Kryochirurgie jako léčba cervixu

Co je kryochirurgie?

Kryochirurgie je postup, při kterém se zmrazující plyn (kapalný dusík) ničí prekancerózní buňky na děložním čípku. Cervix, nejnižší část dělohy nebo dělohy, ústí do pochvy. Když jsou tyto nezdravé buňky zničeny, tělo je může nahradit novými, zdravými buňkami.

Kryochirurgie, někdy také označovaná jako „kryo“ nebo „kryoterapie“, se také používá k léčbě některých pohlavně přenosných chorob (STD), jako jsou genitální bradavice.

Další informace: Kryochirurgie »

Kryochirurgie se provádí v ordinaci, když jste vzhůru. Procedura obvykle trvá přibližně 10 minut.

Jak se připravit na kryochirurgii?

Zeptejte se svého lékaře, zda můžete před procedurou užívat volně prodejné léky proti bolesti, abyste snížili křeče během kryochirurgie. Tento postup může u některých žen vyvolat závratě, takže je dobré zařídit, aby vás někdo odvezl domů. Nezapomeňte si s sebou do ordinace přinést menstruační vložku. Vodnatý výtok je po tomto postupu běžný.

Jak probíhá kryochirurgie?

Když dorazíte na schůzku, sestra nebo technik vám dá nemocniční šaty a dá vám pokyn, abyste se svlékli od pasu dolů. Potom si lehnete na vyšetřovací stůl s nohama ve třmenech, jako byste dostávali pravidelný Pap stěr.

Lékař poté vloží do vaší pochvy spekulum, aby rozšířil vaginální stěny. Mohou také vyšetřit váš děložní hrdlo zařízením nazývaným kolposkop. To umožňuje lepší vizualizaci, aby bylo zajištěno, že byly identifikovány všechny abnormální buňky.

Váš lékař poté vloží do vaší pochvy nástroj zvaný cryoprobe a přitlačí jej na váš děložní hrdlo. Plynný dusík při teplotě asi -50 ° C/-58 ° F chladí kov a vytváří na děložním čípku „ledovou kouli“. Ledová koule zabíjí abnormální buňky. Během této části postupu můžete pociťovat zimnici nebo křeče.

Pro dosažení nejlepších výsledků bude váš lékař držet kryosvorku proti děložnímu čípku po dobu tří minut. Poté jej asi na pět minut odstraní, aby došlo k rozmrazení, a poté postup opakují.

Jak se o sebe starám po kryochirurgii?

Váš lékař naplánuje stěr Pap po dobu tří až šesti měsíců po zákroku, aby se ujistil, že abnormální buňky byly zničeny a neopakovaly se. Možná budete muset být sledováni ročně nebo častěji poté. Podle Planned Parenthood má kryochirurgie úspěšnost zhruba 85 až 90 procent. Pokud jsou abnormální buňky stále přítomny po třech až šesti měsících, může vám lékař doporučit jiný gynekologický postup.

Obecně se budete moci vrátit ke svým běžným aktivitám, jakmile skončí kryochirurgie. Váš lékař vás požádá, abyste dva až tři týdny po kryochirurgii nedýchali, nepoužívali tampony ani se nepoužívali k vaginálnímu styku. To dává děložnímu čípku čas na uzdravení.

Pokud užíváte antikoncepční pilulky, pokračujte v jejich užívání podle plánu.

První týden nebo dva po kryochirurgii si můžete všimnout vodnatého nebo krvavého poševního výtoku. Nebojte se. Toto je způsob, jakým se vaše tělo zbavuje starých mrtvých buněk.

Jaká jsou rizika kryochirurgie?

Nejčastějším rizikem kryochirurgie je mírné křeče během výkonu.

Bezprostředně po kryochirurgii se u některých žen objevuje závratě při vstávání. Informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru, pokud se vám to stane. Několik minut odpočinku by mělo tento symptom zmírnit.

Mezi vzácné komplikace kryochirurgie patří:

  • silné vaginální krvácení
  • infekce
  • mdloby
  • vzplanutí existující pánevní infekce
  • zmrazit popáleniny na pochvě

Tento postup vás vystavuje mírnému riziku krvácení a infekce, protože do pochvy se zavádějí cizí předměty. Kontaktujte svého lékaře nebo jděte na pohotovost, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

  • vysoká horečka
  • zimnice
  • neobvyklý, páchnoucí vaginální výtok
  • bolest břicha

Ve vzácných případech může kryochirurgie způsobit zjizvení na děložním čípku, také známé jako cervikální stenóza. Tento stav vám může ztížit otěhotnění, těhotenství nebo vaginální porod. Pokud to zažijete, budete během pozdějšího těhotenství pozorněji sledováni. Cervikální stenóza může také způsobit zvýšené křeče během normálního menstruačního krvácení.

Určitě informujte svého lékaře, pokud jste těhotná. Pokud nevěří, že neexistuje žádná alternativa, je nerozumné podstoupit cervikální kryochirurgii, pokud očekáváte. Ve většině případů můžete své těhotenství přenést na plný úvazek a poté podstoupit kryochirurgii.

Prekancerózní buňky rostou pomalu. Váš lékař může provádět pravidelná vyšetření, aby se ujistil, že nedochází k abnormálním změnám.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY