Léky proti bolesti a zdraví ledvin

NSAID mohou představovat riziko pro zdraví vašich ledvin. Ale zatímco acetaminofen může být bezpečnější, všechny léky proti bolesti by měly být užívány pod dohledem lékaře, pokud máte onemocnění ledvin.

Něčí ruce drží 2 bílé pilulky léku proti bolesti.

Je to skoro reflex: Bolí vás nebo vás bolí, a tak sáhnete po volně prodejném (OTC) léku proti bolesti. Ale jakkoli je toto chování běžné, ne každý by měl náhodně užívat léky proti bolesti, protože mohou existovat potenciální negativní interakce.

Například lidé s poškozením ledvin nebo sníženou funkcí ledvin nemusí být schopni používat všechny volně prodejné léky proti bolesti. Podívejme se, proč a co můžete bezpečně udělat pro úlevu od bolesti.

Které léky proti bolesti jsou pro vaše ledviny nejbezpečnější?

Než začnete užívat jakýkoli lék proti bolesti, měli byste si promluvit se svým lékařem nebo zdravotníkem, abyste zjistili možné interakce nebo rizika, se kterými se můžete setkat. Pro většinu lidí s normální funkcí ledvin však bývá aspirin nejbezpečnější možností, pokud nepřekročíte doporučené dávky.

Jestliže máte problémy s ledvinami

Ale u lidí s onemocněním ledvin může aspirin zvýšit riziko krvácení. A u pacientů se sníženou funkcí ledvin se aspirin nedoporučuje, pokud není předepsán lékařem. Doporučená alternativa se může lišit v závislosti na typu a závažnosti problémů s ledvinami, které máte.

Často je preferovanou alternativou acetaminofen (Tylenol). Ale doporučuje se, abyste používali nejnižší možnou dávku, která stále zvládá příznaky bolesti nebo horečky. A stejně tak byste neměli překročit více než 3000 miligramů denně.

Alternativně, pokud OTC acetaminofenový lék nekontroluje příznaky bolesti, může lékař navrhnout dočasnou alternativu na předpis, jako je tramadol.

Které léky proti bolesti jsou bezpečné pro pacienty po transplantaci ledvin?

Podobně jako lidé s onemocněním ledvin by příjemci transplantátu měli zvážit pouze acetaminofen ke zvládnutí příznaků pooperační bolesti. Osvědčené postupy opět zahrnují použití nejnižší možné dávky a nikdy nepřekračujte 3 000 miligramů denně.

Které léky proti bolesti jsou bezpečné pro ledvinové kameny?

Krátká odpověď na tuto otázku je, záleží. Pokud má pacient ledvinové kameny bez základních ledvinových problémů, lze ke zvládnutí symptomů bolesti spojených s průchodem ledvinových kamenů použít jakýkoli volně prodejný lék proti bolesti.

To zahrnuje ibuprofen, nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a acetaminofen. Mnoho studií a přehledů trvale prokázalo pozitivní výsledky pacientů při používání volně prodejných léků všech typů k léčbě bolesti spojené s renální kolikou nebo s ledvinovým kamenem.

Pokud má však někdo také zhoršenou funkci ledvin a ledvinové kameny, nedoporučují se NSAID. Lékař poskytne nejlepší pokyny, ale obvykle je to držení acetaminofenu nejlepší volba pro léčbu bolesti ledvinových kamenů, když máte onemocnění ledvin nebo zhoršenou funkci ledvin.

Které léky proti bolesti mohou poškodit vaše ledviny?

Zneužívání jakýchkoli léků proti bolesti může zvýšit riziko poškození ledvin. To zahrnuje aspirin, ibuprofen, acetaminofen, NSAID a samozřejmě opioidní léky na předpis. Nejčastější rizika se soustředí na konzumaci příliš vysokých dávek nebo užívání léků déle, než je doporučeno.

Ale ze všech kategorií volně prodejných léků proti bolesti představují NSAID největší riziko trvalého poškození ledvin. Konkrétně mohou tyto léky zvýšit riziko progresivního poškození ledvin nebo náhlého selhání ledvin.

A studie 2019 zahrnující více než 764 000 důstojníků americké armády zjistili, že účastníci, kterým bylo předepsáno více než sedm denních dávek NSAID za měsíc, měli zvýšený potenciál pro diagnózu akutního nebo chronického onemocnění ledvin.

Další časté dotazy týkající se léků na ledviny a bolest

Stále máte otázky týkající se úlevy od bolesti a vašich ledvin? Zde je souhrn nejčastějších dotazů.

Jak můžete zabránit poškození ledvin NSAID?

Pokud máte onemocnění ledvin nebo sníženou funkci ledvin, vyvarujte se užívání NSAID, pokud to nenařídí váš lékař.

U lidí s normální funkcí ledvin se vyvarujte užívání NSAID déle než 10 po sobě jdoucích dnů pro bolest nebo 3 po sobě jdoucí dny pro horečku. Kromě toho užívejte nejnižší dávku, která účinně zvládá příznaky bolesti, abyste se vyhnuli nadměrné expozici léku.

Jak NSAID způsobují poškození ledvin?

NSAID mohou zvýšit riziko náhlého selhání ledvin nebo vést k progresivnímu poškození ledvin, pokud jsou konzumovány v nadměrných dávkách nebo po delší dobu. Dlouhodobé užívání může způsobit, že vaše tělo zadržuje tekutiny a brání správnému fungování ledvin.

Jak dlouho trvá, než NSAID způsobí poškození ledvin?

Při užívání NSAID netrvá dlouho, než dojde k poškození ledvin. Výzkum ukázal, že někdy za pouhý týden se může vyvinout akutní poškození ledvin (AKI).

Mezi faktory, které ovlivňují, jak rychle nebo vážně se stav stane, patří dávkování a frekvence užívání. Nicméně, studie ukázaly, že pokud je AKI diagnostikována brzy a NSAID jsou rychle identifikovány jako příčina, ukončení užívání NSAID a zahájení léčby může zvrátit stav a funkce ledvin se může vrátit k normálu.

Je poškození ledvin způsobené NSAID reverzibilní?

V závislosti na délce užívání NSAID lze poškození ledvin zvrátit. Předchozí funkce ledvin, stejně jako faktory, jako je úroveň hydratace, však mohou ovlivnit obnovu funkce ledvin.

Jaké jsou příznaky poškození ledvin léky proti bolesti?

Poškození ledvin způsobené konzumací léků proti bolesti je známé jako analgetická nefropatie. Zatímco s tímto stavem je spojeno mnoho příznaků, někteří lidé mohou být asymptomatičtí. Mezi běžné příznaky patří:

  • zvýšená frekvence nebo naléhavost močení
  • slabost nebo únava
  • bolesti zad
  • snížený výdej moči
  • ospalost, letargie nebo zmatenost
  • necitlivost, zejména v nohou
  • nevolnost a/nebo zvracení
  • snadno krvácíte nebo se tvoří modřiny
  • otok (edém)
  • krev v moči

Bez ohledu na to, zda máte diagnostikovanou poruchu ledvin nebo máte zdravou funkci ledvin, OTC léky by měly být používány opatrně. Nadměrné užívání konzumací příliš vysokých dávek nebo po delší dobu může vést k řadě zdravotních problémů v celém těle – včetně poškození ledvin.

Pro lidi s onemocněním ledvin nebo poruchou funkce ledvin je nejbezpečnějším způsobem, jak se vyhnout dalšímu poškození, vyhýbat se NSAID, pokud to nenařídí lékař. Místo toho se rozhodněte pro acetaminofen a ujistěte se, že používáte nejnižší dávku po co nejkratší dobu ke kontrole příznaků bolesti.

A pokud máte pochybnosti, promluvte si s lékařem nebo zdravotníkem, než začnete užívat volně prodejné léky proti bolesti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY