Kultura výtěru z krku

Co je kultura výtěru z krku?

Kultivace výtěru z krku nebo kultura hrdla je test běžně používaný k diagnostice bakteriálních infekcí v krku. Tyto infekce mohou zahrnovat streptokoku, zápal plic, tonzilitidu, černý kašel a meningitidu.

Účelem kultivace výtěru z krku je zjistit přítomnost organismů v krku, které by mohly způsobit infekci. Například přítomnost bakterií streptokoka skupiny A (Streptococcus pyogenes) v krku je klíčovým příznakem, že můžete mít streptokoku.

Streptokokové bakterie jsou velmi nakažlivé. Mohou se šířit vzdušnými kapkami. Infikovaná osoba může snadno přenést bakterie, pokud kašle, kýchá nebo se dělí o jídlo nebo pití. Bakterie mohou být také zachyceny z klik nebo jiných povrchů a přeneseny do nosu, úst nebo očí.

Pokud vás bolí v krku a váš lékař má podezření, že byste mohli mít streptokoka nebo jinou bakteriální infekci, může vám nařídit kultivaci výtěru z krku. Výsledky testu vám a vašemu lékaři pomohou stanovit diagnózu a plán léčby.

Jaký je účel kultury výtěru z krku?

Většina bolestí v krku je způsobena virem. Mnoho bolestí v krku zmizí během několika dnů bez léčby, s výjimkou případných kapek proti kašli nebo několika volně prodejných léků, které pomohou zmírnit jakoukoli bolest nebo nepohodlí.

Váš lékař obecně nařídí kultivační test hrdla, pokud máte příznaky, které naznačují streptokoku nebo jinou infekci. Zarudnutí, otok a bílé pruhy nebo hnis na mandlích, stejně jako červené skvrny ve střeše úst, jsou příznaky infekce. Tyto příznaky nenaznačují, zda je infekce virová nebo bakteriální, takže je nutné výtěrek z krku. Streptokoka je velmi nakažlivá, takže je důležité, aby byla podchycena včas.

Jak se mohu připravit na kulturu výtěru z krku?

Před tímto testem se vyhněte antiseptické ústní vodě. Měli byste také informovat svého lékaře, pokud jste užívali nějaká antibiotika, protože by to mohlo ovlivnit výsledky testu.

Pokud vaše dítě podstupuje vyšetření, měli byste ho požádat, aby zůstal v klidu. Možná budete muset pomoci je jemně omezit.

Jak se provádí kultura výtěru z krku?

Váš lékař vás požádá, abyste otevřeli ústa a zaklonili hlavu dozadu. V případě potřeby může lékař použít jazykový depresor. To může pomoci vašemu lékaři lépe vidět zadní část krku. Poté vám na několik sekund potřou sterilním vatovým tamponem zadní část krku, mandle a další bolavá místa. Tampon odebere vzorek sekretu produkovaného v zadní části krku.

Vzorek, který váš lékař odebere, je odvezen do laboratoře. Bude umístěn na talíř, který umožňuje růst jakýchkoli bakterií na něm. Proces růstu bakterií ve vzorku se nazývá kultura. Na kultivovaném vzorku se provádějí chemické testy, aby se zjistilo, zda jsou přítomny nějaké škodlivé bakterie a jaký typ bakterií jsou přítomny. Kultivace bakterií obvykle trvá několik dní, takže možná budete muset nějakou dobu počkat, než obdržíte výsledky testu.

S kultivací výtěru z krku nejsou spojena žádná rizika ani komplikace. Test může způsobit chvilkové dávení, protože zadní část krku je citlivá oblast, ale nemělo by to být bolestivé.

Co mohu po testu očekávat?

Může trvat několik dní, než budou připraveny výsledky kultivace krku. Jakmile bude vzorek kultivován a bakterie analyzovány, bude vás kontaktovat lékař, který vám řekne o vašich výsledcích.

Negativní kultura výtěru z krku znamená, že ve vašem krku nejsou přítomny žádné infekční bakterie. Pozitivní test ukazuje na přítomnost streptokoků (bakterie, která způsobuje streptokok v krku) nebo jiných bakterií. Pokud je výsledek testu pozitivní, lze pomocí výsledků určit, které bakterie způsobují infekci. Jakmile váš lékař ví, co je příčinou infekce, můžete zjistit plán léčby.

K léčbě bakteriální infekce vám lékař s největší pravděpodobností předepíše antibiotika. Penicilin a amoxicilin jsou dvě běžně předepisovaná léčiva. Některé mladší děti mohou mít potíže s polykáním pilulky nebo mohou zvracet, takže v případě potřeby lze penicilin aplikovat injekčně.

Váš lékař může navrhnout volně prodejné léky, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, které vám pomohou obnovit bolest v krku nebo snížit horečku. Většina lidí se začne cítit lépe po jednom nebo dvou dnech, ale pokud příznaky přetrvávají i po 48 hodinách, možná budete muset znovu kontaktovat svého lékaře.

Takeaway

Kultury výtěrů z krku jsou velmi účinnými nástroji pro identifikaci infekcí, které postihují hrdlo. Kultivace krku určí, zda existuje bakteriální infekce, a pokud ano, co ji způsobuje. Jakmile budete vědět, co je příčinou vaší bolesti v krku, můžete se vy a váš lékař rozhodnout pro nejlepší možnosti léčby pro vás.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY