Je vyhřívací podložka bezpečná pro záda nebo břicho během těhotenství?

Úleva, kterou může jednoduchý nahřívací polštářek přinést různým bolestem v těle, je úžasná. Ale co když jste těhotná?

Lze bolavá záda, bolavé klouby nebo svalové křeče v břiše bezpečně uklidnit nahřívací podložkou, nebo je to pro vaše nastávající miminko nebezpečné?

To je dobrá otázka. Těhotným ženám se totiž doporučuje vyhýbat se dlouhodobému pobytu ve vířivkách a saunách. Zvýšení tělesné teploty může zvýšit riziko určitých vrozených vad a potratu.

Zde je to, co byste měli vědět o používání vyhřívacích podložek během těhotenství.

K čemu slouží vyhřívací podložka v těhotenství?

Použití tepla nebo ledových obkladů jsou běžné metody léčby bolesti svalů a kloubů. Obě metody jsou neinvazivní a nejsou návykové. Obecně platí, že opakující se bolesti, jako jsou bolavá záda, kyčle nebo klouby, které můžete pociťovat v průběhu těhotenství, by měly být léčeny teplem.

Tepelná terapie otevírá cévy, zvyšuje průtok krve a přináší čerstvé zásoby kyslíku a živin. To pomáhá snížit bolest kloubů a zmírňuje bolestivost svalů, šlach a vazů. Teplo z tepelného zábalu může také zvýšit váš rozsah pohybu a zároveň snížit svalové křeče. Celkově je to dobrý způsob, jak najít úlevu od bolesti během těhotenství.

Záněty a bolesti jdou ruku v ruce s těhotenstvím. Podle American Pregnancy Association by téměř každá žena měla během těhotenství očekávat určitý stupeň bolesti zad.

Během těhotenství můžete pociťovat bolesti zad a pánve z následujících důvodů:

 • Rostoucí hladiny hormonů: Vaše tělo se připravuje na porod uvolněním hormonů, které pomáhají změkčit vazy a uvolnit klouby. V důsledku toho nemusí být vaše záda tak dobře podepřená. To může být nepříjemné a/nebo bolestivé.
 • Posouvání těžiště: Jak se vaše děloha rozšiřuje, aby vyhovovala vašemu rostoucímu dítěti, mění se vaše těžiště. Váš postoj může následovat.
 • Zvýšená hmotnost: Jak čísla na stupnici tikají nahoru, vaše záda mají větší váhu, kterou je třeba podepřít.
 • Kompromisní držení těla: Přizpůsobení se novému tvaru může vést ke špatnému držení těla. Věci jako příliš dlouhé sezení nebo stání nebo dokonce ohýbání mohou zhoršit bolavá záda a kyčle.

Svalové křeče jsou pro některé ženy dalším příznakem těhotenství. Tyto nedobrovolné svalové křeče přicházejí rychle a mohou být bolestivé.

Téměř polovina všech těhotných žen v určitém okamžiku zažije svalové křeče. Zatímco většina z nich se vyskytuje v nohách, mohou se vyskytovat také v zádech, břiše a dokonce i v rukou a nohou.

Je vyhřívací podložka bezpečná během těhotenství?

Vyhřívací podložka je dobrou volbou pro dočasnou úlevu, pokud se potýkáte s bolestí zad nebo pánve, nebo pokud pociťujete svalové křeče. Na rozdíl od vířivky nebo sauny použití vyhřívací podložky na izolované části těla nezvýší teplotu vašeho těla.

Pro úlevu od bolesti můžete také vyzkoušet elektrickou ohřívací podložku nebo ohřívací zábal vhodný do mikrovlnné trouby. Při používání vyhřívací podložky během těhotenství dodržujte následující pokyny:

 • Nepřikládejte topné zařízení přímo na pokožku. Nejlepší je nejprve zabalit do tenkého ručníku nebo použít na oblečení.
 • Neaplikujte teplo déle než 20 minut, což je normální délka cyklu většiny zahřívacích podložek.
 • Pokud má vaše vyhřívací podložka nastavení teploty, použijte nejnižší nastavení, díky kterému se stále budete cítit lépe.
 • Vyhněte se usínání s vyhřívací podložkou.

Promluvte si se svým lékařem, pokud máte dotazy nebo obavy týkající se bezpečnosti konkrétní ohřívací podložky nebo ohřívacího obalu vhodného pro mikrovlnnou troubu.

Je bezpečné používat nahřívací podložku na mé těhotenské břicho?

Zatímco používání vyhřívací podložky k dočasnému zmírnění bolesti kloubů, kyčlí a zad není v těhotenství problém, vyhněte se používání na břiše. Existuje mnoho příčin bolesti břicha, když jste těhotná, včetně bolesti kulatých vazů, plynatosti a nadýmání a zácpy. V některých případech může být bolest břicha příznakem vážnějšího stavu.

Měli byste se okamžitě poradit se svým lékařem, pokud pocítíte nepohodlí nebo přímou bolest v břiše spolu s některým z těchto příznaků:

 • špinění nebo krvácení
 • horečka
 • zimnice
 • vaginální výtok
 • pocity točení hlavy
 • bolest nebo nepohodlí při močení
 • nevolnost a zvracení

Místo nahřívací podložky zkuste menší břišní nepohodlí léčit namočením do teplé koupele nebo změnou polohy. Například seďte, pokud jste stáli, nebo si lehněte, pokud jste seděli.

Další kroky

Je dobré použít vyhřívací podložku, abyste našli úlevu od těhotenských bolestí zad, kyčlí a kloubů. Vyvarujte se však používání déle než 20 minut. Začněte s nejnižším nastavením a ujistěte se, že s ním neusnete. Můžete také vyzkoušet ohřívací balíček vhodný do mikrovlnné trouby nebo láhev s horkou vodou.

Vyhněte se používání topných zařízení na břiše. I když je normální pociťovat určité břišní potíže, uvědomte si varovné příznaky problému.

Vždy se obraťte na svého lékaře, pokud máte dotazy nebo obavy ohledně používání vyhřívacích podložek během těhotenství.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY