Jak vyléčit a snížit jizvy po špičkové operaci

Přestože se tento článek primárně zaměřuje na transmaskulinní top chirurgii, mnoho z těchto informací platí také pro transfemininní top chirurgii.

Jaká je stručná odpověď?

Masírování jizev a aplikace topických přípravků, aby byla pokožka hydratovaná – když vám k tomu dá váš chirurg souhlas – jsou klíčem k hojení po špičkové operaci.

Váš chirurg vám může doporučit, abyste po 2 až 3 týdnech používali jednu nebo více z následujících volně prodejných (OTC) léčeb:

 • silikonové proužky nebo kineziologická páska
 • silikonový gel
 • krém nebo hydratační krém
 • Bio-olej

Úplné zhojení po špičkové operaci trvá v průměru asi 12 měsíců. Pokud se vaše jizvy nehojí tak, jak je požadováno, pouze pomocí lokální léčby, může vám váš chirurg doporučit:

 • steroidní injekce
 • mikrodermabraze
 • laserová nebo chirurgická revize

Je něco, co můžete před operací udělat, abyste zlepšili výsledek?

Pokud kouříte nebo vapujete, omezení nebo úplné vysazení po dobu nejméně 4 až 6 týdnů před a nejméně 4 týdny po operaci může mít velký vliv na vaše výsledky a zotavení.

A systémový přezkum publikovaná v roce 2006 zjistila, že dlouhodobé odvykání kouření snižuje riziko komplikací po operaci.

Prospěšné může být také zvýšení příjmu klíčových živin – jako je vitamín C, zinek a další antioxidanty – nebo přidání doplňku do vaší rutiny. Antioxidanty mohou pomoci snížit zarudnutí a otoky.

Promluvte si se svým lékařem o vaší stravě a lécích, které v současné době užíváte. Některé doplňky mohou interferovat s léky na předpis, takže je důležité vzít v úvahu váš celkový režim.

Váš lékař vám také může navrhnout, abyste snížili příjem sodíku v týdnech před operací a bezprostředně po ní. Sodík může způsobit zadržování vody v těle, což vede k nežádoucím otokům nebo nadýmání.

Váš lékař vám také může doporučit, abyste se alespoň 7 dní před operací vyhýbali některým volně prodejným lékům, které mohou ředit krev, jako například:

 • aspirin (Bayer)

 • ibuprofen (Advil)

 • naproxen (Aleve)

Pokud užíváte antikoagulant na předpis, jako je warfarin (Coumadin) nebo heparin, poraďte se se zdravotnickým pracovníkem, než přestanete užívat.

Co můžete udělat po operaci, abyste pomohli s uzdravením?

Tón vaší pleti, genetika, věk a celkové zdraví ovlivňují způsob, jakým se vaše tělo po operaci hojí.

Nevystavujte své jizvy slunci po delší dobu, pokud vůbec, alespoň 1 až 2 týdny po operaci. Zvažte nošení oděvů chránících před slunečním zářením, aby postižená oblast nebyla vystavena přímému slunečnímu záření.

Komprese

Váš chirurg vám může doporučit používat kompresní obvazy nebo nosit kompresivní oděv (jako je chirurgická podprsenka nebo vazač) prvních pár týdnů po operaci.

Komprese může pomoci minimalizovat otok v okolí chirurgického místa. Typ operace, kterou máte, určuje typ potřebné komprese.

Vaše klinika nebo nemocnice vás může poslat domů s kompresním oděvem, ale možná si budete chtít sami zásobit několik možností.

Váš lékař vám může doporučit, abyste spali ve svém oděvu, takže budete chtít mít po ruce náhradní oblečení, do kterého se můžete převléknout, až bude čas ho vyprat.

Témata

Obecně je nejlepší počkat s aplikací krémů, mastí a dalších topických přípravků alespoň 3 až 4 týdny po operaci. Váš chirurg vám dá vědět, kdy je bezpečné aplikovat místní léčbu na vaše řezy.

Silikonový gel je považováno léčba první linie pro léčbu jizev. Silikonové proužky nebo lepidla může také být prospěšný. Bio-Oil může také snížit výskyt určitých jizev.

Ačkoli je topický vitamin E často nabízen jako léčba hojení jizev, dostupný výzkum ano neprůkazné.

Pokud se nemůžete slunci vyhnout, noste opalovací krém s alespoň SPF 30 a nanášejte ho znovu každou hodinu, dokud nebudete doma a mimo slunce. Ochranné oděvy proti slunci mohou také chránit postiženou oblast před přímým slunečním zářením.

Masáž

Váš chirurg vám může doporučit, abyste začali se samomasáží ve stejnou dobu nebo přibližně ve stejnou dobu jako vaše topika. Masáž místa chirurgického zákroku pomáhá odstranit nahromadění kolagenu k vyrovnání jizvy proti kůži.

Používejte jemné krouživé pohyby. Zaměřte se na alespoň jedno 5minutové sezení denně. Pokud je vaše pokožka teplá nebo bolestivá na dotek, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Může to být známka infekce.

Svědění je přirozenou součástí procesu hojení, ale pokud možno se snažte neškrábat vůbec. Škrábání může narušit povrch kůže a zanést do rány bakterie. OTC antihistaminika, jako je difenhydramin (Benadryl), mohou pomoci zmírnit svědění.

Jaký je celkový časový plán pro hojení a léčbu jizev?

Vrcholová operace je obvykle ambulantní, takže můžete jít domů ve stejný den jako operace.

První 2 týdny po operaci je důležité odpočívat. Nesahejte rukama nad hlavu. Nepokoušejte se zvedat nic o velké hmotnosti.

Váš chirurg vás může požádat, abyste přišli na kontrolní schůzku přibližně 2 týdny po operaci. Během této schůzky váš chirurg pravděpodobně:

 • odstraňte veškeré odtoky a přetrvávající stehy
 • očistěte pokožku a znovu aplikujte chirurgický obvaz
 • prodiskutujte protokol pro sprchování celého těla
 • předvést, jak masírovat oblast a aplikovat topické látky

Pokud se na to cítíte, možná se po 2 až 3 týdnech budete moci vrátit do školy, práce nebo jiných každodenních aktivit. Pravděpodobně se budete moci koupat nebo plavat, zvedat těžké předměty nebo závaží a obnovit energickou aktivitu po 6 až 8 týdnech.

Pokračujte v péči o své jizvy podle pokynů svého chirurga po několik dalších měsíců.

Další často kladené otázky

Je možné jizvám po vrcholové operaci zcela zabránit?

Určitý stupeň zjizvení je nevyhnutelný, ale existují způsoby, jak podpořit hojení a snížit výskyt jizev v průběhu času.

Jsou možné různé typy jizev?

Ano, protože existuje mnoho technik pro špičkovou chirurgii. Velikost, počet a umístění vašich řezů ovlivní celkový tvar a strukturu jizev.

Měli byste masírovat jizvy po operaci?

I když nemusíte masírovat oblast, to může být neuvěřitelně užitečné. Občasná masáž je lepší než žádná, takže dělejte, co můžete a kdy můžete.

Jak dlouho trvá hojení po špičkové operaci?

Obvykle se můžete vrátit k práci s nízkým dopadem a dalším činnostem přibližně po 2 týdnech. Ale počkejte alespoň 6 až 8 týdnů, než se vrátíte k namáhavé nebo vysoce nárazové aktivitě.

Vaše jizvy budou zcela zahojeny přibližně za 1 rok.

Sečteno a podtrženo

Neexistuje žádný „správný“ způsob hojení po špičkové operaci. Ačkoli mnoho lidí sleduje podobnou časovou osu pro zotavení, každý je jiný. Vaše tělo se bude léčit na své vlastní časové ose, takže buďte k sobě jemní.

Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy, obraťte se na svého chirurga nebo jiného zdravotnického pracovníka.


Soren Hodshire (on/on/jeho) je queer trans spisovatel se sídlem v Chicagu, Illinois. Poté, co Soren získal bakalářský titul v kulturních studiích a menšinových studiích žen, genderu a sexuality, organizuje, píše, získává finanční prostředky a pomáhá queer a trans organizacím. Je hluboce oddán budování komunity a solidaritě napříč marginalizovanými skupinami. Když Soren nepíše nebo nesleduje video eseje, najdete ho, jak poslouchá podcast. Můžete ho následovat Cvrlikání (dokud ještě existuje) a Instagram.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY