Kdy vyžaduje hiátová kýla operaci?

Hiátové kýly někdy vyžadují operaci, ale většinou je zvládnete i bez ní.

Hiátová kýla nastane, když část vašeho žaludku tlačí přes zvětšený otvor v bránici do hrudníku. Bránice je sval na hrudi ve tvaru padáku, který vám pomáhá dýchat.

Hiátové kýly jsou běžné, zejména u starších dospělých (ve věku 65 let a starších). Ve studii z roku 2020 vědci pozorovali CT vyšetření 3200 lidí s hiátovou kýlou ve věku 53–94 let. Mezi těmito lidmi bylo asi 2,4 % ve věku 50 let a 16,6 % ve věku 80 let.

Pokud je vám diagnostikována hiátová kýla, která nezpůsobuje příznaky, může vám lékař doporučit bdělé čekání, což znamená sledování stavu v průběhu času.

Lékaři si obvykle vyhrazují operaci pro velké kýly způsobující problémy nebo menší kýly způsobující gastroezofageální refluxní chorobu (GERD), které nereagují na konzervativní možnosti.

Pojďme se hlouběji podívat na to, jak operace pomáhá zvládat hiátovou kýlu.

Jaká velikost hiátové kýly potřebuje operaci?

Při určování, zda hiátová kýla vyžaduje operaci, lékaři často zvažují příznaky a typ kýly. Velké kýly obecně častěji způsobují příznaky.

Existují čtyři typy hiátových kýl:

 • Kýly 1. typu se nazývají posuvné kýly, které obvykle nevyžadují operaci.
 • Kýly typu 2, typu 3 a typu 4 se nazývají paraezofageální kýly. Je pravděpodobnější, že budou potřebovat chirurgickou léčbu.

Váš lékař může doporučit operaci, pokud je vaše kýla velká, ale definice velké kýly je subjektivní.

V studie 2022Vědci definovali posuvné kýly jako velké, pokud jsou větší než 7 centimetrů (2,8 palce) nebo zahrnují více než 50 % žaludku.

Aktuální pokyny doporučit reparační operaci pro všechny velké paraezofageální kýly u lidí mladších 60 let.

Jak poznám, že moje hiátová kýla potřebuje operaci?

Váš lékař může doporučit operaci, pokud máte přetrvávající GERD, která se nevyřeší změnami životního stylu nebo inhibitory protonové pumpy (PPI). Příznaky GERD zahrnují:

 • dlouhodobé (chronické) pálení žáhy
 • vyvracení jídla nebo tekutin z vašeho žaludku
 • bolest na hrudi, která může vyzařovat do krku nebo čelisti a napodobit infarkt

Možná budete potřebovat okamžitý chirurgický zákrok, pokud se u vás objeví známky obstrukce, jako jsou:

 • silné nadýmání
 • otok břicha
 • silné křeče
 • nemožnost stolice
 • náhlá a extrémní bolest na hrudi nebo břiše
 • ztráta chuti k jídlu
 • nevolnost a zvracení

Typy operací, které léčí hiátovou kýlu

Studie z roku 2020 uvádí, že 96,4 % z více než 17 000 oprav hiátové kýly v registru byly laparoskopické operace. Laparoskopická operace zahrnuje malý řez pomocí trubice se světlem, kamerou a speciálními nástroji.

Standardní technika opravy kýly se nazývá hiatoplastika. Tato operace zahrnuje opravu kýly a přemístění žaludku nebo jiných orgánů. Často se provádí s vstřebatelnou nebo nevstřebatelnou síťkou, která poskytuje podporu.

Chirurgové často kombinují chirurgickou opravu s fundoplikací, aby zmírnili GERD. Fundoplikace zahrnuje zabalení horní části žaludku kolem jícnu, abyste podpořili dolní jícnový svěrač. Lékaři používají několik technik, jako například:

 • Fundoplikace Nissan: Horní část vašeho žaludku je obalena o 360 stupňů kolem základny vašeho jícnu.
 • Částečná fundoplikace: Postupy částečné fundoplikace Dor a Toupet zahrnují obalování horní části žaludku 180-250 stupňů kolem vašeho jícnu.

Kdo je kandidátem na operaci hiátové kýly?

Nejnovější pokyny společnosti American Gastrointestinal and Endoscopic Surgeons (SAGES) pro kandidaturu hiátové kýly byly vydány v roce 2013. Kandidatura na operaci hiátové kýly zůstává do značné míry stejný jak to tehdy bylo.

Kandidáti na operaci hiátové kýly by měli mít následující:

 • symptomatické paraezofageální kýly
 • obstrukční příznaky a žaludeční volvulus, což je neobvyklá rotace žaludku
 • klouzavé kýly a symptomy GERD, které PPI nebyly schopny vyřešit

Kdo by se měl vyhnout operaci hiátové kýly?

pokyny SAGES důrazně doporučujeme proti opravě posuvných kýl, které nezpůsobují příznaky GERD.

Váš lékař může také doporučit před operací, pokud máte paraezofageální kýlu, která nezpůsobuje příznaky a pokud jste nad 60 let věku.

Život po operaci hiátové kýly

Podle studie u lidí, kteří podstoupili operaci hiátové kýly, došlo k 90% snížení u příznaků po 10 letech. Šance na další operaci je asi 1 %.

Obvykle trvá 3–6 týdnů, než se vrátíte do práce, a 6 týdnů, než budete moci zase normálně jíst. Gastrointestinální vedlejší účinky, jako je nadýmání, může trvat několik měsíců, než odezní.

Studie uvádějí míru opakování mezi 8–26 %. Podle přehledu výzkumu z roku 2019 má léčba laparoskopickou síťovou hiatoplastikou nižší riziko recidivy paraezofageálních kýl než oprava stehy.

Často kladené otázky o operaci hiátové kýly

Zde je několik často kladených otázek, které lidé mají ohledně operace hiátové kýly.

Jaká velikost hiátové kýly je považována za velkou?

Neexistuje žádná standardní definice velké hiátové kýly. V roce 2022 studievědci navrhli definici kýly větší než 7 centimetrů (2,8 palce) nebo zahrnující více než polovinu žaludku.

Je operace hiátové kýly nebezpečná?

Všechny chirurgické zákroky představují určité riziko. Operace hiátové kýly má obecně nízké riziko závažných vedlejších účinků. Odhadovaná 30denní úmrtnost spojená s operací hiátové kýly je 0,19 %což je přibližně 1 úmrtí na 500 případů.

Vyplatí se operace hiátové kýly?

Chirurgie hiátové kýly může pomoci zmírnit dlouhodobé (chronické) příznaky GERD. Může to být život zachraňující u těžkých kýl.

Jaké procento hiátových kýl potřebuje operaci?

Asi 55–60 % dospělých ve věku nad 50 let má hiátovou kýlu, ale pouze 9 % má příznaky. A jen malé procento těch, kteří vykazují příznaky, vyžaduje operaci.

Jaký lékař provádí operaci hiátové kýly?

Operaci hiátové kýly může provést všeobecný chirurg nebo hrudní chirurg.

Odnést

Konzervativní léčby, jako jsou změny životního stylu a PPI, mohou často pomoci léčit hiátovou kýlu. Váš lékař může doporučit operaci, pouze pokud je vaše kýla velká nebo způsobuje příznaky, které nereagují na tuto léčbu.

Chirurgie obvykle zahrnuje opravu kýly a posílení svalové skupiny na základně jícnu, aby se zabránilo zálohování žaludeční tekutiny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY