Jak rozpoznat a léčit aktinickou keratózu na obličeji

franckreporter/Getty Images

Více než 58 milionů Američanů má aktinickou keratózu, onemocnění kůže způsobené poškozením slunečními ultrafialovými (UV) paprsky. Při tomto stavu se u vás vyvinou šupinaté, zbarvené skvrny zvané aktinické keratózy.

Léze aktinické keratózy se mohou objevit na kterékoli části vašeho těla pravidelně vystavené slunci, ale často se objevují na obličeji. Podle německé studie z roku 2020 zahrnující 3 409 lidí mělo 75,6 % účastníků s tímto onemocněním alespoň jednu lézi na obličeji.

Jedna léze obecně nepředstavuje hlavní důvod k obavám, ale existuje malá šance, že se aktinická keratóza může stát rakovinnou. Čím více lézí máte, tím vyšší riziko rakoviny se stává.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o obličejové aktinické keratóze a o tom, jak chránit pokožku.

Příznaky a symptomy

Aktinická keratóza může připomínat jiné kožní problémy, jako jsou stařecké skvrny a akné. Zde je rychlý průvodce, který vám pomůže identifikovat místo na obličeji.

Jak vypadají skvrny?

Tyto skvrny mají podobu hrubých hrbolků se šupinatou nebo šupinatou texturou. Jsou v mnoha barvách: červená, růžová, šedá nebo o něco tmavší odstín vaší barvy pleti.

Přestože lidé se světlou pletí mají větší pravděpodobnost, že budou mít aktinickou keratózu, mohou se tyto skvrny objevit u lidí s jakýmkoliv odstínem pleti. Pokud máte tmavší pleť, vaše skvrny mohou velmi připomínat stařecké skvrny s hnědým, černým nebo šedým odstínem. Skutečné stařecké skvrny jsou však hladké, nikoli šupinaté.

Aktinické keratózy na vašich ústech mohou připomínat popraskané rty, které se nikdy nezahojí. Můžete si také všimnout, že vaše rty ztrácejí barvu a okraje vyblednou do stejného odstínu jako zbytek vašeho obličeje.

Kde se skvrny objevují?

Zmíněná studie z roku 2020 uvádí, jak často se AK objevují v každé oblasti obličeje:

 • Čelo: 36,9 % případů
 • Chrámy: 23,4 % případů
 • Tváře: 20,4 % případů
 • Nos: 15,9 % případů
 • Oči: 2,8 % případů
 • Ústa nebo brada: 1,9 % případů

Mezitím akné na obličeji nejčastěji vybuchne ve vaší T-zóně, která zahrnuje bradu, nos a čelo.

Jiné známky aktinické keratózy

Aktinické keratózy jsou často nebolestivé a většinou si jich nevšimnete, pokud se nedíváte do zrcadla. Někdy však AK mohou způsobit příznaky jako:

 • svědění
 • štípání
 • něha při dotyku

Díky své hrubé textuře se AK mohou zachytit i na šálách, čepicích nebo maskách. Pokud se vaše oblečení odtrhne od horní vrstvy kůže, léze může krvácet.

Co způsobuje aktinickou keratózu?

Slunce neustále uvolňuje UV záření, které, stejně jako většina forem záření, není dobré pro vaši pokožku. Vaše tělo dokáže vyléčit některé škody způsobené slunečními paprsky, ale účinky záření se s každým vystavením hromadí. Nakonec to způsobí viditelné změny na vaší pokožce.

Podle Skin Cancer Foundation je sluneční záření hlavním faktorem rozvoje aktinické keratózy. Vaše riziko se zvyšuje, pokud žijete blízko rovníku, pracujete venku nebo vynecháváte ochranu, jako je opalovací krém a klobouky.

Solária mohou také způsobit aktinickou keratózu, protože vyzařují UV záření.

FYI

Mezi další rizikové faktory aktinické keratózy patří:

 • Být starší 50 let: Akumulované sluneční záření se obvykle zvyšuje s věkem.
 • Mít světlou, snadno spálenou pokožku: Světlejší pokožka má méně melaninu, kožního pigmentu, který vás chrání před sluncem.
 • Mít řídnoucí vlasy nebo plešatost: Řídnutí vlasů a vypadávání vlasů vystavuje pokožku hlavy více slunečnímu záření.
 • Být imunodeficientní: Oslabený imunitní systém bude mít těžší čas hojit poškození pokožky sluncem.
 • S xeroderma pigmentosum: Tento vzácný genetický stav způsobuje extrémní citlivost na sluneční světlo.

Je to vážné?

Aktinická keratóza je prekanceróza, což znamená, že může sloužit jako varovný signál pro budoucí rakovinu kůže.

Odhady rizika se značně liší podle zdroje, ale Skin Cancer Foundation odhaduje, že 5–10 % lézí aktinické keratózy se stane rakovinnými.

Švédská studie z roku 2020 zkoumala riziko vzniku určitých druhů rakoviny během 10 let poté, co se poprvé objevila aktinická keratóza. Ve srovnání s širokou veřejností byli lidé s aktinickými keratózami:

 • 7,7krát vyšší pravděpodobnost vzniku spinocelulárního karcinomu, rakoviny ve vnější vrstvě kožních buněk
 • 4,4krát vyšší pravděpodobnost vzniku bazocelulárního karcinomu, rakoviny, která postihuje buňky ve spodní části epidermis (bazální buňky produkují nové kožní buňky, které nahrazují staré buňky)
 • 2,7krát vyšší pravděpodobnost vzniku maligního melanomu, rakoviny, která postihuje buňky produkující melanin zvané melanocyty

Zatímco mnoho aktinických keratóz nepředstavuje žádné zdravotní riziko, stojí za to jim věnovat pozornost, pro případ, že by se jedna z nich stala rakovinou. Pokud chytíte rakovinu kůže včas, máte větší šanci na úspěch léčby.

Kožní rohy

V mnoha případech není snadné určit, které léze se stanou rakovinnými a které zůstanou benigní. Ale je tu jedna výjimka: vzácný typ aktinické keratózy nazývaný kožní roh, který připomíná malý zakřivený roh vycházející z vašeho obličeje.

U kožních rohů je mnohem pravděpodobnější, že se stanou rakovinnými než u jiných typů aktinické keratózy, takže pokud máte jeden z nich na obličeji, dermatolog by ho měl okamžitě vyšetřit.

Typy léčby

Léčba aktinické keratózy může snížit riziko rakoviny a vyhladit pleť obličeje.

Mnoho dermatologů doporučit hledat léčbu pro každou lézi, která se u vás objeví, protože neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak předpovědět, která se stane rakovinnou.

Existuje několik různých druhů léčby aktinické keratózy. Váš lékař může doporučit jednu nebo kombinaci, v závislosti na faktorech, jako jsou:

 • kolik lézí máte
 • kde se objeví na vaší tváři
 • zda má váš lékař podezření na rakovinu

Chirurgické výkony

Váš lékař může doporučit chirurgickou léčbu, pokud máte pouze jednu nebo dvě izolované léze. Mezi typy operací patří:

 • Kryochirurgie: Chirurg pokryje AK ​​tekutým dusíkem a zmrzlá tkáň za pár dní odpadne. Po ošetření se na stejném místě může objevit puchýř.
 • Kyretáž: Chirurg fyzicky oholí AK čepelí.
 • Laserový resurfacing: Chirurg odstraní povrchovou vrstvu vaší kůže laserem. Tato léčba může fungovat zvláště dobře u lézí na rtu.

Lokální léky

Pokud máte na obličeji více lézí, může vám lékař předepsat lokální krém nebo gel, který si můžete aplikovat doma. Food and Drug Administration (FDA) schválila následující léky:

 • 5-Fluoruracil (Carac, Efudex, Fluoroplex): Toto aplikujete jednou nebo dvakrát denně na několik týdnů.
 • Imiquimod (Aldara, Zyclara): Tento lék aplikujete několik týdnů na omezené oblasti obličeje.
 • Diklofenak (Solaraze) a kyselina hyaluronová: Aplikujte dvakrát denně po dobu 2–3 měsíců. Tento lék může být dobrou volbou, pokud máte citlivou pokožku.
 • Tirbanibulin (Klisyri): Aplikujte na obličej jednou denně po dobu 5 dnů.

Jiná léčba

Mezi další léčby, které mohou pomoci řešit rozšířenou aktinickou keratózu, patří fotodynamická terapie – konkrétně terapie modrým světlem – a chemický peeling. Tyto léčby budete potřebovat od licencovaného zdravotnického odborníka, jako je dermatolog, v lékařské ordinaci.

Pomocí fotodynamické terapie váš dermatolog rozprostře chemické činidlo přes aktinické keratózy na vašem obličeji. Poté vaši pokožku vystaví modrému světlu, které aktivuje chemické činidlo k odstranění lézí.

Při chemickém peelingu váš dermatolog aplikuje na vaši pokožku žíravou chemikálii, aby odloupla vnější vrstvu pokožky. Váš obličej může být několik týdnů po tomto ošetření trochu zarudlý a bolavý.

Jak zabránit aktinické keratóze

V první řadě můžete podniknout kroky k zabránění vzniku aktinických keratóz. Prevence těchto lézí je zvláště důležitá, pokud máte rizikové faktory, jako je bledá kůže nebo imunodeficience.

Několik základních tipů pro prevenci aktinické keratózy zahrnuje:

 • Kupte si kvalitní opalovací krém: Hledejte opalovací krém se širokospektrální UV ochranou a SPF 30 nebo vyšším.
 • Noste ochranný oděv: Zakryjte si obličej kloboukem nebo kšiltem se širokou krempou. Možná budete chtít zvážit i nošení slunečních brýlí ve stylu zavinovacích brýlí.
 • Využijte stínu: Sluneční paprsky dosáhnou největší síly mezi 10:00 a 16:00, proto se v této době snažte najít stromový kryt nebo pěkný slunečník.
 • Pravidelně kontrolujte pokožku: Je moudré věnovat pozornost novým znaménkům nebo skvrnám, které jen tak nezmizí. Nezapomeňte zkontrolovat také strany obličeje – nejen přední.

I když již máte několik skvrn, prevence budoucích aktinických keratóz může stále snížit riziko rakoviny.

Je také dobré zvážit návštěvu dermatologa alespoň jednou ročně, aby sledoval zdraví pokožky a jakékoli nové skvrny nebo mateřská znaménka.

Sečteno a podtrženo

Aktinická keratóza je běžné kožní onemocnění, které se často objevuje na obličeji. Tyto léze se může vyvinout u každého, ale je pravděpodobnější, že se u vás vyvinou, pokud jste byli hodně vystaveni slunci bez ochrany.

Aktinická keratóza se někdy může změnit na rakovinu, takže je důležité tyto skvrny sledovat a léčit, když je objevíte. Dermatolog nebo jiný lékař může pomoci diagnostikovat tyto skvrny a doporučit nejlepší léčebný plán pro vaše potřeby.


Emily Swaim je nezávislá spisovatelka a redaktorka zabývající se zdravím, která se specializuje na psychologii. Má bakalářský titul v angličtině na Kenyon College a MFA v psaní na California College of the Arts. V roce 2021 získala certifikaci Board of Editors in Life Sciences (BELS). Více z její práce můžete najít na GoodTherapy, Verywell, Investopedia, Vox a Insider. Najděte ji Cvrlikání a LinkedIn.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY