Kolik kalorií obsahují slunečnicová semena?

Slunečnice nejsou krásné jen na pohled. Poskytují také výživné ovoce, botanicky známé jako slunečnicová jádra. Většina lidí nazývá jádra „semena“.

Slunečnicová jádra jsou obalena jedlými, černobílými, jehličkovitě pruhovanými slupky. Jsou oblíbeným občerstvením. Ale ne všechna slunečnicová semínka jsou si rovni, zvláště pokud jde o kalorie.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o výživě slunečnicových semen.

Kolik kalorií obsahuje slunečnicová semínka?

Podle nutriční databáze Ministerstva zemědělství USA (USDA):

 • 1/4 šálku syrových slunečnicových semínek má 204 kalorií
 • 1/2 šálku semen s jedlými slupky má 67
  kalorií

Pokud jste příznivci nasucho pražených slunečnicových semínek, a Porce 1/4 šálku má 186 kalorií. Slunečnicová semínka pražená v oleji jsou 200 kalorií na porci 1/4 šálku.

Slunečnicová semínka jsou k dispozici ochucená v různých příchutích, jako je zakysaná smetana a cibule, ranč a koprový nálev. Ve většině případů koření nepřidávají kalorie. Například 1/4 šálku slunečnicových semínek David’s Ranch má 190 kalorií, ať už jíte jen jádra, nebo jíte jádra a koření v jejich slupkách.

Milovníci čokolády si mohou pochutnat na slunečnicových semínkách obalených čokoládou. Nechte si je ale na občasné pohoštění. Porce 1,4 unce (méně než 1/4 šálku) slunečnicových semínek obalených hořkou čokoládou má asi 200 kalorií.

Kolik tuku obsahují slunečnicová semínka?

Slunečnicová semínka mají vysoký obsah tuku, většinou polynenasycených tuků. Podle Americká kardiologická asociace, polynenasycené mastné kyseliny mohou pomoci vašemu srdci. Ale to platí pouze v případě, že se jedí s mírou a jedí se místo potravin s vysokým obsahem nasycených a trans-tuků.

Polynenasycené tuky mohou:

 • snížit hladinu špatného (LDL) cholesterolu
 • snížit riziko srdečního infarktu
 • snížit riziko mrtvice
 • řídit hladinu cukru v krvi
 • nižší krevní tlak

Zdravé tuky ve slunečnicových semínkách jsou pro vás dobré, ale přesto vám mohou zvýšit pas, pokud se budete přejídat. Slunečnicová semínka jsou malá, takže je snadné sníst více, než byste měli. Pokud si nedáte pozor, můžete konzumovat více než jednu porci na posezení. Zkuste si je předem odměřit, abyste zabránili tomu, že byste jedli příliš mnoho.

Další zdravotní přínosy slunečnicových semínek

Slunečnicová semínka jsou sice malinká, ale obsahují výživnou dávku. Jsou skvělým zdrojem mnoha vitamínů a živin, včetně více než 100 procent doporučeného denního příjmu mědi, manganu a selenu.

vitamín E

Vitamín E není jediný vitamín. Je to skupina sloučenin rozpustných v tucích se silnými antioxidačními schopnostmi. Vitamin E pomáhá předcházet tomu, aby volné radikály poškozovaly zdravé buňky ve vašem těle.

Selen

Tento minerál je důležitý pro reprodukci a syntézu DNA. Pomáhá také snižovat oxidační stres z volných radikálů.

niacin

Niacin, nazývaný také vitamin B-3, pomáhá opravovat DNA. Může pomoci snížit celkový cholesterol a také snížit riziko srdečních onemocnění.

Vitamín B-6

Tento ve vodě rozpustný vitamín pomáhá vašemu tělu vytvářet norepinefrin a serotonin, chemické látky, které přenášejí mozkové signály. Může také zmírnit příznaky premenstruačního syndromu (PMS).

Vlákno

Pokud chcete zdravá střeva, jezte více vlákniny. Vláknina pomáhá udržovat vaše střeva v pohybu hladce a často. Vláknina může také pomoci snižovat hladinu cholesterolu, řídit hladinu cukru v krvi a podporovat hubnutí tím, že vás udrží déle syté.

Protein

Proteiny jsou stavební četou vašich buněk. To znamená, že dělají velkou část práce při vytváření, údržbě a opravě tkání ve vašem těle. Bílkoviny jsou stavebními kameny vašeho těla pro:

 • kosti
 • sval
 • chrupavka
 • kůže
 • krev

Folát

Pokud jste žena v plodném věku, je tento vitamín B zásadní. Pomáhá předcházet defektům neurální trubice, jako je rozštěp páteře a anencefalie. Folát může také podpořit vaši paměť, zlepšit zdraví srdce a zabránit rakovině. K prokázání jeho účinnosti je však zapotřebí další výzkum.

Kyselina pantothenová

Kyselina pantotenová pomáhá vašemu tělu metabolizovat tuky, sacharidy a bílkoviny na energii. Tento vitamín B podporuje hojení ran a může také pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Žehlička

Železo je stopový minerál, který vaše tělo potřebuje k tvorbě červených krvinek. Potřebujete dostatečné množství železa, abyste zabránili anémii z nedostatku železa a cítili se plní energie.

Způsoby, jak jíst slunečnicová semena

Slunečnicová semínka jsou chutná hned z pytlíku. Ale pokud budete přemýšlet mimo rámec, najdete mnohem více způsobů, jak je zahrnout do svého stravovacího plánu. Zde je několik nápadů:

 • přidat do zeleného salátu, ovocného salátu, kuřecího salátu,
  a tuňákový salát
 • vmíchejte do ranní ovesné kaše
 • přidat do smoothies
 • vrstvu s jogurtem a čerstvým ovocem vytvoříte a
  parfait
 • posypeme na jogurt a zmrzlinu

Sečteno a podtrženo

Většina druhů slunečnicových semínek má skromný až středně vysoký počet kalorií. Slunečnicová semínka mohou být součástí zdravého jídelníčku, pokud je konzumujete střídmě a namísto kalorických, nezdravých svačin.

Mějte na paměti, že mnoho zpracovaných slunečnicových semínek je naloženo v soli. Příliš mnoho soli ve vaší stravě je těžké pro vaše srdce a ledviny. Může také způsobit zadržování vody a vést k vysokému krevnímu tlaku. Aby sodík zůstal na spodní straně, jezte syrová, nesolená slunečnicová semínka.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY