Je hluboká mozková stimulace možností pro mou léčbu epilepsie?

Zahrnujeme produkty, o kterých si myslíme, že jsou pro naše čtenáře užitečné. Pokud nakoupíte prostřednictvím odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi. Zde je náš postup.

Healthline ukazuje vám pouze značky a produkty, za kterými si stojíme.

Náš tým důkladně zkoumá a vyhodnocuje doporučení, která uvádíme na našich stránkách. Abychom zjistili, že se výrobci produktů zabývali normami bezpečnosti a účinnosti, musíme:

 • Zhodnoťte ingredience a složení: Mají potenciál způsobit škodu?
 • Ověřte si fakta všechna zdravotní tvrzení: Jsou v souladu se současným souborem vědeckých důkazů?
 • Posuďte značku: Funguje bezúhonně a dodržuje osvědčené postupy v oboru?

Provádíme průzkum, abyste našli důvěryhodné produkty pro vaše zdraví a wellness.

Přečtěte si více o našem procesu prověřování.
Bylo to užitečné?

Když opakující se záchvaty nereagují na tradiční terapie, může vám lékař doporučit hlubokou mozkovou stimulaci pro epilepsii, která pomůže regulovat elektrické impulzy v mozku a zvládnout příznaky.

Epilepsie je chronické neurologické onemocnění mozku. Způsobuje opakované záchvaty a epizody mimovolních, nekontrolovatelných pohybů, pocitů a emocí.

Existuje mnoho typů epileptických syndromů. Všechny se vyznačují rekurentními záchvaty jako primárním příznakem, ale liší se podle typu záchvatu, příčiny a doprovodných symptomů.

Když epilepsie nereaguje na tradiční léky a terapie proti záchvatům, může vám lékař navrhnout hlubokou mozkovou stimulaci (DBS). Některým lidem může DBS pomoci regulovat nevyzpytatelné elektrické impulzy v mozku, o kterých se předpokládá, že jsou základem záchvatové aktivity.

Na co se zaměřuje hluboká mozková stimulace u epilepsie?

Zatímco přesné příčiny epilepsie nejsou plně pochopeny, samotné záchvaty pocházejí z dočasné, neobvyklé elektrické aktivity v mozku.

Elektrické signály v mozku jsou nezbytnou součástí funkce centrálního nervového systému a komunikace. Vyvolají vaše neurony, aby uvolnily neurotransmitery, chemikálie, které se podílejí na všem, od pohybu svalů po emoční regulaci.

DBS ovlivňuje elektrické impulsy ve vašem mozku prostřednictvím chirurgicky implantovaných elektrod. Elektrody pomáhají mozku regulovat jeho elektrickou aktivitu.

Chirurg umístí elektrody do oblastí mozku specifických pro typ epilepsie, kterou máte. Připojují elektrody pomocí drátů k neurostimulátoru, který funguje jako baterie a řídicí rozbočovač pro implantáty.

DBS je pak spravován jednou ze dvou metod:

 • metoda otevřené smyčky, známá také jako tradiční metoda
 • metoda uzavřené smyčky, která je pokročilejší

V metodě otevřené smyčky je neurostimulátor naprogramován tak, aby nepřetržitě dodával elektrické impulzy do mozku nastavenou rychlostí, vzorem a intenzitou po určitou dobu.

Metoda uzavřené smyčky zahrnuje více řízení elektrických impulsů v reálném čase. Na rozdíl od metody otevřené smyčky mohou elektrody v DBS s uzavřenou smyčkou detekovat neobvyklé elektrické signály v mozku, když k nim dojde. Když jsou zachyceny nevyzpytatelné signály, externí zařízení vypočítá a upraví dodávku DBS na základě přesných hodnot z mozku.

DBS s uzavřenou smyčkou je stále nově vznikající technologie, ale je příslibem pro stavy, jako je epilepsie, kde může být řízení elektrických vzorů v reálném čase efektivnější při zvládání nepředvídatelné záchvatové aktivity.

Jak účinná je DBS u epilepsie?

DBS může být účinnou možností pro snížení záchvatů u epilepsie rezistentní na léčbu, i když nemusí být tak úspěšná při úplném odstranění záchvatů.

Někteří lidé musí po operaci DBS kvůli epilepsii pokračovat v užívání léků proti záchvatům. Mohou mít lepší kontrolu záchvatů pomocí léků než před operací.

Podle přehledu výzkumu z roku 2022 dlouhodobé klinické studie ukazují, že 69 % lidí vidí zlepšení symptomů při DBS, ale míra bez záchvatů je mnohem nižší, 6 %.

Objevující se důkazy naznačují, že DBS s uzavřenou smyčkou může být při léčbě epilepsie účinnější než DBS s otevřenou smyčkou.

Přehled literatury z roku 2021 naznačuje, že DBS s uzavřenou smyčkou pro epilepsii umožňuje dynamičtější řízení stavu, což může zlepšit celkovou kvalitu života.

Kromě možnosti provádět úpravy v reálném čase může mít DBS s uzavřenou smyčkou méně vedlejších účinků. Může nabídnout vylepšené technologické funkce, jako je delší výdrž baterie a nižší spotřeba energie.

K určení účinnosti DBS s uzavřenou smyčkou versus DBS s otevřenou smyčkou u epilepsie je nutný další výzkum.

Kolik stojí DBS pro epilepsii?

Podle studie z roku 2016 se průměrné náklady na implantaci DBS ve Spojených státech pohybují kolem 39 000 USD.

Cena vašeho postupu se bude lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou:

 • typ epilepsie, kterou máte
 • jakékoli předoperační vyšetření, které můžete potřebovat
 • jak probíhá váš postup
 • váš region a pojistné krytí

Než budete považováni za kandidáta na tento postup, váš lékař vám dá vyzkoušet alespoň dva tradiční léky proti záchvatům. Mohou vás také požádat, abyste se zúčastnili dalšího testování nebo se setkali s více specialisty, aby se ujistili, že DBS je pro vás tou správnou volbou.

Tyto testy, konzultace a léky zvyšují celkové náklady, stejně jako následná péče po vašem výkonu.

Jako chronický stav se léčba epilepsie kvalifikuje pro pokrytí Medicare. Vaše politika může zahrnovat DBS, ale váš lékař bude muset poskytnout podpůrné dokumenty, které prokazují, že jiné tradiční terapie byly bez úspěchu vyzkoušeny.

I poté může mít Medicare před schválením DBS další požadavky.

Mnoho soukromých pojišťoven také nabízí krytí DBS, ale vaše spoluúčast a další finanční závazky budou záviset na vaší politice.

Jaká je rekonvalescence po DBS pro epilepsii?

DBS zahrnuje chirurgickou implantaci elektrod do oblastí vašeho mozku, kde dochází k záchvatové aktivitě.

To se provádí v celkové anestezii. Vyžaduje to, aby chirurg udělal malé otvory ve vaší hlavě a lebce. Pokud máte neurostimulátor umístěný pod kůží, můžete mít také řez na klíční kosti nebo u některých lidí na hrudníku nebo břiše.

Neurotransmiter se umístí současně s elektrodami nebo jako samostatný postup o 1–2 týdny později, v závislosti na vašem chirurgovi.

Většina lidí se vrací domů z nemocnice 1 nebo 2 dny po operaci DBS s chirurgickým obvazem pokrývajícím místa řezu.

Protokol z UC Davis Health’s Deep Brain Stimulation Program doporučuje sejmout obvazy 3. den. V tuto chvíli se můžete znovu začít sprchovat. Musíte být opatrní, abyste si nedrhli místa řezu a používejte pouze jemný šampon, jako je dětský šampon.

Nerozpustné stehy se odstraní do 14 dnů po operaci.

Je typické, že ve dnech po zákroku pociťujete otoky a bolest v místech chirurgického zákroku. Váš lékař vám může předepsat léky proti bolesti nebo doporučit volně prodejný lék na základě vaší úrovně nepohodlí.

Váš přístroj DBS nebude aktivován dříve než přibližně 4 týdny po operaci. Jakmile začne DBS, budete pravidelně navštěvovat svého neurologa, abyste zkontrolovali výkon zařízení, provedli úpravy a sledovali případné změny symptomů.

DBS je zřídka rychlé řešení. Medtronic, známý výrobce zařízení DBS, říká, že může trvat několik měsíců nebo déle, než se nastaví nejlepší nastavení pro kontrolu záchvatů.

Jakékoli vedlejší účinky operace DBS jsou často mírné a reverzibilní. Mohou zahrnovat:

 • bolest hlavy
 • pokles duševního nebo emocionálního stavu
 • krvácení do mozku
 • infekce
 • porucha zařízení

Během DBS můžete zažít:

 • svalové pocity
 • změny řeči nebo vidění
 • ztráta rovnováhy
 • mravenčení v obličeji končetin

Hluboká mozková stimulace (DBS) pro epilepsii je možností, když opakované záchvaty nereagují na tradiční terapie. Pomocí elektrod implantovaných do specifických oblastí mozku pomáhá DBS regulovat elektrické signály, které jsou základem záchvatové aktivity.

DBS nemusí fungovat u každého s epilepsií rezistentní na léčbu. Málokdy zcela zastaví záchvaty.

Váš lékař s vámi může probrat výhody a nevýhody DBS pro epilepsii. Pokud jste kandidátem na postup, může po aktivaci DBS trvat několik měsíců, než zaznamenáte významná zlepšení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY