Lumbální punkce

Co je to lumbální punkce?

Lumbální punkce se někdy nazývá „páteřní kohout“. Je to lékařský postup, který může zahrnovat odběr vzorku mozkomíšního moku (CSF). CSF je tekutina, která obklopuje vaši míchu a mozek. Laboratoř jej může otestovat na známky určitých zdravotních stavů a ​​infekcí.

Kdy se používá lumbální punkce?

Váš lékař může nařídit lumbální punkci z několika různých důvodů. Mohou jej použít ke kontrole příznaků určitých zdravotních stavů, jako jsou:

 • meningitida
 • myelitida
 • demyelinizační onemocnění, jako je roztroušená skleróza
 • rakoviny, které mohou ovlivnit vaši míchu a mozek
 • subarachnoidální krvácení

V některých případech mohou použít lumbální punkci k podání léků přímo do vašeho páteřního kanálu. Mohou to například použít k podávání léků na chemoterapii.

Jaké jsou výhody lumbální punkce?

Lumbální punkce může pomoci lékaři přesně diagnostikovat nebo vyloučit určité zdravotní stavy, včetně některých život ohrožujících onemocnění. Čím rychleji stanoví diagnózu, tím dříve můžete získat vhodnou léčbu. Některé stavy, jako je bakteriální meningitida, mohou být smrtelné, pokud je dostatečně rychle neléčíte.

Lumbální punkce může také pomoci vašemu lékaři, aby vám dal některé typy léků.

Jaká jsou rizika lumbální punkce?

Lumbální punkce je obecně považována za bezpečnou, ale může zahrnovat určitá rizika. Podle Mayo Clinic se až u čtvrtiny lidí, kteří dostanou lumbální punkci, následně rozvine bolest hlavy. Položením se na několik hodin po zákroku můžete snížit riziko bolesti hlavy.

Mezi další potenciální rizika patří citlivost nebo bolest v dolní části zad a krvácení v blízkosti místa vpichu. Můžete pociťovat určitou bolest a necitlivost, která vystřeluje do nohou. Ve vzácných případech lidé zažijí herniaci mozkového kmene, což je pohyb mozkové tkáně z její normální polohy ve vaší lebce. To je neobvyklé.

Jak se připravit na lumbální punkci?

Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, a zeptejte se jich, zda byste před lumbální punkcí měli přestat užívat některý z nich. Mohou vám například doporučit, abyste přestali užívat léky na ředění krve, jako je aspirin nebo warfarin.

Váš lékař může také nařídit CT nebo MRI vyšetření před lumbální punkcí. Mohou ji použít ke kontrole známek otoku kolem mozku nebo jiných problémů.

Co byste měli očekávat během lumbální punkce?

Váš lékař provede lumbální punkci pomocí jehly a injekční stříkačky. Odeberou vzorek vaší míšní tekutiny do zkumavky připojené ke stříkačce. Pak to pošlou do laboratoře k testování.

Procedura obvykle trvá asi 45 minut. Obvykle zahrnuje následující kroky:

 1. Pravděpodobně vás postaví na vaši stranu.
 2. Vyčistí vám záda antiseptickým roztokem, aby se snížilo riziko infekce, a znecitliví je lokálním anestetikem.
 3. Vstříknou vám do subarachnoidálního prostoru dutou jehlu, aby odebrali vzorek vašeho CSF. V tomto okamžiku můžete cítit určitý tlak, ale postup obvykle není bolestivý.
 4. Poté, co vyjmou jehlu, vyčistí a obvazují místo vpichu.

Krátkou dobu po zákroku vás pravděpodobně budou sledovat kvůli bolesti hlavy, závratím nebo jiným nežádoucím účinkům.

Co znamenají výsledky lumbální punkce?

Vzorek CSF pošlou do laboratoře k testování. Profesionálové v laboratoři mohou:

 • vyhodnotit jeho vzhled na oblačnost
 • zkontrolujte ho na přítomnost bílkovin a glukózy
 • měřit hladinu červených a bílých krvinek, které obsahuje
 • zkontrolujte, zda neobsahuje bakterie nebo viry

Analýza vašeho vzorku může trvat od několika hodin do několika dnů. Váš lékař vám může pomoci pochopit, co výsledky znamenají. Také vám poradí s případnými následnými kroky, které byste měli podniknout.

jaký je výhled?

Váš dlouhodobý výhled bude záviset na vaší konečné diagnóze. Požádejte svého lékaře o další informace o vašem konkrétním stavu, léčebném plánu a dlouhodobém výhledu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY