Jak dlouho trvá akné související s testosteronem? Navíc tipy na léčbu

Akné vyvolané testosteronovou terapií se liší od člověka k člověku. To znamená, že neexistuje univerzální odpověď na to, jak dlouho to vydrží. Zde je to, co víme, a několik tipů na léčbu, jako jsou domácí prostředky, produkty z drogerie a další.

Někteří lidé mohou mít počáteční záchvaty, když se jejich těla přizpůsobují novým hladinám hormonů, a to je vše. Jiní mohou procházet výpadky během prvních 6 až 12 měsíců terapie testosteronem.

A někteří se s akné vypořádají tak dlouho, dokud budou brát testosteron.

Nakonec záleží na chemii vaší pokožky, na předepsané dávce testosteronu a na tom, jaké přípravky na akné, pokud vůbec nějaké, v současné době používáte.

Předem zjistěte, proč může léčba testosteronem způsobit akné a co můžete udělat pro prevenci a léčbu.

Jaký je vztah mezi testosteronem a akné?

“Užívání testosteronu může zvýšit produkci mazu,” vysvětluje Anna Chacon, MD, dermatolog se sídlem v Miami na Floridě.

Sebum je olejová, voskovitá látka produkovaná mazovými žlázami, vysvětluje. Pokud vaše tělo náhle produkuje více mazu než obvykle, vaše mazové žlázy se pravděpodobněji podráždí nebo ucpou.

“Je běžné, že akné vybuchne v důsledku těchto podrážděných mazových žláz,” říká Chacon.

Roli může hrát i množství testosteronu, které užíváte.

“Zdá se, že klinické zkušenosti naznačují, že vyšší dávky mohou přispět k větším problémům s akné,” říká Michelle Forcier, MD, klinická lékařka s virtuální zdravotnickou službou FOLX.

Co můžete udělat pro léčbu akné souvisejícího s testosteronem doma?

Pokud máte výpadek, ale nemáte čas nebo dopravu do drogerie, můžete si vytvořit vlastní léčbu.

Chacon doporučuje:

 1. Vytvořte směs s 1 dílem jablečného octa a 3 díly vody.
 2. Po opláchnutí obličeje vodou směs jemně naneste na pokožku pomocí vatového tamponu.
 3. Nechte působit 5 až 20 sekund, poté opláchněte vodou a osušte.
 4. Opakujte tuto techniku ​​1 až 2 krát denně, podle potřeby.

To může být účinné pro mírné akné, říká, ale pravděpodobně to nevyřeší u závažnějších ohnisek.

Jaké volně prodejné přípravky lze použít na akné související s testosteronem?

“Toto akné většinou reaguje na běžné volně prodejné léky,” říká Chacon.

Existuje několik hlavních typů volně prodejných terapií, které mohou být účinné, vysvětluje Viktoryia Kazlouskaya, MD, dermatolog s Khrom Dermatology v Brooklynu, New York.

Kazlouskaya doporučuje produkty s:

 • benzoylperoxid
 • kyselina salicylová
 • kyselina azelaová
 • retinoidy

“Benzoylperoxid je pravděpodobně nejznámějším volně prodejným lékem,” říká Kazlouskaya. Podívejte se na produkty od PanOxyl, Cerave, Paula’s Choice a Clean and Clear, abychom jmenovali jen některé.

“Skvělé jsou také mycí přípravky s kyselinou salicylovou, jako je Neutrogena Oil-Free Acne Wash, a mycí přípravky s kyselinou azelaovou, jako je The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10% a Naturium Azelaic Acid Emulsion 10%,” říká.

La Roche Posay také vyrábí volně prodejný topický retinoid, který je účinný, dodává Kazlouskaya.

Jaké klinické léčby jsou k dispozici pro akné související s testosteronem?

Existuje mnoho léků na předpis, které by dermatolog nebo jiný zdravotnický pracovník mohl předepsat, aby pomohly akné souvisejícím s testosteronem.

Někteří odborníci běžně předepisují isotretinoin k léčbě těžkého akné. Je známější pod názvy značek, které jej nesou:

 • Accutane
 • Absorica
 • Amnesteem
 • Claravis
 • Myorisan
 • Zenatane

Dermatolog s vámi bude spolupracovat, aby určil, jak dlouhá by měla být léčba.

V průměru lidé užívají isotretinoin po dobu nejméně 5 měsíců, říká Forcier. “Opravdu to může pomoci některým lidem s těžkým akné a po léčbě často zmizí po zbytek jejich života.”

Isotretinoin však není jedinou možností na předpis.

“Jako možnosti léčby by měly být prozkoumány také topické retinoidy na předpis, topické antibiotikum s benzoylperoxidem nebo perorální antibiotikum,” říká Chacon.

V některých případech je antikoncepční pilulka také možností léčby akné.

“FDA schválila antikoncepční pilulky s ethinylestradiolem pro léčbu akné,” říká Chacon. Tento lék pomáhá omezit akné, ke kterému dochází v důsledku hormonálních výkyvů.

Někdy je orální antikoncepce předepsána s antiandrogenními léky, jako je spironolakton (Aldactone), poznamenává Chacon. To může pomoci stabilizovat hladinu testosteronu a snížit množství kožního mazu.

Antikoncepční pilulky a antiandrogenní léky nemusí být možností pro lidi, kteří v současné době užívají léčbu testosteronem, ale mohou být užitečné pro lidi, kteří nedávno přestali.

Tyto léky mohou být také použity pro lidi, kteří mají vyšší hladiny přirozeně se vyskytujícího testosteronu.

Před zahájením nového léku nebo léčby si nezapomeňte promluvit se svým zdravotníkem o lécích, které v současné době užíváte.

Co můžete udělat, abyste zabránili vzniku akné souvisejícího s testosteronem?

Osvojení si různých hygienických návyků a zdravého životního stylu vám může pomoci zvládnout akné související s testosteronem.

Za prvé: Vyhněte se mýdlům, šamponům, kondicionérům a mycím prostředkům na obličej, které jsou voňavé nebo obsahují alkohol, navrhuje Forcier.

Cokoli, co se ve sprše omyje obličejem nebo tělem, může způsobit další podráždění mazových žláz, a proto zhoršit akné, vysvětluje. Volba jemných mýdel a čisticích prostředků bez vůně je dobrý nápad.

Dále se co nejvíce nedotýkejte obličeje. A pokud se potřebujete dotknout své tváře? Nejprve si umyjte ruce! “Vaše ruce a prsty budou přenášet mastnotu a nečistoty na váš obličej, což může zhoršit akné,” říká Forcier.

A konečně, je obecně považováno za moudré jíst potraviny bohaté na živiny, zůstat hydratovaný a omezit příjem drog a alkoholu, říká Chacon.

Sečteno a podtrženo

Testosteronová terapie může zvýšit produkci kožního mazu ve vašem těle, což může ucpat póry a vést k pupínkům. Ale při správném plánování a péči je akné související s testosteronem léčitelné a lze mu předcházet.

Promluvte si se zdravotnickým pracovníkem, abyste přišli s protokolem o pleti a životním stylu, který nejlépe vyhovuje vám, vašemu tělu a vašim zdravotním cílům.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women’s Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY