Konečná fáze rakoviny prostaty: Příznaky, péče a pokyny

V posledních měsících života s rakovinou prostaty budou příznaky pravděpodobně častější a závažnější. Příznaky jako únava, dušnost a ztráta chuti k jídlu se mohou objevit v posledních dnech nebo týdnech.

kupicoo/Getty Images

Včasný screening rakoviny prostaty znamená, že lékaři najdou většinu případů včas, což vede k vysoké míře přežití. Pokroky v léčbě také pomohly zlepšit tyto míry za posledních 20 let.

I tak očekává American Cancer Society asi 34 700 lidí zemřít na rakovinu prostaty v roce 2023. A navzdory vysoké míře přežití je to stále druhá nejčastější příčina úmrtí na rakovinu u lidí, kterým byl ve Spojených státech přiřazen muž při narození.

Smrt na rakovinu prostaty je pravděpodobnější, pokud máte pokročilou rakovinu prostaty, což znamená, že se rozšířila do dalších oblastí vašeho těla. V tomto okamžiku obvykle neexistuje žádná cesta k vyléčení vaší rakoviny. Léčba se zaměří na zpomalení jejího růstu nebo zvládnutí příznaků.

Když opatření k léčbě rakoviny selžou, můžete začít pociťovat závažnější příznaky. V tomto okamžiku může lékařský tým navrhnout zaměřit se na podporu kvality vašeho života po zbývající čas. Zde jsou některé příznaky ukazující, že vaše rakovina prostaty může být v konečné fázi.

Jaké jsou příznaky konečného stádia rakoviny prostaty?

A studie 2018 zjistili, že lidé do 6 měsíců od úmrtí na rakovinu prostaty pociťují mnoho stejných příznaků jako ostatní lidé s tímto onemocněním, ale s vyšší frekvencí a závažností.

V posledních týdnech se některé příznaky stanou převládajícími. Jak se blížíte ke konci života, můžete si všimnout následujícího:

Bolest

Možná jste zažili bolest jako příznak pokročilého karcinomu prostaty. Lidé často pociťují bolesti v tříslech, kyčlích nebo zádech. To může být způsobeno tím, že nádor tlačí na nerv nebo rakovina, která se rozšířila do vašich kostí.

Bolest třísel může být také způsobena nadbytkem lymfy ve vašich lymfatických uzlinách. Když se rakovina rozšíří do vašich lymfatických uzlin, nemohou tak snadno odtékat.

Bolest, a to i v konečných fázích, je obvykle zvládnutelná pomocí léků.

Únava

Při umírání pravděpodobně pocítíte nadměrnou únavu. To může znamenat dlouhý spánek, pocit ospalosti v bdělém stavu a dokonce i unášení vědomí a ztrátu vědomí.

Ztráta chuti k jídlu

Metabolismus vašeho těla se v posledních týdnech života zpomaluje. To snižuje jeho potřebu výživy, což způsobuje, že mnoho lidí nepociťuje potřebu jíst nebo pít.

Můžete mít také potíže s polykáním, což může způsobit, že budete méně jíst a pít.

Zmatek

Můžete mít potíže s rozpoznáním lidí kolem sebe nebo s porozuměním svému okolí. Můžete odpovídat na otázky velmi pomalu nebo přestat reagovat na ostatní úplně. Může to být způsobeno ospalostí nebo léky, které užíváte.

Pro blízké může být užitečné, když se představí pokaždé, když vstoupí do místnosti nebo začnou mluvit.

Neklid

Mnoho lidí zažívá terminální neklid, který se může projevovat jako pocit rozrušení, úzkosti nebo úzkosti. Můžete dokonce zažít delirium nebo halucinace.

Tým péče může poskytnout léky na pomoc s těmito příznaky. Pomoci může i klidné prostředí.

Změny v močení nebo stolici

Změny v metabolismu v kombinaci se sníženým příjmem jídla a pití znamenají, že zaznamenáte také změny v odpadních funkcích. Mohou zahrnovat:

 • zácpa
 • snížený výdej moči
 • tmavá moč
 • ztráta kontroly močového měchýře nebo střev

Pokud se cítíte zácpa, promluvte si s lékařem nebo pečovatelským týmem. Pokud máte potíže s vyprazdňováním, mohou vám poskytnout projímadla nebo čípek.

Změny v dýchání

V posledních dnech a týdnech budete pravděpodobněji pociťovat dušnost. Může to být způsobeno rakovinou, ztrátou svalové síly nebo tím, že vaše tělo potřebuje méně kyslíku.

Ošetřující tým může poskytnout opioidy nebo jiné léky, které pomohou s tímto příznakem. Mohou být také schopni poskytnout kyslíkovou terapii. Členové rodiny vám mohou pomoci tím, že vám pomohou posadit se a namíří na váš obličej chladivý ventilátor.

Smrtící chrastítko

Tekutina se může hromadit v zadní části krku, protože jste příliš slabý na to, abyste ji vyčistili. To může způsobit charakteristický bublavý zvuk známý jako „smrtící chrastítko“.

Smrtící chrastítko nezpůsobuje nepohodlí, ale může být znepokojivé pro vaše blízké, aby to slyšeli. Obvykle to naznačuje, že smrt je bezprostřední. Vaši blízcí vám mohou pomoci tím, že vás přemístí nebo omezí příjem tekutin.

Změny kůže

Vaše ruce a nohy mohou být na dotek chladné. Mohou dokonce zmodrat. To je způsobeno změnami v průtoku krve do končetin.

Neelektrická přikrývka může pomoci udržet vaše ruce a nohy v teple.

Je rakovina prostaty nakonec vždy bolestivá?

Ne každý s rakovinou prostaty pociťuje bolest při umírání. Pokud se rakovina prostaty rozšířila do vašich kostí, můžete cítit bolest kostí. Můžete také cítit bolest nervů nebo svalů, v závislosti na účincích nádoru.

Ale existuje mnoho možností, jak pomoci snížit bolest. Můžete zkusit změnit polohu v sedě nebo vleže. K dispozici jsou také léky proti bolesti, které lze užívat ústy, náplastí nebo injekcí.

Jaké jsou možnosti léčby v posledních fázích rakoviny prostaty?

V závěrečných fázích rakoviny prostaty se můžete rozhodnout pro paliativní péči nebo hospicovou péči. I když jsou podobné, nejsou stejné.

Paliativní péče

Paliativní péči můžete získat v jakékoli fázi rakoviny prostaty. Ale a Švédská studie 2018 zjistili, že by to mohlo být užitečné zejména lidem s rakovinou prostaty v posledních 6 měsících života.

Paliativní péče se snaží zlepšit kvalitu vašeho života zvládáním symptomů a poskytováním podpory duševního zdraví. S rakovinou prostaty, paliativní péče může zahrnovat:

 • hormonální terapie
 • radiační terapie
 • operace (transuretrální resekce prostaty)

Hospicová péče

Můžete se také rozhodnout vstoupit do hospicové péče. Na rozdíl od paliativní péče se hospicová péče nesnaží léčit rakovinu. Cílem je poskytnout podporu a pohodlí na konci života.

Jak rakovina prostaty způsobuje smrt?

K úmrtí na rakovinu prostaty obvykle dochází, pokud se rakovina rozšíří (metastázuje) do jiných částí vašeho těla. Metastázy v těchto jiných částech vašeho těla mohou narušit jejich funkci a vést ke smrti.

Některé stránky metastázy rakoviny prostaty které mohou vést ke smrti, zahrnují:

 • kosti
 • lymfatické uzliny
 • plíce
 • játra
 • mozek

Klíčová statistika

Podle studie z roku 2021 asi 1 v 6 úmrtí lidí s metastatickým karcinomem prostaty jsou způsobena nerakovinnými příčinami, jako jsou srdeční choroby, mrtvice nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Kdo s největší pravděpodobností zemře na rakovinu prostaty?

Pokud máte rakovinu prostaty, váš výhled závisí především na tom, jak brzy ji lékaři dokážou diagnostikovat. Ale u některých lidí může být typ rakoviny prostaty agresivnější nebo může být méně pravděpodobné, že bude zachycen dříve, než se rozšíří. Mezi tyto typy patří:

 • duktální adenokarcinom
 • spinocelulární karcinom
 • malobuněčný karcinom prostaty

Střední věk úmrtí na rakovinu prostaty ve Spojených státech je 80 let.

afro Američané

Afroameričané jsou dvakrát pravděpodobnější zemřít na rakovinu prostaty než lidé z jiných rasových skupin. Mají tendenci vyvinout rakovinu prostaty dříve v životě. Často se u nich také vyvinou agresivnější formy, které jsou v době diagnózy již pokročilé.

Nejvýznamnějším faktorem tohoto rozdílu však mohou být nerovnosti v přístupu k péči. A studie 2020 zjistili, že když byl přístup k péči stejný, byla úmrtnost Afroameričanů ve skutečnosti o něco nižší.

O 1 ze 41 lidé, kterým byl při narození přiřazen muž ve Spojených státech, zemřou na rakovinu prostaty. Přestože má rakovinu prostaty vysokou míru přežití, pokud je zachycena včas, může být pro některé lidi terminální. O dvě třetiny z těch, kteří zemřou na rakovinu prostaty, je více než 75 let a více než jedna třetina jsou černoši.

Příznaky jako únava, ztráta chuti k jídlu a dušnost mohou naznačovat, že se blížíte ke konci své cesty s rakovinou prostaty. Může to být těžké období pro vás a vaše blízké. K dispozici jsou možnosti péče, které vám pomohou zvládnout vaše příznaky a poskytnout určitý komfort v posledních dnech.

Zdroje pro podporu

Konečná stádia rakoviny prostaty mohou být pro vás a vaše blízké znepokojující. Následující zdroje mohou poskytnout podporu pro potenciálně náročná rozhodnutí a vaši emocionální pohodu:

 • Nadace pro rakovinu prostaty
 • Podpůrná skupina pro rakovinu prostaty CancerCare
 • Peer podpora sítě Cancer Hope
 • American Cancer Society: End of Life Care
 • Healthline’s Guide to End of Life Planning

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY