Je ostropestřec bezpečný a účinný pro endometriózu? Co vědět

Ostropestřec mariánský mohou někteří lidé používat k léčbě příznaků endometriózy, ale studie nejsou jednoznačné, zda poskytuje nějaké skutečné výhody.

Ačkoli léky, jako jsou progestiny a perorální antikoncepce, jsou léčbou první volby pro endometriózu, neléčí úspěšně příznaky přibližně jedna třetina lidí s endometriózou.

Proto jsou bylinné a přírodní alternativy, jako je ostropestřec mariánský, nadále zkoumány z hlediska jejich potenciální role v dlouhodobé léčbě příznaků endometriózy.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, kam patří i sedmikrásky a slunečnice. Rostlina se používá po tisíce let v tradičních a bylinných systémech medicíny po celém světě k léčbě různých druhů neduhypředevším onemocnění jater.

Plody a semena rostliny, které obsahují silymarin, aktivní složku ostropestřce mariánského, se rozdrtí a užívají se samostatně nebo ve směsích s jinými bylinami. silymarin je skupina zdraví prospěšných flavonoidů, které dodávají ostropestřci jeho zdraví prospěšné vlastnosti.

Nazývá se také bodlák svaté Marie, bodlák posvátný, Kristova koruna a divoký artyčok. Ostropestřec mariánský je volně prodejný jako doplněk stravy ve formě kapslí nebo tekutých koncentrátů.

Čtěte dále a zjistěte, co věda říká o bezpečnosti a účinnosti používání ostropestřce k léčbě příznaků endometriózy.

Jasenka Arbanas/Getty Images

Pomáhá ostropestřec při endometrióze?

Zde je několik způsobů, jak může ostropestřec pomoci s endometriózou.

Snižuje zánět a bolest

Endometrióza je nyní považována za a systémové stav, který způsobuje zánět v celém těle, a to nejen v oblasti pánve.

silymarinhlavní extrakt z ostropestřce mariánského a skupina flavonoidů, může mít příznivé protizánětlivé vlastnosti.

Výzkum na zvířatech v myši prokázali, že silibinin, jeden typ silymarinu, snižuje uvolňování zánětlivých cytokinů, které jsou spojeny s endometriálními lézemi.

Rovněž, zkumavka výzkum na gastrointestinálních rakovinných buňkách ukázal, že silymarin snižuje zánět a může zlepšit příznaky spojené s rakovinou a jejími terapiemi.

Je zapotřebí více výzkumu o účincích silymarinu u lidí žijících s endometriózou.

Může snížit růst endometriálních lézí

Výtažky z ostropestřce mariánského jsou prokázány ve výzkumech na zvířatech snížit množení endometriální tkáně mimo dělohu a následně zastavení růstu endometriálních lézí.

Zatímco příznaky z endometriální léze se mohou lišit, mohou se zanítit a u některých lidí vyvolat silnou bolest. Mohou také přispět ke snížení kvality života lidí žijících s endometriózou.

Je ostropestřec bezpečný?

Ostropestřec mariánský je obecně považován za bezpečný, když se užívá ústy.

The National Cancer Institute (NCI) zdokumentovala, že velké klinické studie na lidech poskytují důkaz, že silymarinový extrakt z ostropestřce mariánského je dobře snášen, s minimálními a vzácnými vedlejšími účinky pozorovanými při dávkách nad 1500 mg denně.

Nicméně, jiné lidský výzkum ukázaly, že silymarin je u lidí bezpečný až do 2100 mg denně – užívaných v dávkách 700 mg třikrát denně – po dobu až 24 týdnů.

Před zahájením užívání nového doplňku je důležité se vždy poradit se zdravotnickým pracovníkem, zvláště pokud užíváte jiné léky.

Nevýhody

Ve vzácných případech mohou lidé hlásit následující vedlejší efekty:

 • průjem
 • nevolnost
 • nadýmání

Alergické reakce mohou být také pozorovány u lidí s alergiemi na jiné rostliny z rodiny Aster, jako jsou sedmikrásky.

Ostropestřec mariánský je navíc volně prodejný jako doplňky stravy, z nichž mnohé nepodléhají regulaci Food and Drug Administration (FDA).

To znamená, že u některých značek doplňků není zaručeno, že ingredience uvedené na štítku se skutečně nacházejí ve specifikovaných množstvích, což má dopad na potenciální výhody produktu.

Vybírejte doplňky, které mají nezávislé testování třetí stranou, a před užitím nového doplňku se vždy poraďte se svým lékařem.

K určení dlouhodobých zdravotních dopadů používání ostropestřce při léčbě chronických, nepřenosných stavů, jako je endometrióza, jsou zapotřebí lépe navržené klinické studie na lidech.

Často kladené otázky

Zvyšuje ostropestřec estrogen?

Ostropestřec mariánský je považován za an estrogenní rostlinanebo rostlinu s vlastnostmi podobnými estrogenu v těle. Není však jasné, zda samotná rostlina ostropestřce mariánského nebo vysoké dávky jeho extraktů významně zvyšují hladinu estrogenu a přispívají k růstu bolestivých lézí endometria.

Kdo by neměl užívat ostropestřec mariánský?

Vzhledem k nedostatku lidského výzkumu by někteří lidé měli být při užívání ostropestřce opatrní:

 • osoby s alergií na čeleď rostlin Asteraceae
 • těhotných lidí
 • osoby s onemocněními citlivými na estrogen, jako jsou některé typy rakoviny prsu

Endometrióza je chronický zánětlivý stav vyznačující se růstem endometriální tkáně mimo dělohu.

V některých případech je spojena s:

 • endometriální léze
 • zánět
 • bolestivé menstruační cykly
 • dysfunkce jater
 • neplodnost

Rostlina ostropestřce obsahuje skupinu zdraví prospěšných flavonoidů nazývaných silymarin, které mohou být účinné při léčbě endometriózy snížením zánětu, snížením růstu endometriálních lézí a zlepšením funkce jater.

Výzkum je však neprůkazný a výsledky studií se liší v účinnosti ostropestřce mariánského pro léčbu endometriózy. Vždy prodiskutujte výhody a rizika se zdravotnickým pracovníkem před zahájením jakýchkoli nových doplňků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY