Jak vyměníte kolostomický sáček?

Naučit se žít s kolostomickým vakem začíná seznámením se s obecnou péčí o něj. Výměna a údržba kolostomického vaku se časem zjednoduší.

výměna kolostomického sáčku
PapaBear/Getty Images

Jako každý nový úkol může být vyprazdňování, výměna a údržba kolostomického vaku zpočátku obtížné, ale obvykle se to časem zjednoduší. Proces obsahuje obecné kroky, ale vyvinete si také svůj vlastní systém a styl.

Tento článek prozkoumá, co potřebujete vědět o výměně kolostomického vaku a pokyny pro běžnou péči.

Jaké jsou kroky pro výměnu kolostomického vaku?

Prvním krokem při výměně kolostomického sáčku, bez ohledu na to, jaké produkty používáte, by mělo být důkladné umytí rukou a rozložení všech zásob, aby byly připraveny k použití. Jakmile začnete měnit tašku, bude mnohem obtížnější popadnout další materiály a zásoby.

Po shromáždění zásob postupujte takto:

 1. Nastavte si pracovní prostor. To by mělo zahrnovat starý ručník na výměnu tašky, ubrousky na utření případných rozlitých látek a nádobu nebo tašku na znečištěné materiály.
 2. Na pracovní plochu si také položte všechny zásoby pro vaši novou tašku. To bude zahrnovat věci, jako je nový adhezivní kus a sběrné zařízení, prášek nebo pasta pro stomii, vodítko pro měření stomie a nůžky.
 3. Když jste připraveni začít, vyprázdněte kolostomický vak jako obvykle. Pokud máte jednorázové zařízení, vyjmete celý sáček a obsah zlikvidujete. Pokud máte výpustný sáček, můžete jej vysypat do odpadní nádoby, nebo si někteří lidé rádi sednou na záchod a vysypou svůj sáček tam.
 4. Jakmile je sáček vyprázdněn nebo odstraněn, začněte odstraňovat lepicí zařízení. Zatlačení na kůži v jednom rohu zařízení je nejšetrnější pro vaši pokožku a místo stomie. Jemně vytáhněte lepicí desku z pokožky, dokud se úplně neslepí. Můžete se rozhodnout použít adhezivní spreje nebo odstraňovače, které pomohou uvolnit těsnění.
 5. Vložte starý sáček a lepicí desku spolu se zbytky pasty a čisticími prostředky do sáčku k likvidaci. Dobře fungují uzavřené plastové sáčky, jako jsou sendvičové nebo mrazicí sáčky. Nevyhazujte svorku, která uzavírá konec vašeho kolostomického sáčku. Ty jsou často považovány za opakovaně použitelné a nová spona nemusí být součástí vaší nové sady sáčků a talířů.
 6. V tomto okamžiku někteří lidé vstoupí do sprchy, ale můžete také vyčistit místo stomie vodou a žínkou. Nepotřebujete speciální čisticí prostředky – ve skutečnosti mohou speciální mýdla a čisticí prostředky způsobit větší podráždění. Nejlepší je čistá voda. Před výměnou sběrného zařízení nechte kůži úplně vyschnout, ale dbejte na to, abyste místo stomie osušili – ne otírali.
 7. Změřte svou stomii pomocí měřícího vodítka a použijte vodítko k vyříznutí otvoru v nové lepicí destičce. Otvor, který vyříznete, by měl být asi o 1/8 palce větší než vaše stomie.
 8. Naneste prostředek na ochranu kůže, lepidlo nebo pastu dle vašeho výběru podle pokynů výrobce vašich zásob kolostomických sáčků. Existuje mnoho různých typů kolostomických pomůcek a váš výrobce může mít specifické materiály nebo pokyny pro toto konkrétní zařízení.
 9. Jakmile destička přilne ke kůži, přiložte kolostomický sáček a ocasní sponu.

Co děláte s kolostomickým sáčkem plným hovínka?

Jak vyprázdníte kolostomický vak, bude trochu záviset na typu, který máte. Pokud máte jednorázový sáček, lze jej vyjmout a zlikvidovat v běžném odpadkovém koši, podobně jako byste vyhodili znečištěné slipy nebo plenky.

Máte-li opakovaně použitelný kolostomický sáček, který je navržen tak, aby se mezi výměnami vyprázdnil namísto vyjmutí a vyhození, můžete odepnout uzavírací zařízení, sáček rozvinout a vypustit obsah do toalety nebo jiné odpadní nádoby.

Jak často je potřeba kolostomický vak měnit?

Jednorázové nebo uzavřené kolostomické sáčky je podle britské národní zdravotnické služby (NHS) obvykle nutné měnit 1-3krát denně. Pokud tedy plánujete být na nějakou dobu mimo domov, nezapomeňte si vzít s sebou tašky navíc.

Vypouštěcí sáčky se obvykle mění každých několik dní, ale budete je muset vyprazdňovat několikrát denně, říká NHS.

Většina lidí se rozhodne vyprázdnit svůj kolostomický vak, když je plný z jedné třetiny až poloviny. Co to znamená z hlediska času, bude záviset na vaší konkrétní kondici a výkonu, stravě a osobních preferencích.

Jaké pomůcky potřebujete při výměně kolostomického sáčku?

Výrobce nastíní konkrétní spotřební materiál, který potřebujete pro své zařízení.

Existují jednodílné kolostomické systémy a různé typy dvoudílných systémů. Potřebné materiály budou záviset na vašem konkrétním stylu a značce zařízení.

Mimo váš typ zařízení mezi zásoby, které většina lidí potřebuje pro výměnu kolostomického vaku, patří:

 • ručníky
 • papírové kapesníky
 • žínku
 • voda
 • odpadkové pytle

Existuje několik volitelných kroků, které můžete podniknout – například oholení břicha, pokud máte hodně ochlupení, což může ztížit udržení kolostomického vaku na místě. Jakékoli další potřebné zásoby budou na vás, ale pro základní změnu toho moc nepotřebujete.

Ujistěte se, že máte dobrou zásobu materiálů, které potřebujete pro novou tašku a sběrné zařízení, protože mnoho z těchto produktů je specifických pro značku nebo styl.

Pokud si své stomické potřeby neobjednáváte pravidelně a předem, může být obtížné – nebo dokonce nemožné – najít poblíž obchod, který vám přinese přesně to, co potřebujete.

Můžete si koupit speciální kolostomické sáčky, které není třeba tak často měnit?

Některé kolostomické vaky jsou navrženy tak, aby se po naplnění vyprázdnily, spíše než vyměnily. Můžete se rozhodnout, že se vám nelíbí vyprazdňování sáčku, nebo můžete raději měnit lepicí destičku méně často, pokud je vaše pokožka citlivá.

Typ sáčku a sběrného zařízení, které používáte, je věcí osobních preferencí.

Můžete projednat se svým zdravotním týmem nebo stomickou sestrou své preference a možnosti dostupné ve vaší oblasti nebo prostřednictvím vašeho poskytovatele pojištění.

Vyprázdnění a výměna kolostomického vaku může být nepořádný úkol, ale s praxí si vytvoříte vlastní rutinu. Začněte se základními kroky, ale sami zjistíte, kdy a jak je pro vás nejlepší způsob výměny nebo vyprázdnění kolostomického vaku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY