Je kloktání peroxidu vodíku účinné a bezpečné?

Přehled

Peroxid vodíku je chemická sloučenina, která kombinuje vodík s kyslíkem. Můžete si ho koupit ve většině drogerií a použít ho na vše od dezinfekce ran až po čištění vany.

Někteří lidé dokonce přísahají, že jím kloktají, aby zklidnili bolest v krku, vybělili zuby a snížili zánět dásní. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak bezpečně kloktat peroxid vodíku a zda to opravdu funguje.

Jak kloktat peroxid vodíku

Klíčem k bezpečnému kloktání peroxidu vodíku je zajistit, abyste ho nikdy nepolykali. To platí, ať už používáte 3% peroxid vodíku nebo 35% peroxid vodíku „potravinářské kvality“.

Jste připraveni to vyzkoušet? Zde najdete perorální peroxid vodíku.

Pro bezpečné kloktání dodržujte tyto kroky:

  1. Začněte s 3% koncentrací peroxidu vodíku. To je síla, kterou najdete v hnědé lahvičce ve většině drogerií. Dále smíchejte jeden díl peroxidu vodíku se dvěma díly vody. Vaše konečná směs bude mít koncentraci 1% peroxidu vodíku.
  2. Zakloňte hlavu dozadu a dejte si malé sousto směsi peroxidu vodíku a vody. Kloktejte a kloktejte směs v ústech po dobu 60 sekund. (Můžete použít časovač nebo tiše v hlavě počítat do 60 při kloktání.)
  3. Po kloktání roztok vyplivněte. Nesnažte se směs kloktat déle než 90 sekund.

Zdravotní přínosy kloktání peroxidu vodíku

Uklidněte bolest v krku

Kloktání peroxidem vodíku může pomoci při bolestech v krku několika způsoby. Peroxid vodíku má antibakteriální vlastnosti. Může pomoci vašemu tělu bojovat s bakteriálními infekcemi, které často způsobují bolesti v krku.

Navíc, když se hlen ve vašich ústech dostane do kontaktu s peroxidem vodíku, vytvoří pěnu. Díky této pěně je hlen méně lepivý a snáze se odvádí. Může také pomoci uvolnit hlen v krku, což může způsobit podráždění a bolest.

Malé děti a lidé, kteří mají potíže s kloktáním bez polykání, mohou místo toho zkusit kloktat teplou slanou vodu pro podobné výhody. Při kloktání slané vody postupujte takto:

  1. Smíchejte jeden šálek teplé vody s ½ až ¾ lžičky soli.
  2. Promněte si tuto směs slané vody v ústech po dobu asi 60 sekund.
  3. Po kloktání roztok vyplivněte.

Zlepšete zdraví ústní dutiny

Peroxid vodíku je účinný dezinfekční prostředek, který může pomoci zabránit infekci vřídků a jiných malých ran v ústech, což také pomáhá jejich rychlejšímu hojení.

A 2012 recenze studií o peroxidu vodíku a zdraví ústní dutiny zjistilo, že může také pomoci snížit zánět dásní, pokud se používá ve spojení s pravidelným čištěním zubů a nití. Chcete-li získat co nejvíce z výhod peroxidu vodíku pro zdraví ústní dutiny, ujistěte se, že jej během kloktání mácháte kolem přední části úst, aby se dostal k předním zubům a dásním.

Vybělte si zuby

Peroxid vodíku je hlavní aktivní složkou mnoha volně prodejných a profesionálních přípravků na bělení zubů. Kloktání peroxidem vodíku může způsobit, že vaše zuby budou vypadat bělejší několik hodin poté, co to uděláte. Nicméně, a studie 2015 zjistili, že ústní vody s peroxidem vodíku je třeba používat důsledně po několik měsíců, aby se dosáhlo trvalého účinku.

Tato stejná studie také zjistila, že volně prodejné bělící gely s 10% karbamid peroxidem, který obsahuje asi 3,5% peroxidu vodíku, byly výrazně účinnější při bělení zubů.

Existují nějaká rizika?

Požití nezředěného peroxidu vodíku může popálit vaše vnitřní orgány a způsobit vnitřní krvácení. Pokud však omylem spolknete nějaký zředěný peroxid vodíku, jako je 3% roztok běžně dostupný v drogeriích, pravděpodobně zaznamenáte pouze mírnou bolest žaludku. Můžete také zvracet mírně pěnivou látku, což je normální.

Po kloktání peroxidu vodíku si můžete všimnout zarudnutí kolem dásní nebo podráždění na vnitřní straně úst. To by mělo odeznít během několika hodin po kloktání. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud zarudnutí nebo podráždění nezmizí, nebo pokud začnete zvracet nebo pociťujete závratě a slabost.

Sečteno a podtrženo

Kloktání peroxidu vodíku může být účinným způsobem, jak zmírnit bolest v krku, dezinfikovat ústa a vybělit zuby. Jen se ujistěte, že jej nejprve zředíte, a snažte se během procesu žádné nepolykat. Pokud doufáte, že si vybělíte zuby, snažte se důsledně kloktat několik měsíců, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY