Je možné dostat německé spalničky (rubeola) dvakrát?

Německé spalničky (rubeola) jsou v USA považovány za vymýcené, a to díky velmi úspěšnému očkovacímu programu. Německé spalničky jsou nejnebezpečnější pro těhotné a jsou vysoce nakažlivé. I když je možné dostat německé spalničky dvakrát, je to velmi vzácné.

Můžete dostat německé spalničky (také známé jako zarděnky) dvakrát? Odpověď je ano, ale předpokládá se, že je to velmi vzácné.

Ve skutečnosti je již neobvyklé, že se zarděnkami ve Spojených státech vůbec nakazíte.

Poslední epidemie ve Spojených státech se odehrála v letech 1964 až 1965 a zasáhla 12,5 milionu lidí, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Nyní se počet případů ve Spojených státech odhaduje na asi 10 ročně, a to díky úspěšnému národnímu očkovacímu programu.

Název zarděnky pochází z latiny pro „malá červená“ a podle CDC se až do roku 1800 považovalo virové onemocnění za typ spály nebo spalniček. Tehdy to němečtí lékařští vědci označili za nemoc jako takovou, proto dostala přezdívku „německé spalničky“.

Zde je další informace o viru, kdo je nejvíce ohrožen a jak vakcína funguje.

Jaké jsou příznaky německých spalniček (zarděnek)?

Příznaky zarděnek obvykle zahrnují:

 • mírná vyrážka, která začíná na obličeji a šíří se do zbytku těla
 • mírná horečka
 • oteklé lymfatické uzliny
 • bolest krku
 • růžové oko

Některé dospělé ženy, které to dostanou, mohou také cítit bolest a ztuhlost v prstech, zápěstích a kolenou. Bolest může trvat až měsíc.

Tolik jako 25 % až 50 % lidí, kteří dostanou německé spalničky, nevykazují žádné příznaky.

Kdo s největší pravděpodobností dostane německé spalničky (zarděnky)?

Ve Spojených státech je velmi vzácné dostat zarděnky. Všechny hlášené případy pocházely mimo Spojené státy. Celosvětově ji nejčastěji dostanou děti a mladí dospělí.

V naprosté většině případů pouze jedna dávka viru vytvoří celoživotní imunitu. I když je možné dostat infekci dvakrát, je to velmi vzácné.

Jsou německé spalničky (rubeola) vážné?

Většina příznaků zarděnek není závažná. Nemoc se nedá vyléčit, jakmile ji máte. Místo toho je léčba zaměřena na odpočinek, zvládání horečky a zajištění dostatečného příjmu tekutin.

Hlavní rizika jsou pro těhotné osoby a jejich nenarozené děti, protože virus zarděnek vytváří velmi vysoké riziko vážných vrozených vad u nenarozených dětí.

Až 85 % dětí, které se nakazí virem během prvních 12 týdnů těhotenství, je ohroženo jednou nebo více vrozenými vadami nebo neurologickými problémy, jako je vrozený syndrom zarděnek (CRS).

Virus může způsobit vrozené vady. Vrozené vady jsou méně časté, pokud je těhotná osoba postižena virem zarděnek po 20. týdnu těhotenství.

Během poslední ohnisko v 60. letech 20. stoletínež byla imunizace rozšířena:

 • Onemocnělo 12,5 milionu lidí
 • S CRS se narodilo 20 000 dětí
 • 11 000 těhotných lidí přišlo o své děti
 • Zemřelo 2100 novorozenců

Dnes již virus nezpůsobuje tyto druhy statistik, a to díky úspěšnému očkovacímu programu.

Virus zarděnek je velmi nakažlivý. Lidé mohou virus přenášet dýcháním, kýcháním nebo kašláním. Mnoho lidí, kteří mají virus, o něm neví a mohou ho přenést až týden předtím, než se objeví vyrážka a týden poté.

Jak účinná je německá vakcína proti spalničkám?

Vakcína se podává dvakrát, jako součást kombinované vakcíny, která chrání proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR).

První dávka má až 95% účinnost. Druhá dávka je určena pro ty, kteří nereagovali na první dávku. Ve velmi vzácných případech někteří lidé nereagují ani na druhou dávku.

Ve většině případů se očkování provádí v dětství, i když dospělí ho mohou potřebovat, pokud ho nedostali v mládí. Předpokládá se, že ochrana bude doživotní.

Zatímco jedna dávka je obvykle účinná, odborníci doporučují, aby následující skupiny měly dvě dávky MMR, většinou pro ochranu proti spalničkám a příušnicím:

 • studentů v postsekundárních vzdělávacích institucích
 • zdravotnický personál
 • lidé žijící v komunitě, která propukla nebo byla této nemoci nedávno vystavena
 • lidé, kteří plánují cestovat do zahraničí do zranitelných oblastí
 • lidé, kteří v letech 1963–1967 dostali inaktivovanou (usmrcenou) vakcínu proti spalničkám nebo vakcínu proti spalničkám neznámého typu (doporučeny dvě dávky)
 • lidé očkovaní před rokem 1979 buď vakcínou proti příušnicím nebo vakcínou proti příušnicím neznámého typu, kteří jsou vystaveni vysokému riziku infekce příušnicemi (např. osoby, které pracují ve zdravotnickém zařízení), (doporučují se dvě dávky)

Kdy dostat vakcínu

Vakcína proti spalničkám, zarděnkám (MMR) se podává dvakrát. Chrání před všemi třemi nemocemi.

CDC doporučuje, aby děti dostaly dvě dávky při:

 • věk 12-15 měsíců
 • věk 4–6 let

CDC také doporučuje vakcínu MMRV, která chrání proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím, ale vakcína je schválena pouze pro děti do 12 let.

Jak poznáte, že máte imunitu?

Pokud si nejste jisti stavem své imunity, můžete požádat svého lékaře o test na zarděnky. Technik vám odebere krev a pošle ji do laboratoře, aby zjistila, zda máte imunitu. To je zvláště důležité, pokud můžete otěhotnět.

Sečteno a podtrženo

Německé spalničky (rubeola) byly ve Spojených státech vymýceny, i když se každý rok objeví několik vzácných případů. I když je možné ho získat dvakrát, je to velmi vzácné.

Příznaky zarděnek jsou často mírné nebo žádné, ale jsou velmi nakažlivé. Očkování je velmi důležité zejména pro ženy, které mohou otěhotnět. Rubeola může způsobit vážné vrozené vady a komplikace u naprosté většiny těhotenství v prvním trimestru.

Vakcína se obvykle podává dětem ve dvou samostatných dávkách, ale mohou být imunizováni i dospělí. Pokud si nejste jisti stavem své imunity, můžete to probrat se svým lékařem a požádat o krevní test, abyste zjistili, zda jste imunní.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY