Kožní onemocnění hlavy (Tinea Capitis)

Co je to kožní onemocnění hlavy?

Kožní onemocnění pokožky hlavy není ve skutečnosti červ, ale plísňová infekce. Dostává jméno ringworm, protože houba dělá na kůži kruhové značky, často s plochými středy a zvýšenými okraji. Také zvaný Tinea capitisTato infekce postihuje vaši pokožku hlavy a vlasové prameny, což způsobuje malé skvrny svědivé, šupinaté kůže.

Kožní onemocnění je vysoce nakažlivá infekce, která se obvykle šíří osobním kontaktem nebo sdílením hřebenů, ručníků, klobouků nebo polštářů. Kožní onemocnění se nejčastěji vyskytuje u dětí, ale může infikovat osobu v jakémkoli věku.

Příčiny

Plísně zvané dermatofyty způsobují kožní onemocnění pokožky hlavy. Houby jsou organismy, kterým se daří na mrtvé tkáni, jako jsou nehty, vlasy a vnější vrstvy vaší kůže. Dermatofyty preferují teplo a vlhko, takže se jim daří na zpocené pokožce. Přelidnění a špatná hygiena zvyšují šíření kožního onemocnění.

Kožní onemocnění se snadno šíří, zejména mezi dětmi. Kožního onemocnění se můžete nakazit dotykem kůže infikované osoby. Pokud používáte hřebeny, lůžkoviny nebo jiné předměty, které použila infikovaná osoba, jste také ohroženi.

Domácí mazlíčci, jako jsou kočky a psi, mohou také šířit kožní onemocnění. Přenašeči mohou být také hospodářská zvířata, jako jsou kozy, krávy, koně a prasata. Tato zvířata však nemusí vykazovat žádné příznaky infekce.

Příznaky

Nejčastějším příznakem kožního onemocnění jsou svědivé skvrny na pokožce hlavy. Části vlasů se mohou odlomit v blízkosti pokožky hlavy a zanechat šupinaté, červené oblasti nebo plešatá místa. Můžete vidět černé tečky tam, kde se vlasy ulomily. Pokud se tyto oblasti neléčí, mohou postupně růst a šířit se.

Mezi další příznaky patří:

 • lámavé vlasy
 • bolestivá pokožka hlavy
 • oteklé lymfatické uzliny
 • horečka nízkého stupně

V závažnějších případech se mohou vyvinout křupavé otoky zvané kerion, které odvádějí hnis. Ty mohou vést k trvalým lysinám a zjizvení.

Další informace: Kožní onemocnění u miminek »

Jak je to diagnostikováno

Vizuální vyšetření často stačí, aby lékař diagnostikoval kožní onemocnění pokožky hlavy. Váš lékař může použít speciální světlo zvané Woodova lampa k osvětlení pokožky hlavy a určení známek infekce.

Váš lékař může také odebrat vzorek kůže nebo vlasů, aby potvrdil diagnózu. Vzorek je poté odeslán do laboratoře ke stanovení přítomnosti plísní. To znamená, že se pod mikroskopem podíváte na své vlasy nebo na škrábání z šupinatého místa na hlavě. Tento proces může trvat až tři týdny.

Přečtěte si více: Co způsobuje stav mé pokožky hlavy? »

Léčba

Váš lékař vám pravděpodobně předepíše perorální léky na hubení hub a léčivý šampon.

Antifungální léky

Hlavními antifungálními léky na kožní onemocnění jsou griseofulvin (Grifulvin V, Gris-PEG) a terbinafin hydrochlorid (Lamisil). Oba jsou perorální léky, které užíváte přibližně šest týdnů. Oba mají běžné vedlejší účinky, včetně průjmu a žaludeční nevolnosti. Váš lékař může doporučit užívání těchto léků s jídlem s vysokým obsahem tuku, jako je arašídové máslo nebo zmrzlina.

Další možné vedlejší účinky griseofulvinu zahrnují:

 • citlivost na slunce
 • zvracení
 • únava
 • slabost
 • závrať
 • alergické reakce u lidí, kteří jsou také alergičtí na penicilin

 • bolest hlavy
 • vyrážka
 • kopřivka

Další možné vedlejší účinky terbinafin hydrochloridu zahrnují:

 • bolest břicha
 • svědění
 • vyrážka
 • kopřivka
 • ztráta chuti nebo změna chuti
 • alergická reakce
 • bolest hlavy
 • horečka
 • problémy s játry, ve vzácných případech

Léčivý šampon

Váš lékař může předepsat léčivý šampon k odstranění plísní a zabránění šíření infekce. Šampon obsahuje účinnou protiplísňovou složku ketokonazol nebo sulfid selenu. Léčivý šampon pomáhá zabránit šíření plísně, ale nezabije kožního onemocnění. Tento typ léčby musíte kombinovat s perorálními léky.

Váš lékař vám může říci, abyste tento šampon používali několikrát týdně po dobu jednoho měsíce. Šampon nechte pět minut působit, poté opláchněte.

Nakupujte šampon proti plísním.

Zotavení a reinfekce

Kožní onemocnění se hojí velmi pomalu. Může trvat déle než měsíc, než uvidíte jakékoli zlepšení. Buďte trpěliví a pokračujte v užívání všech léků podle pokynů.

Váš lékař může chtít zkontrolovat vás nebo vaše dítě za 4 až 6 týdnů, aby se ujistil, že infekce ustupuje. Může být obtížné zbavit se kožního onemocnění a je možné, že se infekce nakazí více než jednou. Opakování se však často zastaví v pubertě. Mezi dlouhodobé účinky patří možná plešatá místa nebo jizvy.

Vaše dítě se obvykle může vrátit do školy, jakmile zahájí léčbu kožního onemocnění, ale měli byste se zeptat svého lékaře, kdy je pro ně bezpečné se vrátit.

Domácí zvířata a další členové rodiny by měli být vyšetřeni a v případě potřeby ošetřeni. To pomůže zabránit reinfekci. Nesdílejte ručníky, hřebeny, čepice ani jiné osobní věci s ostatními členy rodiny. Hřebeny a kartáče, které patří nakažené osobě, můžete sterilizovat tak, že je namočíte do bělící vody. Pro správný poměr ředění postupujte podle pokynů na nádobě s bělidlem.

Prevence kožního onemocnění pokožky hlavy

Dermatofyty, které způsobují kožní onemocnění, jsou běžné a nakažlivé. To ztěžuje prevenci. Protože děti jsou obzvláště náchylné, řekněte svým dětem o rizicích spojených se sdílením kartáčů na vlasy a jiných osobních věcí. Pravidelné šamponování, mytí rukou a další běžné hygienické postupy mohou pomoci zabránit šíření infekce. Nezapomeňte své děti naučit správné hygieně a sami tyto postupy dodržujte.

Může být těžké určit, zda má zvíře kožní onemocnění, ale běžným příznakem infekce jsou plešatá místa. Vyhněte se hlazení zvířat, kterým přes srst prosvítají skvrny na kůži. Provádějte pravidelné prohlídky u všech domácích mazlíčků a požádejte svého veterináře, aby zkontroloval výskyt kožního onemocnění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY