Komplikace Alzheimerovy choroby (AD)

Přehled

Alzheimerova choroba (AD) je progresivní onemocnění, které ovlivňuje paměť a kognitivní funkce. AD je častější u lidí starších 65 let, ale může postihnout i mladší dospělé. Příznaky, jako je zapomnětlivost a zmatenost, jsou v raných stádiích nemoci mírné, ale postupně se zhoršují, jak nemoc postupuje a poškození mozku se stává závažnějším.

Pokud máte podezření, že někdo blízký má AD, povzbuďte ho, aby navštívil lékaře. Včasná diagnóza je důležitá pro zlepšení kognitivního zdraví a zpomalení progrese onemocnění. Ale i při léčbě může váš blízký zaznamenat jednu nebo více komplikací AD.

Komplikace Alzheimerovy choroby

Neklid a rozrušení

Lidé s diagnózou AD mají běžně období neklidu a úzkosti. Schopnost milovaného člověka uvažovat a rozumět určitým situacím může také klesat, jak nemoc postupuje. Pokud nedokážou porozumět matoucímu světu, mohou být vystrašení a rozrušení.

Můžete dělat věci, které pomohou milované osobě cítit se bezpečně a klidně. Můžete začít poskytnutím bezpečného prostředí a odstraněním všech stresorů, které by mohly způsobit rozrušení, jako je hlasitý hluk. Někteří lidé s AD se také rozruší, když je jim to fyzicky nepříjemné. Jejich neklid se může zvýšit, pokud nejsou schopni mluvit nebo vyjádřit, co cítí. Podnikněte kroky, abyste zajistili, že jejich úroveň bolesti, hladu a žízně zůstane na pohodlné úrovni. Můžete také uklidnit rozrušení tím, že je ujistíte, že jsou v bezpečí.

Problémy s močovým měchýřem a střevy

Dalšími komplikacemi AD jsou problémy s močovým měchýřem a střevy. Jak nemoc postupuje, milovaná osoba již nemusí rozeznávat pocit, že je třeba použít toaletu. Mohou také být neschopní rychle reagovat na naléhání. To může být způsobeno omezenou pohyblivostí nebo omezenými komunikačními schopnostmi. Milovaný člověk může být také zmatený a používat toaletu na nevhodných místech, ale můžete mu pomoci se s tím vyrovnat.

Pokud je to možné, připomeňte svému blízkému, aby použil koupelnu, a nabídněte mu pomoc. Můžete jim také usnadnit cestu do koupelny o samotě. Ujistěte se, že mohou snadno sundat oblečení a nainstalovat noční světla, aby se v noci bezpečně dostali do koupelny.

Pokud je problém s mobilitou, váš blízký může ocenit komodu u postele nebo spodní prádlo pro inkontinenci.

Deprese

Někteří lidé s AD mají také deprese a nevědí, jak se vyrovnat se ztrátou kognitivních funkcí. Příznaky deprese mohou zahrnovat:

 • problémy se spánkem
 • změny nálady
 • odstup od přátel a příbuzných
 • potíže se soustředěním

Příznaky deprese mohou být podobné obecným symptomům AD. To může ztížit určení, zda váš blízký zažívá depresi nebo jen normální příznaky AD. Lékař může vašeho blízkého poslat ke geriatrickému psychiatrovi, aby toto rozhodnutí učinil.

Možnosti léčby deprese u lidí s AD zahrnují navštěvování podpůrných skupin a mluvení s terapeutem. Užitečné může být také mluvit s ostatními s AD. Pravidelné cvičení a účast na aktivitách, které mají rádi, může také zlepšit jejich duševní rozhled. V některých případech může lékař doporučit antidepresiva.

Falls

AD může také ovlivnit rovnováhu a koordinaci. Riziko pádu se zvyšuje se zhoršujícím se onemocněním. To může vést k poranění hlavy a zlomeninám kostí.

Riziko pádu své milované osoby můžete snížit tím, že jí budete pomáhat při chůzi a zajistíte, aby v jejich domě byly volné cesty. Někteří lidé s AD nechtějí ztratit svou nezávislost. V tomto případě můžete navrhnout pomůcky pro chůzi, které jim pomohou udržet rovnováhu. Pokud je blízký člověk sám doma, pořiďte si lékařské výstražné zařízení, aby mohl kontaktovat záchrannou službu, pokud upadne a nebude se moci dostat k telefonu.

Infekce

AD může způsobit, že váš milovaný ztratí kontrolu nad normálními tělesnými funkcemi a může zapomenout, jak žvýkat jídlo a polykat. Pokud k tomu dojde, mají zvýšené riziko vdechnutí jídla a nápojů. To může způsobit plicní aspiraci a zápal plic, který může být život ohrožující.

Můžete někomu pomoci vyhnout se této komplikaci tím, že zajistíte, aby jedl a pil vsedě se zvednutou hlavou. Můžete také nakrájet jejich jídlo na kousky velikosti sousta, abyste si usnadnili polykání. Příznaky pneumonie zahrnují:

 • horečka
 • kašel
 • dušnost
 • přebytečný hlen

Pneumonie a další respirační infekce vyžadují léčbu antibiotiky. Pokud si všimnete, že váš blízký po pití kašle, měli byste upozornit jeho lékaře, který ho může poslat k logopedovi k dalšímu vyšetření.

Putování

Putování je další častou komplikací AD. Lidé s AD mohou pociťovat neklid a nespavost kvůli narušení jejich normálních spánkových vzorců. V důsledku toho mohou odejít z domova v domnění, že vyřizují pochůzku nebo jdou do práce. Problém je však v tom, že milovaná osoba může opustit domov a zapomenout na cestu zpět. Někteří lidé s AD putují z domova v noci, když všichni spí.

Ujistěte se, že váš milovaný nosí lékařský výstražný náramek s:

 • jejich jména
 • jejich adresu
 • jejich telefonní číslo
 • vaše kontaktní údaje

Můžete také udržet své blízké v bezpečí instalací poplašného systému, závor a zvonků na dveře.

Podvýživa a dehydratace

Je důležité, aby váš blízký jedl a pil dostatek tekutin. To však může být obtížné, protože mohou odmítat jíst nebo pít, jak nemoc postupuje. Mohou také být neschopni konzumovat jídlo a nápoje kvůli potížím s polykáním.

Mezi příznaky dehydratace patří:

 • sucho v ústech
 • bolesti hlavy
 • suchá kůže
 • ospalost
 • podrážděnost

Váš blízký může být podvyživený, pokud hubne, má časté infekce nebo zažívá změny na úrovni vědomí. Navštivte je v době jídla a pomozte s přípravou jídla, aby nedošlo k dehydrataci nebo podvýživě. Sledujte, jak vaše milovaná jedí a pije, abyste zajistili, že konzumují dostatek tekutin. To zahrnuje vodu a další nápoje, jako je džus, mléko a čaj. Pokud máte obavy z dehydratace nebo podvýživy, promluvte si s jejich lékařem.

Výhled pro lidi s Alzheimerovou chorobou

Lék na AD není k dispozici, ale léčba může zlepšit kognitivní funkce. Cílem léčby je zpomalit progresi onemocnění a pomoci zvládnout neklid, zmatenost a další příznaky. Lékař může navrhnout změny životního stylu, jako je cvičení, pořízení domácího mazlíčka nebo poslech uklidňující hudby, stejně jako předepsat léky na zpomalení progrese onemocnění a zlepšení duševních funkcí.

Díky vzdělání, léčbě a podpoře se s diagnózou AD vyrovnáte oba.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY