Jak zjistit, zda jste si zlomili pánev

Příznaky zlomeniny pánve závisí na závažnosti zlomeniny, ale mohou zahrnovat bolest v tříslech a potíže s chůzí. Těžké přestávky mohou zahrnovat ztrátu vědomí a vnitřní krvácení.

Lydia Cazorla/Stocksy

Bolest je primárním příznakem zlomeniny pánve, ke které dochází, když jedna nebo více z vašich tří pánevních kostí praskne, zlomí se nebo se roztříští. V závislosti na závažnosti zlomeniny se příznaky zlomeniny pánve mohou pohybovat od mírných až po těžké a život ohrožující.

Vlasová zlomenina pánve je malá trhlina v jedné z vašich pánevních kostí. Tento typ zlomeniny je neobvyklý. Může se to stát starším dospělým po menším pádu, protože mají tendenci trpět ztrátou hustoty kostí. Tento typ zlomeniny může způsobit bolest při chůzi nebo sezení spolu s dalšími příznaky.

Většina zlomenin pánve je vážná a stane se po nárazu nebo pádu z velké výšky. Tyto nestabilní zlomeniny se obvykle vyskytují spolu s jinými tělesnými poškozeními a jsou považovány za lékařskou pohotovost. Příznaky mohou zahrnovat silnou bolest, šok a ztrátu krve.

Zde probereme příznaky jak vlasových zlomenin pánve, tak vážnějších nestabilních zlomenin pánve.

Příznaky vlasové zlomeniny pánve

Vlasová zlomenina, také nazývaná stresová zlomenina, je malá prasklina nebo hluboká modřina v kosti. Vlasové zlomeniny pánve mohou být bolestivé, ale obvykle se nejedná o lékařskou pohotovost.

Příznaky vlasové zlomeniny pánve zahrnují:

 • ostrá bolest v oblasti třísel nebo kyčle
 • bolest, která je poněkud zmírněna sezením v určitých polohách
 • bolest při sezení, stání nebo chůzi
 • otok v oblasti pánve
 • modřiny nebo citlivost v tříslech, bocích nebo ocasní kosti
 • neschopnost vyvinout váhu nebo tlak na oblast

Drobné zlomeniny pánve mohou někdy způsobit pouze mírnou bolest a mohou zůstat nezjištěny po mnoho týdnů nebo měsíců.

Známky zlomeniny pánve u starších dospělých

Kosti s přibývajícím věkem ztrácejí hustotu, takže starší lidé jsou náchylnější k vlasovým zlomeninám všeho druhu. Pokud má starší dospělý po pádu bolesti, může být nutné ho povzbudit k léčbě. I když lékaři nemohou udělat mnoho pro léčbu vlasové zlomeniny pánve, možná ji budou muset sledovat.

Příznaky vlasových zlomenin pánve u starších dospělých, zejména těch s omezenou pohyblivostí nebo demencí, může být obtížné rozpoznat. Pokud si stěžují na bolest při sezení, další věci, které je třeba hledat, zahrnují:

 • stěžování si na bolest v tříslech, kyčlích nebo dolní části zad
 • posouvání do lichých poloh (často s ohnutými kyčlemi nebo koleny), aby se zabránilo bolesti
 • stěžuje si na ischias
 • projevující neochotu stát nebo chodit
 • modřiny nebo otoky v jejich pánevní oblasti
 • mít potíže s chůzí

Známky nestabilní zlomeniny pánve

Nestabilní zlomenina pánve obvykle zahrnuje alespoň dvě zlomeniny kostí vašeho pánevního kruhu. Tyto zlomeniny jsou obvykle posunuty, což znamená, že konce kostí nejsou správně zarovnány. Tento typ zlomeniny je obvykle způsoben vysokým nárazovým zraněním, jako je pád z velké výšky, autonehoda nebo nehoda na motocyklu.

Nestabilní zlomeniny pánve často zahrnují závažné krvácení, které může být vnitřní. Bez okamžité lékařské péče mohou být život ohrožující nebo smrtelné.

Příznaky nestabilní zlomeniny pánve zahrnují:

 • intenzivní bolest v tříslech, kyčlích nebo břiše
 • závrať
 • neschopnost stát nebo chodit
 • ztráta vědomí
 • dušnost
 • studená, vlhká nebo namodralá kůže
 • krvácení z břicha, konečníku, pochvy nebo močové trubice
 • nevolnost nebo zvracení

Pokud máte osteoporózu, máte zvýšené riziko stabilních i nestabilních zlomenin pánve, protože vaše kosti jsou méně husté a náchylnější ke zlomení.

Časová osa zotavení pro menší zlomeninu pánve

Ve většině případů by se drobná zlomenina pánve (vlasová nebo stresová zlomenina) měla vyřešit sama během několika měsíců, bez nutnosti chirurgického zákroku nebo jiných postupů. Léčba obvykle zahrnuje kombinaci léků proti bolesti a fyzikální terapie.

Váš lékař vás vyzve, abyste se co nejdříve začali hýbat. Kladení váhy na vaše zranění nezhorší to. Měli byste se pokusit stát a chodit, jakmile to bude možné, i když je to jen na velmi krátkou dobu.

Podpůrné zařízení, jako je chodítko nebo hůl, může být užitečné v týdnech po vašem zranění.

Léky proti bolesti mohou pomoci kontrolovat bolest. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) mohou pomoci snížit bolest a otok.

Časová osa zotavení pro nestabilní zlomeninu pánve

Nestabilní zlomenina pánve je velmi vážné zranění, které někdy vyžaduje více operací. Většina nestabilních zlomenin pánve vyžaduje chirurgický zákrok k nastavení a stabilizaci kostí. Během těchto procedur chirurgové používají dlahy, šrouby a další stabilizační materiály, aby kosti držely pohromadě, zatímco se hojí.

Vaše zkušenosti s zotavením se budou lišit v závislosti na typu operací, které máte.

Existují tři typy operací běžně používaných pro nestabilní zlomeninu pánve:

 • Vnější fixace: Stabilizační materiály (čepy a šrouby) jsou vloženy do vašich kostí pomocí malých řezů a připevněny k rámu, který sedí mimo vaše tělo.
 • Kosterní trakce: Jedná se o systém závaží a kladek, které se připevňují k chirurgickým kolíkům na nohou. Tento vnější systém vyvíjí tlak na vaše nohy, což pomáhá udržovat pánevní kosti na místě.
 • Vnitřní fixace: Během tohoto postupu chirurgové vrátí pánevní kosti na místo a zajistí je kovovými destičkami a šrouby.

Po operaci můžete zůstat několik týdnů v nemocnici nebo v lůžkovém rehabilitačním centru. Váš zdravotní tým vám pomůže zvládnout vaši bolest. Budete muset zahájit fyzikální terapii, jakmile to bude možné. Lékaři doporučují pohyb, ale nějakou dobu potrvá, než budete schopni dát svou plnou váhu na nohy.

Zjistěte více o rehabilitaci a zotavení

 • 7 výhod fyzikální terapie podporované vědou
 • Ergoterapie vs. Fyzikální terapie: Co vědět

Až budete moci chodit nebo nést váhu na své spodní polovině 12 týdnů. Místo toho budete k pohybu používat invalidní vozík nebo pomůcku pro chůzi. Sestra vám ukáže, jak správně používat tyto pomůcky pro chůzi, abyste neriskovali další zranění.

Pokud dojde k nestabilním zlomeninám pánve spolu s jinými zraněními, jsou často nutné další operace k zastavení krvácení a nápravě poškození. Poškození vaší močové trubice, střev nebo konečníku může prodloužit dobu zotavení. Poškození nervů v oblasti pánve může také ovlivnit proces obnovy.

Poškození svalů kolem vaší pánve se může hojit déle a můžete kulhat až 1 rok.

Pomáhá vám fyzikální terapie rychleji se uzdravit?

Fyzikální terapie je důležitá jak po vlasových zlomeninách pánve, tak po nestabilních zlomeninách pánve. Fyzikální terapie může pomoci posílit vaši pánev, zvýšit rozsah pohybu a zlepšit flexibilitu. Pomáhá vám posílit svaly v celém těle, které využijete ke zvýšení stability.

Fyzikální terapie je u nestabilní zlomeniny pánve zásadní. Zpočátku bude terapeut používat manuální terapii k manévrování vašich svalů a kloubů.

Fyzikální terapie začne cvičením a protažením bez zátěže, aby se posílila a uzdravila vaše pánev. Nakonec se dopracujete ke cvičení se zátěží, které pomůže vaší pánvi stát se dostatečně silnou, aby mohla chodit, vstávat z postele, sedět, stát a jinak se volně pohybovat.

Bez pečlivé fyzikální terapie bude trvat déle, než se hojí zlomenina pánve.

Příznaky zlomeniny pánve se liší v závislosti na závažnosti zlomeniny.

Tyto příznaky mohou zahrnovat ostrou nebo bodavou bolest v oblasti třísel, potíže se stáním nebo chůzí, modřiny nebo citlivost a někdy závažné krvácení a šok. Při podezření na zlomeninu pánve navštivte lékaře. Provedou rentgen a poradí vám s dalším postupem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY