Mallory-Weissův syndrom

Co je Mallory-Weissův syndrom?

Silné a dlouhodobé zvracení může mít za následek slzení sliznice jícnu. Jícen je trubice, která spojuje vaše hrdlo se žaludkem. Mallory-Weissův syndrom (MWS) je stav vyznačující se trhlinou ve sliznici nebo vnitřní výstelce, kde se jícen setkává se žaludkem. Většina slz se zahojí během 7 až 10 dnů bez léčby, ale Mallory-Weissovy slzy mohou způsobit významné krvácení. V závislosti na závažnosti trhliny může být nutná operace k nápravě poškození.

Příčiny

Nejčastější příčinou MWS je těžké nebo dlouhodobé zvracení. I když se tento typ zvracení může objevit při onemocnění žaludku, často se také vyskytuje v důsledku chronického zneužívání alkoholu nebo bulimie.

Jiné stavy mohou také vést k natržení jícnu. Tyto zahrnují:

 • trauma hrudníku nebo břicha
 • silná nebo dlouhotrvající škytavka
 • intenzivní kašel
 • těžké zvedání nebo namáhání
 • gastritida, což je zánět sliznice žaludku

 • hiátová kýla, ke které dochází, když část vašeho žaludku protlačí část vaší bránice

 • křeče

Příjem kardiopulmonální resuscitace (KPR) může také vést k natržení jícnu.

MWS je častější u mužů než u žen. Vyskytuje se častěji u lidí s alkoholismem. Podle Národní organizace pro vzácné poruchy je u lidí ve věku 40 až 60 let pravděpodobnější, že se u nich rozvine tento stav. Existují však případy Mallory-Weissových slz u dětí a mladých dospělých.

Příznaky

MWS ne vždy vyvolává příznaky. To je častější v mírných případech, kdy slzy jícnu způsobují pouze malé množství krvácení a rychle se hojí bez léčby.

Ve většině případů se však příznaky vyvinou. Mohou zahrnovat:

 • bolest břicha
 • zvracení krve, které se nazývá hematemeze
 • nedobrovolné dávení
 • krvavá nebo černá stolice

Krev ve zvratcích bude obvykle tmavá a sražená a může vypadat jako kávová sedlina. Občas může být červená, což znamená, že je čerstvé. Krev, která se objeví ve stolici, bude tmavá a bude vypadat jako dehet, pokud nemáte velké krvácení, v takovém případě bude červená. Pokud máte tyto příznaky, vyhledejte okamžitou pohotovostní péči. V některých případech může být ztráta krve při MWS značná a život ohrožující.

Existují další zdravotní problémy, které mohou vyvolat podobné příznaky. Příznaky spojené s MWS se mohou také vyskytnout u následujících poruch:

 • Zollinger-Ellisonův syndrom, což je vzácné onemocnění, při kterém malé nádory vytvářejí nadbytek žaludečních kyselin, což vede k chronickým vředům
 • chronická erozivní gastritida, což je zánět sliznice žaludku, který způsobuje vředové léze
 • perforace jícnu
 • peptický vřed
 • Boerhaaveův syndrom, což je ruptura jícnu v důsledku zvracení

Pouze váš lékař může určit, zda máte MWS.

Jak se to diagnostikuje

Váš lékař se vás zeptá na jakékoli zdravotní problémy, včetně denního příjmu alkoholu a nedávných onemocnění, aby identifikoval základní příčinu vašich příznaků.

Pokud vaše příznaky naznačují aktivní krvácení v jícnu, může váš lékař provést to, co se nazývá esophagogastroduodenoscopy (EGD). Budete si muset vzít sedativum a lék proti bolesti, abyste předešli nepohodlí během tohoto postupu. Váš lékař zavede malou ohebnou hadičku s připojenou kamerou, nazývanou endoskop, dolů do vašeho jícnu a do žaludku. To může pomoci vašemu lékaři vidět váš jícen a identifikovat umístění trhliny.

Váš lékař pravděpodobně také objedná kompletní krevní obraz (CBC), aby potvrdil počet červených krvinek. Váš počet červených krvinek může být nízký, pokud máte krvácení do jícnu. Váš lékař bude schopen určit, zda máte MWS na základě zjištění z těchto testů.

Léčba

Podle Národní organizace pro vzácné poruchy se krvácení, které je důsledkem slz v jícnu, samo zastaví v asi 80 až 90 procentech případů MWS. K hojení obvykle dochází během několika dní a nevyžaduje léčbu. Pokud se však krvácení nezastaví, možná budete potřebovat jednu z následujících léčeb.

Endoskopická terapie

Možná budete potřebovat endoskopickou terapii, pokud se krvácení nezastaví samo. Tuto terapii může provádět lékař provádějící EGD. Endoskopické možnosti zahrnují:

 • injekční terapie nebo skleroterapie, která dodává léky do trhliny k uzavření krevní cévy a zastavení krvácení
 • koagulační terapie, která dodává teplo k utěsnění roztržené cévy

Rozsáhlá ztráta krve může vyžadovat použití transfuzí k nahrazení ztracené krve.

Chirurgické a další možnosti

Někdy endoskopická terapie k zastavení krvácení nestačí, takže je třeba použít jiné způsoby zastavení krvácení, jako je laparoskopická operace k uzavření trhliny. Pokud nemůžete podstoupit operaci, může váš lékař použít arteriografii k identifikaci krvácející cévy a ucpat ji, aby krvácení zastavil.

Léky

Mohou být také nezbytné léky na snížení produkce žaludeční kyseliny, jako je famotidin (Pepcid) nebo lansoprazol (Prevacid). Účinnost těchto léků je však stále předmětem diskuse.

Prevence Mallory-Weissova syndromu

Aby se zabránilo MWS, je důležité léčit stavy, které způsobují dlouhé epizody těžkého zvracení.

Nadměrné pití alkoholu a cirhóza mohou vyvolat opakující se epizody MWS. Pokud máte MWS, vyhněte se alkoholu a poraďte se se svým lékařem o způsobech, jak zvládnout svůj stav, abyste předešli budoucím epizodám.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY