materiál použitý k vytvoření závěsu může rozpadnout a způsobit další zdravotní problémy. Pokud jste starší dospělí a již jste prošli menopauzou, může vám lékař doporučit, abyste se vyhnuli vaginálnímu závěsu.

Příprava na proceduru

Před provedením vaginálního závěsu informujte svého chirurga o všech lécích, které užíváte. Váš chirurg vás může požádat, abyste několik dní nebo hodin před operací přestali užívat určité léky, včetně léků, které ředí krev, jako je warfarin, aspirin a ibuprofen. Mohou vás také požádat, abyste šest až 12 hodin před operací nic nejedli ani nepili.

Určitě se oblékněte do pohodlného oblečení a zařiďte si odvoz domů.

Co se děje během tohoto postupu?

Před zahájením operace podstoupíte celkovou anestezii nebo spinální anestezii, abyste předešli bolesti během procedury. Váš zdravotnický tým pravděpodobně zavede katétr nebo hadičku do močového měchýře, aby vypustil moč.

Během procedury váš chirurg provede malý řez uvnitř vaší pochvy. Mohou také provést další řez ve vašem břiše, nad vaší stydkou kostí nebo na každé straně vašich stydkých pysků. Vloží popruh, což je pruh tkáně nebo syntetického materiálu, skrz vaše řezy. Poté zajistí smyčku kolem vaší močové trubice, se stehy nebo bez nich.

Co očekávat po zákroku

Zákrok vaginálního závěsu se obvykle provádí ambulantně. To znamená, že po operaci pravděpodobně opustíte nemocnici, abyste se zotavili doma. V některých případech budete možná muset zůstat v nemocnici jednu až dvě noci poté.

Většina lidí se z tohoto postupu plně zotaví během jednoho až tří měsíců. Je důležité dodržovat všechny pokyny pro propuštění a péči, které obdržíte po operaci. Váš lékař s vámi pravděpodobně naplánuje několik následných schůzek. Ujistěte se, že dodržujte tyto schůzky a poraďte se se svým lékařem o jakýchkoli komplikacích, které byste mohli po operaci zaznamenat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY