Jak zvládnout depresi jako učitel

Učitelé jsou často více než jen vychovatelé – jsou to pečovatelé, což je role, která může přijít se stresem a syndromem vyhoření a může přispívat k problémům, jako je deprese učitelů.

Když uslyšíte slovo „deprese“, existuje velká šance, že jde o odkaz na velkou depresivní poruchu, diagnózu duševního zdraví definovanou přetrvávajícími obdobími špatné nálady a ztrátou zájmu o téměř všechny aktivity.

Deprese postihuje miliony lidí po celém světě. Odhadem jen ve Spojených státech 21 milionů dospělí prodělali alespoň jednu depresivní epizodu.

Deprese nediskriminuje. Může postihnout kohokoli, v jakékoli profesi a učitelé nejsou výjimkou.

Je deprese běžná u učitelů?

Mezi učiteli je častá deprese.

V průzkumu State of the US Teacher Survey z roku 2021 až 50 % učitelů uvedlo syndrom vyhoření, zatímco 27 ​​% uvedlo, že pociťují příznaky deprese. I když pandemie COVID-19 může mít zesílily tyto příznakybýt učitelem v USA po období vrcholné pandemie si stále může vybrat daň na duševním zdraví člověka.

A revize 2022 zjištěná míra deprese učitelů byla v průměru 30,7 %.

Steve Carleton, licencovaný klinický sociální pracovník a výkonný klinický ředitel v Gallus Detox, Denver, Colorado, vysvětluje, že zjištění lze přičíst několika faktorům, jako jsou:

 • zvýšené pracovní vytížení
 • vysoké nároky na práci
 • nedostatek zdrojů nebo podpory ze strany školských obvodů
 • stres z výuky žonglování a dalších povinností

Nepozornost okresu k potřebám duševního zdraví učitelů může dále komplikovat míru deprese.

Celostátní průzkum WeAreTeachers z roku 2021 zjistil, že pouze 6 % učitelů dostalo poradenskou podporu ze svých obvodů, a to navzdory skutečnosti, že 75 % účastníků průzkumu uvedlo, že jejich duševní zdraví je horší než v předchozím roce.

„Tato zjištění naznačují, že deprese je mezi učiteli velmi reálným problémem, což podtrhuje potřebu větší pozornosti a zdrojů, které je třeba věnovat duševnímu zdraví učitelů,“ říká Carleton.

Jaké jsou příznaky vyhoření učitelů a deprese?

Vyhoření může být faktorem přispívajícím k depresi učitelů.

„Vyhoření je forma psychické tísně, ke které dochází, když se člověk cítí přepracovaný, nedoceněný a neschopný vyrovnat se s pracovními požadavky a očekáváními,“ vysvětluje Candace Kotkin-De Carvalho, licencovaná sociální pracovnice z Morris Plains v New Jersey.

Mezi běžné příznaky vyhoření patří:

 • zvýšená absence
 • únava
 • nízká nálada
 • podrážděnost
 • nedostatek péče o pracovní povinnosti/snížený výkon
 • potíže se soustředěním
 • nedostatek kreativity
 • fyzické příznaky, jako je bolest svalů nebo žaludeční problémy

„V učitelské profesi je vyhoření často podporováno velkým pracovním vytížením a nedostatkem zdrojů nebo podpory,“ naznačuje Carleton. “Může to být také způsobeno nedostatkem kontroly nad vlastní prací nebo neschopností najít v ní smysl.”

Dodává, že syndrom vyhoření může způsobit, že se učitelé budou cítit frustrovaní a neangažovaní, což může dále přispívat k depresi.

Deprese je diagnostikovatelná porucha duševního zdraví. Je definována kritérii v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch, 5čt vydání, revize textu (DSM-5-TR).

Příznaky zahrnují:

 • přetrvávající špatná nálada nebo ztráta zájmu/pocitu potěšení, téměř celý den, každý den, po dobu alespoň 2 týdnů
 • výrazný úbytek nebo přírůstek hmotnosti
 • příliš mnoho spánku (hypersomnie) nebo neschopnost spát (insomnie)
 • neklidná nebo zpomalená psychomotorická funkce
 • únava nebo ztráta energie
 • přetrvávající pocity bezcennosti nebo nepřiměřené viny
 • kognitivní porucha
 • sebevražedný nápad

Carleton zdůrazňuje: “Obvyklým příznakem deprese mezi učiteli je pocit, že se cítí přetíženi a nejsou schopni vyrovnat se s požadavky své práce.”

Říká, že další způsoby, jak se učitelská deprese prezentuje, zahrnují:

 • frustrace
 • vyčerpání
 • nedostatek motivace
 • časté absence v práci
 • změny nálady
 • potíže se soustředěním
 • změny stravovacích nebo spacích návyků

„Zatímco některé z těchto příznaků mohou být považovány za normální ve stresu z výuky, jejich průběžné zažívání může znamenat, že se děje něco vážnějšího,“ varuje.

Tipy pro zvládání deprese jako učitel

Deprese učitelů je komplexní problém. Některé stresující aspekty práce, jako je příliš dlouhá pracovní doba, mohou být vždy zdrojem stresu.

Pokud jste učitel, který trpí syndromem vyhoření nebo příznaky deprese, existují způsoby, jak můžete omezit dopad na svůj život.

Zaměření na sebe

Jako učitel je přirozené, že upřednostňujete potřeby druhých. Někdy může být obtížné najít si čas, který byste si vyhradili pro sebe, dokonce i doma.

Důležitým rysem odolnosti však může být péče o sebe.

„Hlavně je důležité se ujistit, že se staráte především o sebe,“ říká Kotkin-De Carvalho. “Udělejte si čas na aktivity, které vám přinášejí radost, jako je cvičení, koníčky nebo trávení času s přáteli a rodinou.”

Dodává, že strategie péče o sebe, které podporují snížení stresu a relaxaci, jako je jóga, hluboké dýchání nebo meditace, mohou být velmi prospěšné.

Naučte se, jak nastavit hranice

Je v pořádku nastavit hranice, jako je říkat ne dalšímu pracovnímu vytížení nebo povinnostem, které narušují domácí čas.

Vědět, že můžete nastavit hranice a cítit se při tom pohodlně, však mohou být dvě různé věci.

Spolupráce s odborníkem na duševní zdraví vám může pomoci stanovit si hraniční cíle, naučit se asertivní komunikační dovednosti a překonat pocity viny, které můžete mít, když řeknete slovo „ne“.

Vytváření vlastních podpůrných sítí

Váš vzdělávací systém možná nenabízí žádnou nebo dostatečnou podporu duševního zdraví.

Jako učitel však nejste sám. Máte okres plný stejně smýšlejících jedinců, kteří mohou všichni zažívat stejné problémy.

„Vybudujte komunitu vrstevníků, kteří mohou nabídnout podporu a empatii, protože rozumí jedinečným výzvám výuky,“ navrhuje Carleton. “Nejen, že to učitelům poskytne bezpečný prostor pro ventilaci a nalezení porozumění, ale může to také poskytnout nápady pro zvládání deprese a hledání způsobů, jak se vyrovnat se stresem souvisejícím s prací.”

Nevíte, jak začít? Může to začít šálkem kávy s malou skupinou učitelů, které znáte a kterým důvěřujete.

Udělejte si krátkou přestávku

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak snížit stres, je eliminovat bezprostřední podněty. To platí i v pracovním prostředí.

„Přestávka v učení vám může pomoci dát si čas na odpočinek a reset. To může zahrnovat dovolenou, víkendový útěk nebo dokonce jen pár dní volna na odpočinek doma,“ říká Carleton.

Udělat si čas vám může pomoci dobít vaši emocionální baterii a může poskytnout příležitost zamyslet se nad tím, jak se cítíte a proč.

Zvažte změnu školy

Někdy, bez ohledu na to, jaké úsilí vynaložíte na zvládnutí deprese učitelů, prostředí není dostatečně podporující.

Pokud vaše současná pozice zahrnuje proměnné, které se nemohou nebo nechtějí změnit, jako jsou odmítavé postoje v managementu, možná je čas najít novou příležitost pro výuku jinde.

Odborné vedení

Deprese je léčitelná porucha duševního zdraví. Pro některé může být nejlepší volbou terapie mluvením a pro jiné to mohou být léky nebo kombinace obou. Zvažte konzultaci s odborníkem na duševní zdraví, abyste určili nejlepší léčebný plán pro vás.

Sečteno a podtrženo

Deprese učitelů je skutečná a mnoho pedagogů ji zažívá. Období vyhoření, změny v osobních vzorcích, odpojení od práce a podrážděnost jsou všechny možné varovné signály.

Je v pořádku, když si potřebujete odpočinout od požadavků výuky. Je v pořádku stanovit si hranice a je v pořádku upřednostnit sebe a hledat podporu. Tyto přístupy vám mohou pomoci zvládnout depresi učitele, když se vám zdá ohromující.

Pomoc při depresi je vždy k dispozici. Se zástupcem pro duševní zdraví můžete důvěrně hovořit kdykoli během dne, 7 dní v týdnu, na telefonní lince SAMSHA National Helpline na čísle 1-800-662-4357.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY