Jak se zbavit mozolů

Přehled

Mozoly jsou způsobeny opakovaným tlakem na místo na kůži. Na postižené oblasti rostou další vrstvy kůže, dokud se neobjeví tvrdší vyvýšený hrbolek. Vaše tělo to dělá, aby chránilo vaši pokožku před vystavením dráždivým látkám nebo poškozením. Mozoly obvykle nebolí a nejčastěji se vyskytují na patách, dlaních, prstech a kolenou. Nošení přiléhavých bot, chůze naboso, hra na nástroje a práce rukama jsou častou příčinou mozolů.

Mozoly nenaznačují zdravotní problém a nejsou důvodem k vyhledání pohotovostní péče. Pokud byste se rádi zbavili mozolů, protože se vám nelíbí, jak vypadají, existuje několik přírodních prostředků, které můžete vyzkoušet doma.

Léčba a prostředky na mozoly

Teplá voda

Než zkusíte něco jiného, ​​možná budete chtít ošetřit zrohovatělou oblast 20minutovým namočením v teplé vodě. Po osušení pokožky ručníkem se přesvědčte, zda můžete vrstvu mozolu jemně otřít pouhým prstem. V průběhu několika namáčení můžete být schopni zcela odstranit mozol jednu vrstvu po druhé. Jednoduché namáčení v teplé vodě je prvním lékem doporučeným Americkou akademií dermatologie.

Neléčivé polštářky na kalus

Kalusové polštářky, skládající se z plsti, silikonu a jemného lepidla, lze aplikovat na postiženou oblast a nosit pod ponožky, boty, rukavice nebo košile. Tyto polštářky zabrání podráždění vašeho mozolu během hojení. Klinika Mayo radí, abyste se vyhnuli medikovaným polštářkům z kalusu, které obsahují kyselinu salicylovou – složku, která může dráždit a pronikat do pokožky.

Nakupujte mozolové polštářky zde.

jablečný ocet

Obsah kyselin v jablečném octu může změkčit tvrdou kůži mozolu. Smíchejte dohromady roztok čtyř dílů vody a jednoho dílu jablečného octa a namočte si mozol po dobu asi 20 minut. Když odstraníte kůži z tohoto namáčení, možná budete moci lépe sloupnout vrstvu nebo dvě mozolu. Netahejte příliš silně a snažte se být trpěliví. Rozbití kůže kolem nebo na vrcholu kalusu může vést k infekci.

Ricinový olej

Ricinový olej má vlastnosti které z něj dělají přírodní lubrikant pokožky. To může být užitečné, když se snažíte upravit pokožku tak, aby setřela mozol. Namáčení mozolu ve směsi teplé vody s 5 lžícemi ricinového oleje by mělo stačit k promaštění tvrdé pokožky a zklidnění postižené oblasti.

Pemza

Pemza se může hodit zejména tehdy, když máte mozol na spodní části chodidel nebo na loktech, kde je špatně vidět. Po důkladném namočení mozolu přitlačte pemzu na mozol a krouživými pohyby třete. Nesnažte se sundat celý mozol najednou. Cílem je otřít kůži během několika aplikací tohoto prostředku.

Nakupujte pemzu zde.

Epsomská sůl

Epsomská sůl je považována za exfoliátor. Toto ošetření je zvláště užitečné, pokud se snažíte po práci rukama uvolnit a zároveň se zbavit mozolu. Jemná zrnka soli se rozpouštějí a uvolňují svaly a zklidňují pokožku. Smíchání 2 až 3 polévkových lžic v dřezu nebo misce s teplou vodou před namočením mozolu může usnadnit jeho odlupování.

Nakupujte Epsomskou sůl zde.

Smirkový papír

Velmi šetrné použití jemného brusného papíru může také pomoci zbavit se mozolů. Pro dosažení nejlepších výsledků spárujte tento prostředek s jedním z dalších prostředků namáčecího roztoku v tomto seznamu. Před vyzkoušením brusného papíru je nejlepší namočit mozol.

Jemně zatlačte na mozol a zjistěte, zda můžete vrstvu kalusu setřet nebo zda se dokáže zcela oddělit od pokožky. Pokud je mozol odolný proti sesednutí, opakujte namáčení nebo to zkuste jindy. Kůži nikdy silně nedrhněte brusným papírem.

Olej z čajovníku

Tea tree oil je antibakteriální, antifungální a přírodní antiseptikum. Umístěte několik kapek oleje z čajovníku do misky plné teplé vody a namáčejte svůj mozol, dokud neucítíte, že pokožka začíná měknout a zvedat se. Nenamáčejte v tomto prostředku déle než 15 minut, protože olej z čajovníku je velmi silný a může poškodit vaši vrstvu pokožky, pokud mu budete vystaveni příliš dlouho.

Nakupujte čajovníkový olej zde.

Jedlá soda a citronová šťáva

Tento lék zahrnuje kombinaci kyselé složky (citronová šťáva) a chemické složky (hydrogenuhličitan sodný, také známý jako jedlá soda), aby se vyvolala reakce, která usnadňuje odstranění mozolů. Pro začátek budete potřebovat teplou vodu, umyvadlo a 2 až 3 lžíce citronové šťávy. Po několika minutách namáčení mozolu v tomto roztoku přidejte jedlou sodu. Jemná zrnka jedlé sody a šumivý účinek přidání do citrónové šťávy mohou tomuto namáčení dodat extra schopnost rozpouštět kalus.

Kdy navštívit svého lékaře

Mozoly obvykle nejsou důvodem k poplachu. Nikdy nepoužívejte břitvu nebo ostré náčiní, abyste je odřízli z kůže. To může poškodit vaši kůži a způsobit infekci oblasti, zvláště pokud je stále stlačována nebo drážděna počáteční příčinou mozolu. Pokud z mozolu začne plakat hnis, měnit barvy nebo silně krvácet, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Váš lékař vás může poslat k podiatrovi, monitorovat infekci nebo infikovanou oblast propíchnout nebo polepit.

Pokud máte zdravotní stav, který ovlivňuje váš krevní oběh a na nohou se vám tvoří mozoly, vy potřebuje být zvláště dbejte na to, abyste s nimi zacházeli jemně. Nalezení základní příčiny vašich mozolů je důležité, abyste se vyhnuli problémům s nohou, které někdy přicházejí s cukrovkou a kardiovaskulárními zdravotními problémy.

Výhled a prevence

Poté, co se o své mozoly postaráte, možná budete chtít podniknout kroky, aby se neopakovaly. Nošení pracovních rukavic nebo chráničů kolen vám může zabránit v tvorbě mozolů při práci s rukama nebo na kolenou. Časté zvlhčování rukou může udržet pokožku jemnou a méně náchylnou k popraskání a podráždění.

Vyhněte se chůzi naboso a dbejte na to, aby vaše boty byly dobře vybavené a aby vaše pokožka mohla dýchat. Nehty na nohou si zastřihněte rovně a udržujte je krátké, abyste předešli podráždění nohou. Nošení polstrovaných ponožek a pantoflí po domě je další způsob, jak udržet spodky nohou hladké a bez mozolů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY