Jaké je spojení mezi krevetami, cholesterolem a zdravím srdce?

Přehled

Před lety byly krevety považovány za tabu pro lidi, kteří mají srdeční onemocnění nebo si hlídají čísla cholesterolu. To proto, že malá porce 3,5 unce dodává asi 200 miligramů (mg) cholesterolu. Pro lidi s vysokým rizikem srdečního onemocnění to představuje celý den. Pro všechny ostatní je limitem 300 mg.

Krevety však obsahují velmi nízký celkový obsah tuku, přibližně 1,5 gramu (g) ​​na porci a téměř žádné nasycené tuky. Je známo, že nasycené tuky jsou zvláště škodlivé pro srdce a krevní cévy, částečně proto, že naše tělo je dokáže účinně přeměnit na lipoprotein s nízkou hustotou (LDL), jinak známý jako „špatný“ cholesterol. Ale hladina LDL je pouze částí toho, co ovlivňuje riziko srdečních onemocnění. Přečtěte si více o příčinách a rizicích srdečních onemocnění.

Co říká výzkum

Protože se mě moji pacienti často ptají na krevety a cholesterol, rozhodl jsem se prostudovat lékařskou literaturu a objevil jsem fascinující studii z Rockefellerovy univerzity. V roce 1996 Dr. Elizabeth De Oliveira e Silva a kolegové otestovali dietu založenou na krevetách. Osmnáct mužů a žen dostávalo každý den po dobu tří týdnů asi 10 uncí krevet – dodávajících téměř 600 mg cholesterolu. Podle rotačního plánu byly subjekty také krmeny po dobu tří týdnů dietou se dvěma vejci za den, dodávající přibližně stejné množství cholesterolu. Další tři týdny byli krmeni základní nízkocholesterolovou dietou.

Po uplynutí tří týdnů dieta s krevetami ve skutečnosti zvýšila LDL cholesterol asi o 7 procent ve srovnání s dietou s nízkým obsahem cholesterolu. Také však zvýšil HDL neboli „dobrý“ cholesterol o 12 procent a snížil triglyceridy o 13 procent. To ukazuje, že krevety měly celkově pozitivní vliv na cholesterol, protože zlepšily HDL i triglyceridy celkem o 25 procent s čistým zlepšením o 18 procent.

A studie 2015 naznačuje, že nízké hladiny HDL jsou spojeny s celkovým zánětem ve vztahu k onemocnění srdce. Proto je žádoucí vyšší HDL.

Hůře vypadala vaječná dieta, která zvýšila LDL o 10 procent, zatímco HDL zvýšila pouze o 8 procent.

Sečteno a podtrženo? Riziko srdečních onemocnění je založeno na více než jen hladinách LDL nebo celkového cholesterolu. Zánět je hlavním hráčem v riziku srdečních onemocnění. Díky výhodám HDL krevet si je můžete vychutnat jako součást zdravé diety.

Možná stejně důležité je zjistit, odkud vaše krevety pocházejí. Velká část krevet nyní prodávaných ve Spojených státech pochází z Asie. V Asii byly zemědělské postupy, včetně používání pesticidů a antibiotik, zničující pro životní prostředí a mohou mít škodlivé účinky na lidské zdraví. Přečtěte si více o praktikách chovu krevet v Asii na webu National Geographic v článku původně zveřejněném v roce 2004.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY