Jak zmírnit bolest při artróze

Co je to osteoartróza?

Osteoartróza (OA) je nejběžnějším typem artritidy. Postihuje téměř 27 milionů Američanů. Toto degenerativní onemocnění kloubů je charakterizováno rozpadem chrupavky – tkáně, která tlumí konce vašich kostí. Chrupavka umožňuje vašim kloubům hladký pohyb. OA obvykle postihuje následující oblasti:

  • boky
  • ruce
  • kolena
  • dolní části zad
  • krk

Přečtěte si o tom, jak můžete zmírnit bolest OA ošetřením a změnami životního stylu.

Ztráta váhy

Úbytek hmotnosti je hlavním faktorem při zmírnění bolesti způsobené osteoartrózou. Studie z Penn State College of Medicine zjistila, že lidé, kteří zhubli díky bariatrické chirurgii, ale nedostali žádnou jinou léčbu OA, zaznamenali zlepšení kvality života. Jejich schopnosti plnit každodenní úkoly a účastnit se sportů se zlepšily.

Provádění dietních změn a cvičení jsou dva způsoby, jak podpořit hubnutí a zmírnit bolest při osteoartróze.

Cvičení

Bolest OA může cvičení ztížit. Studie ale ukazují, že cvičení posiluje svaly a tkáně kolem kloubu. To může výrazně snížit zánět a bolest. “Cvičení je velkou součástí změny životního stylu, která je nezbytná pro řešení OA,” říká Nels Carlson, MD, odborný asistent na katedře ortopedie a rehabilitace na Oregonské univerzitě zdraví a věd. “Je to klíč k hubnutí.”

Cvičení jako vodní sporty, jízda na kole a chůze mohou budovat sílu a spalovat kalorie.

Používejte studené a horké obklady

Námraza může pomoci snížit bolest a zánět, zejména po tréninku. Pohodlné jsou opakovaně použitelné studené zábaly. Ale neměly by být aplikovány přímo na kůži déle než 20 minut najednou. Malá vyhřívací podložka nebo několik minut v horké vaně před cvičením může uvolnit ztuhlé klouby a usnadnit pohyb.

“Terapie horkým chladem nevyřeší základní problémy, ale je to dobrý způsob, jak zvládnout příznaky,” říká Carlson.

Užívejte léky a doplňky stravy

Acetaminofen (Tylenol) je dobrým prostředkem proti bolesti pro OA, ale neřeší zánět. Ibuprofen (Advil) a naproxen (Aleve) snižují zánět a zmírňují bolest. Jejich nadměrné používání však může způsobit problémy s játry nebo ledvinami.

Pokud léky bez předpisu nejsou účinné, může lékař předepsat analgetikum, jako je tramadol (Ultram), které se má užívat krátkodobě. “Některé studie ukazují, že doplňky stravy, jako je glukosamin a chondroitin sulfát, jsou také účinné při opravě poškozené chrupavky,” říká Carlson.

Používejte rovnátka, dlahy, vložky a fyzikální terapii

Někdy imobilizace nebo odstranění zátěže z artritického kloubu snižuje zánět a bolest. Kolenní rovnátka pomáhají a speciální dlahy mohou pomoci dalším postiženým oblastem. Je důležité si uvědomit, že tato zařízení neléčí základní příčiny bolesti, ale mohou pomoci zmírnit vaše příznaky.

Fyzikální terapeut může poskytovat cvičení a úseky k posílení svalů a zlepšení vašeho pohybu.

Zvažte výstřely a injekce

Pokud jiné metody nejsou úspěšné, může pomoci injekce kortikosteroidů. Snižuje zánět, což může snižovat bolest.

Podstoupit operaci

Pokud jiné léčebné metody nejsou účinné, může být možností chirurgický zákrok. Postupy zahrnují:

  • Osteotomie. To spočívá v přestavení nohy, aby se síla vašeho kloubu přenesla z problémové oblasti.
  • Fúze kostí. Tento postup zvyšuje stabilitu a snižuje bolest, ale eliminuje pružnost kloubu.
  • Výměna kloubu. Výměna poškozených povrchů kloubů za plastové nebo kovové součásti může trvat 20 let a umožní vám vrátit se k aktivnímu životnímu stylu.

Takeaway

OA může být náročný stav, protože může ovlivnit vaši mobilitu.

K dispozici je řada možností léčby. Hubnutí a cvičení jsou také dobré pro boj s OA. Promluvte si se svým lékařem a nezapomeňte zůstat informovaní a aktivní.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY