Je acesulfam draselný pro mě špatný?

Co je to?

Je to až 200krát sladší než stolní cukr, ale acesulfam draselný má kyselou pověst.

Také známý jako acesulfam K nebo Ace-K, složka je bezkalorické sladidlo, které se nachází v produktech bez cukru. Samotný je to bílý krystalický prášek s mírně hořkou pachutí. Kvůli této chuti se často mísí s jinými sladidly, jako je sukralóza (používaná ve Splenda) nebo aspartam (používaná ve Splenda) – obojí samo o sobě kontroverzní.

Ace-K lze nalézt v nealkoholických nápojích, proteinových koktejlech, nápojových směsích, mražených dezertech, pečivu, cukrovinkách, žvýkačkách a stolních sladidlech. Food and Drug Administration (FDA) schválila použití Ace-K v nealkoholických nápojích v roce 1998, což zvyšuje expozici spotřebitelů této složce.

Ačkoli je FDA považován za bezpečný, někteří jsou přesvědčeni, že má potenciálně nebezpečné zdravotní účinky.

Je to bezpečné?

První bezpečnostní testy na Ace-K byly provedeny v 70. letech. Tyto testy mimo jiné ukázaly, že sloučenina by mohla být karcinogenní nebo způsobující rakovinu u krys. Platnost těchto testů byla v průběhu let zpochybňována. Bezpečnostní testy, které položily základy špatné pověsti Ace-K, měly několik nedostatkůvčetně chyb v randomizaci, špatného sledování zvířat a nepřiměřené doby trvání testu.

Kontroverze jejich výsledků však zůstává. V roce 1996 Centrum pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI) naléhalo na FDA, aby provedla další testování na Ace-K, než povolí jeho zahrnutí do nealkoholických nápojů. CSPI patří mezi několik agentur, které tvrdí, že ačkoliv počáteční bezpečnostní testování v 70. letech bylo chybné, současný výzkum bezpečnost Ace-K neprokazuje.

Důkazy rizik Ace-k

The CSPI říká, že navzdory nedostatkům raného výzkumu existuje souvislost mezi Ace-K a rakovinou. Existují také důkazy, že něco, co se nazývá acetoacetamid (vytvořený v těle, když rozkládá Ace-K), může vést k poškození štítné žlázy u laboratorních zvířat.

Nakonec studie zjistila, že chronické užívání Ace-K u samců myší bylo spojeno s možnými změnami ve funkci mozku po dobu 40 týdnů.

Avšak i přes opačné důkazy od CSPI a jinde patří FDA a agentura Evropské unie na ochranu spotřebitelů mezi ty, kteří tvrdí, že Ace-K je bezpečný.

Identifikace a vyhýbání se

Pokud zvolíte lepší-bezpečný-než-sorry přístup, pokud jde o potravinářské přídatné látky s kontroverzním pozadím, může být nejlepší vyhnout se Ace-K.

Čtením štítků potravin a nápojů, které kupujete, byste měli být schopni identifikovat sladidlo. Bude uveden jako acesulfam draselný, acesulfam K nebo Ace-K, podle FDA. Mohl by být také označen pod obchodními názvy Sunnett nebo Sweet One.

Protože se jedná o necukerné sladidlo, najdete ho převážně ve výrobcích bez cukru nebo s nízkým obsahem cukru. Dietní limonády mohou být oslazeny kombinací Ace-K a dalších umělých sladidel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY