Jaká je souvislost mezi cukrovkou a draslíkem?

je tam odkaz?

Vaše tělo obvykle zpracovává jídlo, které jíte, a přeměňuje je na cukr zvaný glukóza. Vaše tělo využívá glukózu jako energii. Inzulin je hormon, který produkuje vaše slinivka. Vaše tělo používá inzulín k tomu, aby pomohl přesunout glukózu do buněk v celém těle. Pokud máte cukrovku, vaše tělo není schopno efektivně produkovat nebo využívat inzulín.

Diabetesu 1. typu se nedá předejít, ale cukrovce 2. typu předejít můžete. Diabetes 2. typu nebo cukrovka v dospělosti se obvykle vyskytuje u lidí ve věku 35 let a starších.

Draslík je elektrolyt a minerál, který pomáhá udržovat vaše tělesné tekutiny na správné úrovni. Vaše tělo může dělat následující, pokud jsou vaše tekutiny pod kontrolou:

 • stahujte svaly bez bolesti
 • aby vaše srdce tlouklo správně
 • udržujte svůj mozek funkční na nejvyšší možné úrovni

Pokud neudržujete správnou hladinu draslíku, můžete zaznamenat různé příznaky, které zahrnují jednoduché svalové křeče až po vážnější stavy, jako jsou záchvaty. Podle nedávného výzkumu může existovat souvislost mezi cukrovkou 2. typu a nízkou hladinou draslíku.

Co říká výzkum

Ačkoli lidé uznávají, že draslík ovlivňuje diabetes, výzkum pokračuje, aby se zjistilo, proč k tomu může dojít.

Výzkumníci v jedné studii na Johns Hopkins University School of Medicine spojili nízkou hladinu draslíku s vysokou hladinou inzulínu a glukózy u lidí, kteří byli jinak zdraví. Nízké hladiny draslíku s vysokými hladinami inzulínu a glukózy jsou oba rysy, které lékaři spojují s cukrovkou.

Jedna studie z roku 2011 zjistila, že lidé užívající thiazidy k léčbě vysokého krevního tlaku zaznamenali ztrátu elektrolytů, jako je draslík. Výzkumníci poznamenali, že tato ztráta může zvýšit riziko vzniku cukrovky.

A spolu s tím vědci také spojili hladinu draslíku s vysokým krevním tlakem.

I když nízký obsah draslíku může zvýšit vaše riziko vzniku cukrovky, užívání draslíku vaši cukrovku nevyléčí.

Co způsobuje kolísání hladiny draslíku?

Lidé ve věku 14 a více let by měli v průměru zkonzumovat asi 4 700 miligramů nebo 4,7 gramů draslíku denně. I když přijímáte tolik draslíku, kolik potřebujete, vaše hladiny mohou být stále příliš vysoké nebo nízké.

To se může stát z mnoha důvodů, včetně změny hladiny sodíku. Když hladina sodíku stoupá, hladina draslíku má tendenci klesat a naopak.

Mezi další možnosti patří:

 • problémy s ledvinami
 • nesprávné pH krve
 • měnící se hladiny hormonů
 • časté močení
 • zvracení
 • užívání některých léků, zejména léků proti rakovině

Některé léky na diabetes mohou ovlivnit hladinu draslíku. Pokud například užíváte inzulin a neudržíte si kontrolu nad cukrovkou, může dojít ke snížení hladiny draslíku.

Co očekávat v ordinaci lékaře

Pokud si myslíte, že máte riziko cukrovky nebo že máte nedostatek draslíku, domluvte si schůzku se svým lékařem. Mohou se podívat na vaši anamnézu a prodiskutovat vaše potenciální riziko.

Váš lékař může zjistit, kolik draslíku je ve vaší krvi provedením krevního testu. Pokud test ukáže, že vaše hladiny draslíku jsou abnormální, může vám lékař předepsat doplněk stravy nebo doporučit určité dietní změny k obnovení rovnováhy.

Jak zabránit kolísání hladiny draslíku

Měli byste se snažit zkonzumovat 4,7 gramu draslíku každý den, abyste měli draslík pod kontrolou. Můžete to udělat sledováním svého denního příjmu pomocí potravinového deníku a aktivním zkoumáním toho, kolik draslíku je v potravinách, které jíte.

Některé z nejlepších zdrojů draslíku jsou:

 • pečené brambory, včetně pečených sladkých brambor
 • bílý jogurt
 • fazole
 • sušená rajčata
 • ovoce, jako jsou banány, avokádo a broskve
 • ryby, jako je losos, tuňák a treska

Měli byste omezit příjem zpracovaných potravin, protože jsou špatným zdrojem draslíku. Pokud pravidelně cvičíte a hodně se potíte, zvažte přidání banánového smoothie po tréninku do vaší rutiny. To může doplnit část draslíku, který jste ztratili, a pomoci vyrovnat hladiny elektrolytů v těle.

Pokud máte pocit, že nedostáváte dostatek draslíku, domluvte si schůzku se svým lékařem. Mohou s vámi spolupracovat na vývoji nejlepšího postupu.

S určitým sledováním a pokročilým plánováním vaší stravy můžete kontrolovat hladinu draslíku a pomáhat předcházet cukrovce. Je také užitečné dozvědět se, jakým potravinám se vyhnout.

Food Fix: Potraviny, které jsou dobré pro diabetes

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY