Jak rakovina varlat ovlivňuje schopnost počít děti

Rakovina varlat a její léčba může ovlivnit plodnost a sexuální aktivitu. Ale pokud vám byla diagnostikována rakovina varlat, existují kroky, které můžete podniknout, abyste zvýšili své šance mít děti.

Schopnost počít dítě může ovlivnit mnoho faktorů – od poranění varlat a infekcí až po rakovinu varlat a léčbu rakoviny.

Tento článek zkoumá, jak může rakovina varlat a léčba rakoviny ovlivnit reprodukční zdraví člověka a jaké kroky můžete podniknout, abyste si zachovali svou plodnost.

Rychlá fakta o rakovině varlat

 • Rakovina varlat je nejčastější typu rakoviny, který se vyskytuje u mladých dospělých.
 • Nejčastější věkové rozmezí pro výskyt rakoviny varlat je mezi 25 a 29 let starý.
 • Celoživotní riziko rakoviny varlat u lidí, kterým byl při narození přidělen muž, je asi 1 z 250.
 • Odhadem 9 190 lidí obdrží v roce 2023 diagnózy rakoviny varlat, což tvoří asi 0,5 % všech nových diagnóz rakoviny za daný rok.
 • Odhadem 470 lidé zemřou na rakovinu varlat v roce 2023 0,1 % ze všech 2023 úmrtí na rakovinu.
 • Rakovina varlat je jedním z nejlépe léčitelných typů rakoviny, s a 5letá míra přežití asi 95 %.
Bylo to užitečné?

Jak může rakovina varlat ovlivnit vaši plodnost?

Rakovina varlat je nejčastějším typem rakoviny u mladých lidí, kterým byl při narození přidělen muž. Je to také léčitelné.

Pokud vám byla diagnostikována rakovina varlat, vaše šance na přežití mohou být při správné léčbě dobré, ale pozitivní výhled má určité kompromisy.

Rakovina varlat a její léčba může ovlivnit vaši schopnost počít dítě. Ukázal to průzkum výzkumu z roku 2018 6 % až 24 % lidí neprodukují žádné spermie, když mají diagnózu rakoviny varlat a podobně 50 % mají nižší než obvykle počet spermií.

Kromě těchto počátečních problémů s budoucí plodností může léčba rakoviny dále snížit vaši schopnost počít dítě po rakovině varlat. Celkově může léčba rakoviny dále snížit úroveň plodnosti přibližně o 30 %a je nemožné předpovědět, kdo po léčbě nebude produkovat žádné spermie.

Další faktory ovlivňující plodnost

Diagnóza rakoviny a následná léčba nejsou jediné, co může ovlivnit plodnost po rakovině varlat. Roli může hrát i vaše prekancerogenní úroveň plodnosti, věk a celkový zdravotní stav.

Úroveň plodnosti před rakovinou

Vaše úroveň plodnosti před diagnózou rakoviny varlat hraje roli ve vašich šancích na početí dítěte po diagnóze a léčbě. Pokud v době diagnózy již nemáte žádné spermie nebo máte nízký počet spermií, léčba může snížit množství a kvalitu vašich spermií ještě více.

Celkové zdraví

Je tam mnoho obavy o zdraví mimo rakovinu, která může ovlivnit plodnost. Některé z nich zahrnují:

 • vrozené nebo chromozomální abnormality
 • cukrovka
 • poruchy hypofýzy
 • některé infekce, jako jsou příušnice
 • otok varlat
 • hormonální nerovnováha
 • poruchy štítné žlázy
 • nesestouplé varle
 • varikokéla nebo porucha průtoku krve varlaty

 • cystická fibróza
 • erektilní dysfunkce
 • obezita
 • hypertenze (vysoký krevní tlak)
 • kouření nebo poruchy užívání návykových látek

Věk v době diagnózy a léčby

Váš věk může ovlivnit vaši schopnost počít dítě. Šance na rozvoj erektilní dysfunkce nebo jiných zdravotních problémů, které ovlivňují ejakulaci, se mohou s věkem zvyšovat.

Pokles testosteronu a objemu varlat může také nastat s věkem a zdravotními stavy, které mohou být běžné u starších dospělých – jako je vysoký krevní tlak a zvětšená prostata – které mohou ztížit početí.

Typ rakoviny

Mnoho forem rakoviny ovlivňuje vaše tělo mimo jednotlivé orgány nebo tělesné systémy, kde rakovina začíná. Rakovina zatěžuje celé vaše tělo a často způsobuje příznaky, jako je únava, ztráta hmotnosti a gastrointestinální zdravotní problémy.

Zejména rakovina varlat může ovlivnit plodnost, protože varlata produkují spermie a testosteron.

Typ, dávka a délka léčby

Léčba rakoviny je navržena tak, aby napadala rychle se množící buňky – což je vlastnost typická pro rakovinné buňky. Ale ostatní buňky ve vašem těle se také rychle reprodukují. Chemoterapie a ozařování jsou toxické pro spermie a zárodečné buňky, ze kterých se tvoří.

Hormonální terapie mohou také léčit rakovinu varlat a je známo, že snižují počet spermií.

Doba po ošetření

Záleží také na tom, jak dlouho po léčbě čekáte na pokus o dítě. Studie zjistily, že většina zdravotních problémů neplodnosti pramenících z léčby rakoviny se vyřeší 2 roky po ukončení ošetření.

Ale váš věk v době diagnózy a doba, kterou zabere léčba vaší rakoviny – spolu s 2letým obdobím zotavení – mohou oddálit úsilí o početí za hranice vrcholných reprodukčních let lidí.

Můžete stále otěhotnět, pokud jste podstoupili operaci k odstranění jednoho varle?

Když vám lékař během léčby rakoviny odebere jedno varle nebo když chybí kvůli zranění nebo nikdy nesestoupilo z pánve, vaše tělo si obvykle najde způsoby, jak to kompenzovat.

Lidé s jedním varlatem obvykle produkují nadměrné množství hormonu v tomto jednom varleti ve srovnání s množstvím produkovaným u lidí se dvěma varlaty. Toto zvýšení produkce hormonů může pomoci vytvořit dostatečné množství spermií a testosteronu pro početí dítěte.

Bylo to užitečné?

Co můžete udělat pro zachování své plodnosti?

Je dobré začít diskutovat o zachování plodnosti v době, kdy obdržíte diagnózu rakoviny varlat. Ukázal to průzkum výzkumu z roku 2020 48 % mužů léčených určitými typy chemoterapie by mohlo počít dítě ve srovnání s asi 90 % kteří svou rakovinu léčí chirurgickým odstraněním jediného varlete.

Dodatečně, 22 % mužů potřebují pomoc lékaře, aby mohli počít dítě po rakovině varlat.

Navzdory pravděpodobnosti, že se vaše plodnost může snížit po rakovině varlat, méně než 50 % lékařů, kteří léčí rakovinu varlat, mluví se svými pacienty o zachování plodnosti před zahájením léčby.

Vzhledem k tomu, že jak rakovina varlat, tak způsoby její léčby mohou vést k nižšímu počtu spermií, spermabanking je běžnou volbou – zvláště pokud se vaše rakovina rozvine dříve, než uvažujete o reprodukci.

Zmrazení spermatu v odběrové bance může být dobrou volbou, protože nízké teploty obvykle spermie při dlouhodobém skladování nepoškodí.

Ale asi 70 % lidí s rakovinou varlat, která nabízí spermabanking v době diagnózy, promarní příležitost – pravděpodobně kvůli kombinaci nákladů, načasování a šoku z jejich diagnózy, podle výše uvedeného přehledu výzkumu.

Často kladené otázky o rakovině varlat

Může rakovina varlat ovlivnit sexuální aktivitu?

Kromě snížení počtu a kvality spermií může sexuální aktivitu ovlivnit i samotná rakovina varlat a terapie používané k její léčbě.

Úzkost, snížené libido, změny v průtoku krve a zdravotní problémy s ejakulací jsou možné problémy se sexuální aktivitou že lidé hlásí, že čelí po rakovině varlat.

Může rakovina varlat způsobit vývojové problémy plodu?

Je známo, že chemoterapie a radiační léčba ovlivňují počet spermií, kvalitu a sexuální aktivitu, ale odborníci nezkoumali účinek těchto léčeb na vyvíjející se plod.

Jeden studie 2019 zjistili, že zatímco odborníci mohou předpokládat, že mohou nastat vývojové problémy plodu, nezdá se, že by došlo k výraznému nárůstu těchto problémů u dětí počatých lidmi po rakovině varlat obecně.

Ale lidé s jednou konkrétní formou rakoviny varlat – rakovinou testikulárních zárodečných buněk – počali děti s vyšší mírou vývojových problémů pro plod, bez ohledu na jejich léčbu rakoviny.

Může rakovina varlat ztížit početí?

Ano, rakovina varlat může ovlivnit zdraví, kvalitu spermií a schopnost otěhotnět. Tyto vedlejší účinky mohou pocházet ze samotné rakoviny a léčby rakoviny.

Promluvte si se svým lékařem o způsobech, jak zachovat svou plodnost, když dostanete diagnózu. Odběr a uložení spermatu co nejdříve po diagnóze a před léčbou rakoviny vám může pomoci počít dítě po vašem uzdravení.

Je rakovina varlat léčitelná?

Rakovina varlat je vysoce léčitelná. Mnoho lidí – asi 95 % — jsou stále naživu 5 a více let po diagnóze. V roce 2023 odhadem 9,190 lidem bude diagnostikována rakovina varlat a zhruba 470 lidé zemřou na rakovinu varlat nebo její komplikace.

Rakovina varlat je nejčastějším typem rakoviny u mladých lidí, ale je také vysoce léčitelná. Kompromisem je, jak léčba rakoviny ovlivňuje vaši plodnost. Rakovina varlat a její léčba může mít negativní vliv na počet spermií, kvalitu a sexuální aktivitu.

Spermie v době diagnózy je vysoce účinný způsob, jak si zachovat plodnost, ale ne každý lékař to v době diagnózy navrhuje.

Pokud máte rakovinu varlat a obáváte se o své šance na početí dětí v budoucnu, určitě si v době diagnózy promluvte se svým lékařem o možnostech zachování vaší plodnosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY