Jak se vyhnout migréně, než k ní dojde

Prevence migrény

Přibližně 39 milionů Američanů trpí migrénovými bolestmi hlavy, podle Migraine Research Foundation. Pokud jste jedním z těchto lidí, znáte někdy vysilující příznaky, které mohou způsobit, mezi něž patří:

 • nevolnost
 • závrať
 • zvracení
 • citlivost na světlo, zvuk a pachy

Identifikací a vyhýbáním se konkrétním spouštěčům můžete minimalizovat své šance na migrénu.

Čtěte dále a zjistěte, jak se vyhnout migréně, než začne.

1. Vyhněte se hlasitým zvukům a jasným světlům

Častými spouštěči migrénových bolestí hlavy jsou hlasité zvuky, blikající světla (například stroboskopická světla) a smyslová stimulace. Těmto podnětům může být obtížné se vyhnout, ale vědomí, že se vyskytují v určitých situacích a prostředích, by mohlo pomoci. Tyto zahrnují:

 • jízda v noci
 • být v kinech
 • navštěvovat kluby nebo přeplněná místa
 • zažívá odlesky od slunce

Udělejte si přestávky od obrazovky televizoru nebo počítače, aby si odpočinuly oči, a upravte úrovně jasu na digitálních obrazovkách. Věnujte zvýšenou pozornost všem vizuálním a zvukovým poruchám a ujistěte se, že se jim můžete snadno vyhnout, pokud se objeví migréna.

2. Věnujte pozornost výběru potravin

Některé potraviny a nápoje mohou vyvolat bolesti hlavy, jako například:

 • čokoláda
 • červené víno
 • zpracované maso
 • sladidla
 • sýr

Zjistěte, které potraviny a přísady vám způsobují bolest hlavy, a naučte se jim vyhýbat. Potraviny a nápoje s kofeinem nebo alkoholem – zejména červená vína nebo šampaňské – jsou běžnými spouštěči. Omezte množství, které během dne konzumujete, nebo se jim v případě potřeby úplně vyhněte.

3. Veďte si deník bolesti hlavy

Vedením deníku můžete snadno identifikovat své konkrétní spouštěče migrény. Zde jsou příklady věcí, které byste si mohli poznamenat:

 • co jíte a pijete
 • vaše cvičební rutina a plán
 • počasí
 • silné pocity a emoce, které můžete mít
 • vaše léky a jejich vedlejší účinky
 • čas a závažnost vašich bolestí hlavy

To vám může pomoci vidět vzorec ve vašich výskytech migrény a usnadní vám to vyhnout se jí.

4. Pozor na hormonální změny

Z hlediska migrény hrají významnou roli hormony. Mnoho žen má tendenci pociťovat více migrénových bolestí hlavy během menstruace nebo těsně před ní. Ženy by měly být v tomto období obzvláště obezřetné se stravou a pohybovými návyky. To zmírní příznaky dříve, než začnou. Podle Mayo Clinic mohou perorální antikoncepce a hormonální substituční terapie (HRT) zvýšit frekvenci a závažnost migrén. Některé ženy mohou najít úlevu přechodem na jinou formu antikoncepce, zatímco jiné mohou zjistit, že mají méně migrén při užívání antikoncepce.

5. Vezměte doplňky

Ačkoli migrény lze léčit s léky nebo bez nich, je důležité přijímat správné živiny. Užívání určitých bylin a minerálů může pomoci odvrátit migrénu. Bylo prokázáno, že nedostatek hořčíku přispívá k nástupu migrény, takže užívání denního doplňku může pomoci snížit záchvaty. Mayo Clinic však uvádí, že výsledky těchto studií byly smíšené. Promluvte si se svým lékařem o bylinných lécích a dalších doplňcích bez předpisu, které mohou zmírnit vaše příznaky.

6. Dávejte pozor na počasí

Změny počasí mohou ovlivnit vaše vzorce migrény. Vysoká vlhkost a horké teploty mohou stimulovat bolesti hlavy a také deštivé dny. Pokud vám bude počasí nepříjemné, možná budete muset vstoupit dovnitř a odpočinout si venku. Samozřejmě se nemůžete vždy vyhnout chození ven, ale můžete minimalizovat čas strávený v určitém počasí vyvolávajícím bolesti hlavy.

7. Jezte a spěte podle pravidelného rozvrhu

Půst nebo vynechávání jídla může vyvolat migrénové bolesti hlavy. Ujistěte se, že jíte do hodiny po probuzení a poté každé tři až čtyři hodiny. Hlad i dehydratace způsobují migrény. Ujistěte se, že pijete dostatek vody a nikdy nevynechávejte jídlo.

Nedostatek spánku může také zhoršit příznaky, takže se ujistěte, že dodržujete alespoň sedm až osm hodin. Dokonce i příliš mnoho spánku může způsobit bolesti hlavy, takže se nesnažte nahradit ztracený spánek příliš dlouhým odložením.

8. Vyhýbejte se stresu

I když stresové situace nemůžeme vždy ovládat, můžeme ovlivnit, jak na ně zareagujeme. Migrény jsou běžným důsledkem stresových událostí. Relaxační techniky, jako je meditace, jóga a biofeedback, mohou pomoci snížit hladinu stresu.

9. Zvolte relaxační cvičení

Pravidelné cvičení je důležitou součástí zdravého životního stylu. Ale intenzivní cvičení, jako je vzpírání, může vyvolat bolesti hlavy.

Věnujte pozornost tomu, jak vaše tělo reaguje na určité činnosti. Rozhodněte se pro aktivity, které podporují redukci stresu, aniž by tělo příliš zatěžovaly, jako je jóga, lehký aerobik nebo tai chi. Užívání protizánětlivých léků před cvičením může pomoci zmírnit příznaky.

Plánovat dopředu

Naučit se vyhýbat se svým konkrétním spouštěčům a plánovat dopředu jsou důležitou součástí udržení migrény pod kontrolou. Včasným zachycením se můžete vyhnout nejzávažnějším příznakům.

Chcete-li získat další tipy na prevenci a zvládání migrény, stáhněte si naši bezplatnou aplikaci Migraine Healthline. Nejen, že můžete najít odborné zdroje o migréně, ale spojíme vás se skutečnými lidmi, kteří rozumí tomu, čím procházíte. Ptejte se, hledejte rady a budujte vztahy s ostatními, kteří je dostanou. Stáhněte si aplikaci pro iPhone nebo Android.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY