Končí platnost vitamínů?

Je to možné?

Ano i ne. Vitamíny „nevyprší“ v tradičním slova smyslu. Místo toho, aby se staly nebezpečnými pro požití, jednoduše se stávají méně účinnými.

Většina složek vitamínů a doplňků stravy se totiž rozkládá postupně. To znamená, že se časem stávají méně účinnými.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, jak dlouho si vitamíny uchovávají svou maximální účinnost, jak prodloužit jejich trvanlivost a další.

Jaká je průměrná trvanlivost vitamínů?

Na rozdíl od léků na předpis a volně prodejných (OTC) léků americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nevyžaduje, aby výrobci vitamínů a doplňků stravy uváděli na obalech datum spotřeby.

Některé společnosti dobrovolně uvádějí „minimální trvanlivost do“ nebo „spotřebujte do“ na víku nebo štítku.

Podle Shilpy Raut, vedoucí výzkumné pracovnice společnosti Amway, je typická trvanlivost vitamínů dva roky. To se však může lišit v závislosti na typu vitaminu a podmínkách, kterým je vystaven.

Například žvýkací vitamíny a vitamínové gumy absorbují více vlhkosti než vitamíny ve formě tablet. Z tohoto důvodu mají žvýkačky a gumy tendenci se rychleji rozkládat.

Při správném skladování si vitamíny ve formě tablet často udrží svou účinnost po několik let.

Je bezpečné užívat vitamíny nebo jiné doplňky stravy, které jsou po datu spotřeby?

Je velmi nepravděpodobné, že by vám užívání vitaminu nebo doplňku s prošlou dobou použitelnosti ublížilo. Na rozdíl od jídla se vitamíny „nekazí“, ani se nestanou toxickými nebo jedovatými. V současné době nebyly zaznamenány žádné případy onemocnění nebo úmrtí v důsledku prošlých vitamínů.

Data expirace vitamínů a doplňků stravy jsou extrémně konzervativní, aby se zajistilo, že spotřebitelé obdrží kvalitní produkty. Pro dosažení nejlepších výsledků se vyhněte užívání vitamínů, které jsou po datu expirace. Tyto vitamíny nemusí být tak účinné.

Jaké jsou vedlejší účinky užívání vitaminu nebo doplňku s prošlou dobou použitelnosti?

Není nebezpečné užívat vitamín s prošlou dobou použitelnosti, ale může to být ztráta času – a peněz – pokud ztratí svou účinnost.

Pokud má dotyčný vitamín neobvyklý zápach nebo změnil barvu, neměli byste ho užívat. Ihned ji zlikvidujte a kupte si nové balení.

Jak mám zlikvidovat prošlé vitamíny?

Vitamíny s prošlou dobou použitelnosti by měly být řádně zlikvidovány. Nikdy je nevyhazujte do koše, protože to může vystavit děti a zvířata v domácnosti riziku možné expozice.

Vyvarujte se také jejich splachování do záchodu. To může vést ke kontaminaci vody.

The FDA doporučuje, abyste:

  1. Smíchejte vitamíny s použitou kávovou sedlinou nebo stelivem pro kočky.
  2. Vložte směs do uzavřeného sáčku nebo nádoby.
  3. Vyhoďte celou nádobu do koše.

Můžete také hledat online, abyste zjistili, zda má vaše město výdejní středisko pro nebezpečný odpad.

Jaký je nejlepší způsob skladování vitamínů?

Vitamíny by měly být skladovány v původních obalech na chladném a suchém místě.

Můžete mít sklon uchovávat vitamíny v koupelně nebo kuchyni pro snadný přístup, ale ve skutečnosti jsou to dvě z nejhorších skladovacích míst. V koupelně a kuchyni je obvykle více tepla a vlhkosti než v jiných místnostech.

Pokud můžete, rozhodněte se pro skříň na prádlo nebo zásuvku v ložnici.

Měli byste se také vyhnout jejich vystavení světlu. Některé vitamíny – jako vitamíny A a D – ztratí svou účinnost po delší expozici.

Chlazení může také pomoci prodloužit trvanlivost produktů, které jsou méně stabilní při pokojové teplotě. To zahrnuje:

  • rybí tuk
  • lněné semínko
  • vitamín E
  • probiotika

Při pochybnostech

Konkrétní pokyny pro skladování vždy zkontrolujte na štítku. Některé doplňky vyžadují chlazení nebo jiný typ speciálního skladování.

Sečteno a podtrženo

Pokud najdete balíček vitamínů, kterému vypršela doba použitelnosti, pravděpodobně byste ho měli zlikvidovat. Přestože vitamíny s prošlou dobou použitelnosti nejsou nebezpečné, nejsou tak účinné jako kdysi.

Máte-li jakékoli dotazy týkající se bezpečnosti nebo účinnosti konkrétního vitaminu nebo doplňku stravy, neváhejte zavolat místnímu lékárníkovi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY