Komplikace ischemické choroby srdeční (CAD).

Ischemická choroba srdeční

Onemocnění koronárních tepen (CAD) je stav, který zhoršuje a snižuje průtok krve vašimi koronárními tepnami. Tyto tepny přivádějí krev do srdečního svalu. Když je průtok krve do srdečního svalu snížen, srdce není schopno vykonávat svou práci tak dobře, jak by mělo. To může vést k různým komplikacím.

Jaké jsou komplikace onemocnění koronárních tepen?

Srdeční selhání

V průběhu času může CAD vést k srdečnímu selhání. Srdeční selhání znamená, že vaše srdce není schopno pumpovat dostatek krve do zbytku těla. To může způsobit nahromadění tekutiny v plicích, potíže s dýcháním a otoky nohou, jater nebo břicha.

Abnormální srdeční tep

Abnormální srdeční tep se nazývá arytmie. Když je člověk v klidu, srdce normálně bije asi 60 až 80krát za minutu v předvídatelném, stabilním rytmu as konzistentní silou. Arytmie, které se mohou vyvinout u lidí s CAD, zahrnují, ale nejsou omezeny na, následující:

 • bradykardie, pomalá srdeční frekvence
 • tachykardie, rychlý srdeční tep
 • fibrilace síní, chaotický, nepravidelný rytmus v horních komorách srdce (síně)

Fibrilace síní způsobuje, že vaše srdce je neúčinné při pumpování krve ze síní do dolních komor srdce (komor) a do jiných částí vašeho těla pro cirkulaci. V průběhu času může fibrilace síní vést k ischemické cévní mozkové příhodě nebo srdečnímu selhání.

Některé typy srdečních arytmií, jako je ventrikulární fibrilace, mohou způsobit, že vaše srdce bez varování ztratí schopnost pumpovat. Tento druh srdeční nouze způsobuje náhlou smrt, pokud externí defibrilátor nebo implantabilní kardioverter defibrilátor okamžitě neobnoví normální rytmus vašeho srdce.

Bolest na hrudi

Snížený průtok krve v koronárních tepnách může znamenat, že vaše srdce nedostává dostatek krve, zvláště když se namáháte. To může způsobit typ bolesti nazývané angina pectoris. Angina může způsobit necitlivost na hrudi nebo následující pocity na hrudi:

 • těsnost
 • tíha
 • tlak
 • bolavý
 • hořící
 • mačkání
 • plnost

Kromě hrudníku můžete cítit anginu, která vyzařuje do vašeho:

 • zadní
 • čelist
 • krk
 • zbraně
 • ramena

Nepohodlí se může například rozšířit do vašeho pravého ramene a paže, dolů k vašim prstům a do horní části břicha. Anginózní bolest se obvykle necítí nad ušima nebo pod pupíkem.

Infarkt

Pokud tukový plát v jedné z vašich koronárních tepen praskne, může se vytvořit krevní sraženina. To může značně zablokovat a snížit potřebný průtok krve do vašeho srdce a způsobit srdeční infarkt. Vážný nedostatek průtoku okysličené krve může poškodit vaše srdce. Část vaší srdeční tkáně může odumřít.

Nenadálá smrt

Pokud je průtok krve koronární tepnou do vašeho srdce vážně zablokován a není obnoven, může to způsobit náhlou smrt.

Související arteriální onemocnění

Proces, který způsobuje zranění a hromadění plaku v koronárních tepnách, může ovlivnit všechny tepny v těle.

Krční tepny na krku zásobují mozek krví. Aterosklerotické pláty v těchto tepnách mohou vést k ischemickým mrtvicím.

Plaky jinde mohou bránit průtoku krve v tepnách, které zásobují nohy, paže nebo jiné životně důležité orgány, a hromadění těchto plaků může vést k vytvoření aneuryzmatu s život ohrožující rupturou, jako je aneuryzma a ruptura břišní aorty nebo mozkové tkáně. tepna.

Dlouhodobý výhled

Pokud máte CAD, čím dříve v jeho průběhu dostanete diagnózu a správně ji léčíte, tím lepší bude pravděpodobně váš výsledek.

Některým lidem budou ke zpomalení postupu nemoci stačit změny ve stravě a životním stylu.

U ostatních bude nutná medikace nebo chirurgická terapie.

Při léčbě CAD postupujte podle pokynů svého lékaře. Každý člověk je jiný. Ujistěte se, že dodržujete léčebný plán, který je pro vás nejlepší.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY