Jak pečovat o kolostomickou stomii a stomický vak

To, jak pečujete o kolostomii a stomický vak, se může u různých lidí lišit. Například to, jak často měníte tašku, závisí na vašem výkonu a typu tašky, kterou používáte.

Kolostomie je chirurgický otvor mezi částí tlustého střeva a břišní stěnou. Pokud z nějakého důvodu vaše stolice nemůže přirozeně procházet konečníkem, kolostomie umožňuje přesměrování vašich střevních pohybů do vnějšího vaku nazývaného „stomie“.

Tento článek prozkoumá obecné tipy pro péči o stomii, včetně toho, jak vyměnit stomický vak a jak se o něj starat, komplikace, na které je třeba si dát pozor, a odpovědi na často kladené otázky o životě s kolostomií.

Jak pečovat o kolostomii

Stomie je viditelný otvor do místa kolostomie. Je vyrobena ze sliznice jako vnitřek vašich úst, takže jasně červená barva je přirozená. Neměli byste pociťovat pocity jako bolest ve stomii, pokud není kůže kolem stomie podrážděná.

Krvácení z místa stomie není neočekávané, protože krevní cévy jsou velmi blízko povrchu tohoto druhu tkáně. Lehké krvácení není důvodem k obavám a neměli byste se bát místa stomie jemně očistit nebo se ho dotknout.

Vzhledem k tomu, že vaše stomie je téměř vždy v kontaktu se stolicí, je důležité stomii pravidelně kontrolovat a čistit. Čištění nevyžaduje žádné speciální pomůcky, stačí obyčejná voda z kohoutku a měkký hadřík nebo gáza. Mýdla, čisticí prostředky a dokonce i dětské ubrousky obsahují další látky, které by mohly stomii podráždit.

Běžné komplikace, na které je třeba si dát pozor

Běžný komplikace stomie a použití stomického sáčku zahrnují:

 • prolaps stomie
 • krvácející
 • nedostatečné prokrvení a ztráta tkáně v místě stomie
 • zúžení (striktury) stomie
 • zatažení stomie zpět do břicha
 • kýly
 • dehydratace
 • nutriční nedostatky
Bylo to užitečné?

Jak používat stomický sáček

Existuje několik typů stomických sáčků. Pokud máte uzavřený sáček, který nelze vypustit, možná jej budete muset vyměnit několikrát denně, v závislosti na tom, jak rychle se naplní.

Lékaři doporučují vyprázdnit pytel, když je asi z 1/3–1/2 plný. Je to proto, že čím je sáček plnější, tím větší zátěž působí na vaši kožní bariéru.

Výpustné sáčky můžete nechat zapnuté i několik dní. Jak často budete tašku měnit, závisí na tom, jak dobře přilne k pokožce nebo jaký konkrétní model používáte. Výrobci obecně doporučují vyměnit výpustný stomický sáček alespoň dvakrát týdně.

Kroky pro výměnu stomického vaku

Kroky pro výměnu stomického vaku budou záviset na vašem konkrétním typu vaku, ale následující kroky jsou typické pro většinu modelů.

 1. Myjte si ruce.
 2. Sbírejte zásoby pro výměnu stomického sáčku. Užitečná je výměna tašky v koupelně u umyvadla a toalety. Ubrousky nebo starý ručník jsou užitečné pro zachycení jakékoli drenáže, která může vytéct, když měníte tašku.
 3. Vyprázdněte tašku jako obvykle. Sáček neoplachujte.
 4. Opatrně odstraňte těsnění sáčku a odloupněte všechny lepicí produkty, které jste použili při poslední aplikaci. Odstraňovače lepidla jsou v tomto kroku možností, ale nemusí být vyžadovány v závislosti na tom, jak dlouho byl váš stomický sáček nasazen od poslední změny.
 5. Jemně omyjte stomii vodou a žínkou nebo tak, že vstoupíte do sprchy a omyjete čistou vodou.
 6. Není neobvyklé, že vaše stomie trochu krvácí, když měníte sáčky a čistíte místa, ale pokud zaznamenáte změny velikosti, barvy nebo tvaru, kontaktujte svou stomickou sestru.
 7. Jakmile je stomie čistá a kůže kolem ní suchá, změřte svou stomii pomocí vodítka, které je součástí vašeho nového sáčku.
 8. Do nového nástavce vyříznete otvor, který odpovídá velikosti vaší stomie. K přilepení držáku na kůži můžete použít produkty dle vlastního výběru. Někteří lidé používají samolepicí držáky, ale některé pasty a lepidla jsou k dispozici na základě vašich preferencí. Před umístěním nového držáku na pokožku nepoužívejte žádná mléka ani oleje.
 9. Jakmile je držák zajištěn, připojte k němu nový sáček. Některé tašky se přilepí na držáky, zatímco jiné se mohou zkroutit a zacvaknout nebo zapadnout na místo.

Buďte sami se sebou trpěliví. Při prvních několika výměnách stomického sáčku proběhne několik pokusů a omylů. Pokud máte citlivou pokožku, možná budete muset vyzkoušet několik různých lepicích produktů, dokud nenajdete ten pravý pro vás.

Promluvte si se svým týmem pro kolostomii, pokud máte přetrvávající problémy s udržením vaku na místě, únikem nebo podrážděním.

Často kladené otázky

Čeho byste se měli vyvarovat bezprostředně po kolostomii?

Může chvíli trvat, než vaše lepidlo vytvoří konečné těsnění, takže koupání nebo plavání bezprostředně po výměně stomického sáčku se obvykle nedoporučuje. Ponoření stomického sáčku těsně po jeho připojení by mohlo způsobit jeho vytečení nebo spadnutí.

Existují určité potraviny, kterým byste se měli vyhnout?

Potraviny produkující plyn mohou být pro lidi s kolostomií problematické. Plyn produkovaný v trávicím traktu potravinami, jako je zelí a fazole, může rychle naplnit váš pytel nebo způsobit jeho vyskočení.

Možná si také budete chtít poznamenat, co jste jedli, než zažijete podráždění. Vysoce kyselé potraviny by mohly změnit chemii vašeho výstupu a podráždit vaši pokožku. Tyto potraviny mohou také způsobit změny objemu a typu stolice, kterou tvoříte.

Teče mi taška – jak to mohu opravit?

Sáčky by neměly prosakovat a měly by být poměrně bez zápachu. Pokud dochází k úniku, zkontrolujte, zda je sáček správně utěsněn k pokožce. Možná budete muset vyměnit tašku nebo použít jiné lepicí produkty.

Pokud máte přetrvávající problémy, promluvte si se svým týmem pro kolostomii o vyzkoušení jiného modelu. Můžete vyzkoušet mnoho typů stomických sáčků, protože některé vám mohou fungovat lépe než jiné.

Kůže kolem stomie je podrážděná – co mám dělat?

Vaše lepicí produkty mohou způsobit podráždění pokožky, ale nejčastější příčinou je únik stolice a další drenáž.

Výstup z kolostomie může velmi dráždit citlivou pokožku kolem stomie, zvláště pokud se jedná o malý únik, kterého si nemusíte hned všimnout. Udržování místa kolostomie čisté a suché je nejlepší způsob, jak předcházet podráždění.

Mohu jít plavat nebo relaxovat ve vířivce se stomií?

Stomické sáčky jsou navrženy tak, aby byly voděodolné. Měli byste být schopni plavat nebo se máčet, pokud je váš stomický sáček dobře nasazený a bezpečně připevněný.

Naučit se vyměnit stomický sáček může nějakou dobu trvat. Nastane období pokusů a omylů s různými technikami a produkty. Dejte si čas na rozvoj své vlastní rutiny a strategie.

Sáček budete muset měnit několikrát denně nebo několikrát týdně, v závislosti na typu stomického sáčku, který máte.

Pokud máte potíže s bezpečným připojením stomického sáčku, promluvte si s týmem péče o kolostomii nebo sestrou o konkrétní tipy, triky nebo změny produktu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY