Mandlové máslo vs. arašídové máslo: Co je zdravější?

Mandlové máslo vs. arašídové máslo

Arašídové máslo je základem americké spíže po celá desetiletí. V poslední době si ale začínají získávat na oblibě i jiné druhy ořechových másel, například mandlové.

Tento nedávný trend na trhu s ořechovým máslem vyvolává otázku: Které ořechové máslo je nejzdravější? I když je cena mandlového másla obvykle vyšší než cena arašídového másla, znamená to, že je zdravější?

Když stojíte před tolika možnostmi, není správná volba obvykle křišťálově jasná. Rozebereme nutriční obsah mandlového i arašídového másla, abychom zjistili, které z nich má větší zdravotní výhodu.

Jen si pamatujte, že je to celý balíček živin, ne jen jedna nebo dvě, co určuje, jak dobré jídlo je pro vaše zdraví.

Fakta o výživě mandlového másla

Mandlové máslo, hladké, bez přidané soli, 1 polévková lžíce

Množství
Kalorie 101 kalorií
Protein 2,4 g
Sacharidy 3,4 g
Celkový tuk 9,5 g
Cukr 0 g

Mandlové máslo vs. arašídové máslo: Nutriční srovnání

Pro rychlou odpověď, obě ořechová másla mají podobnou nutriční hodnotu. Mandlové máslo je o něco zdravější než arašídové máslo, protože má více vitamínů, minerálů a vlákniny.

Obě ořechová másla mají zhruba stejný obsah kalorií a cukru, ale arašídové máslo má o něco více bílkovin než mandlové máslo.

Kalorie

Většina ořechů a ořechových másel je přibližně stejná, pokud jde o kalorie na unci. Dvě polévkové lžíce buď arašídového nebo mandlového másla obsahují těsně pod 200 kalorií, takže pokud je vaším hlavním zájmem kalorie, není v tom žádný rozdíl.

Všechna ořechová másla jsou však považována za vysoce kalorická ve srovnání s jinými potravinami, takže buďte opatrní s tím, kolik si na toast namažete.

Vítěz? To je kravata!

Zdravé tuky

Téměř všechny druhy ořechů obsahují velké množství tuku, ale to neznamená, že jsou pro vás špatné. Druh tuku je nejdůležitějším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, a právě zde má mandlové máslo nad svým arašídovým protějškem mírný náskok.

Mandlové máslo i arašídové máslo mají vysoký obsah mononenasycených tuků, což je typ tuku spojený se snížením srdečních onemocnění a lepší kontrolou hladiny cukru v krvi.

Nicméně porce 2 polévkových lžic mandlového másla obsahuje zhruba o 25 procent více mononenasycených tuků než stejné množství arašídového másla.

Porce arašídového másla má také více než dvakrát více nasycených tuků než porce mandlového másla. Zatímco nasycené tuky nejsou nutně škodlivé v umírněném množství, příliš mnoho z nich může zvýšit váš cholesterol, což může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Vítěz? Mandlové máslo.

Přečtěte si více: Zdravotní přínosy ořechového másla >>

Vitamíny a minerály

Mandlové máslo je opět průkopníkem, jakmile se podíváte blíže na obsah vitamínů a minerálů.

Obsahuje téměř třikrát více vitamínu E, dvakrát více železa a sedmkrát více vápníku než arašídové máslo.

Vitamin E jako antioxidant pomáhá zastavit vývoj plaku ve vašich tepnách, který je může zúžit a nakonec způsobit infarkt. Vápník podporuje zdraví vašich kostí a železo je nezbytné pro vaše červené krvinky.

Arašídové máslo nemusí nutně postrádat vitamíny a minerály. Má také dostatek vitamínu E, vápníku a železa. Jen toho nemá tolik jako mandlové máslo. Arašídové i mandlové máslo obsahují zdravou dávku draslíku, biotinu, hořčíku a zinku.

Vítěz? Mandlové máslo.

Vlákno

Vláknina vás rychleji zasytí, což vám může pomoci udržet si zdravou váhu. Pomáhá také snižovat váš cholesterol.

Naštěstí všechny ořechy obsahují vlákninu. Pokud jde o obsah vlákniny, mandlové máslo má opět navrch ve srovnání s arašídovým máslem. Dvě polévkové lžíce mandlového másla obsahují zhruba 3,3 gramu vlákniny, zatímco 2 polévkové lžíce arašídového másla mají pouze 1,6 gramu.

Vítěz? Mandlové máslo.

Přečtěte si více: Jaký je nejlepší doplněk vlákniny? >>

Protein

Ořechová másla jsou skvělým zdrojem rostlinných bílkovin. Jak se ukazuje, arašídové máslo má z hlediska obsahu bílkovin malý náskok před mandlovým.

Porce mandlového másla obsahuje 6,7 gramu bílkovin a porce arašídového másla 7,1 gramu bílkovin. Pro srovnání, jedno velké vejce má něco málo přes 6 gramů bílkovin.

Vítěz? Burákové máslo.

Zjistěte více: 19 zeleniny s vysokým obsahem bílkovin a jak jí jíst více >>

Cukr

Tady to začíná být složité. Zatímco mandlové máslo má méně cukru, přírodní mandlové máslo a arašídové máslo mají celkově poměrně nízký obsah cukru. Uvědomte si však, že některé značky ořechových másel jsou slazené přidaným cukrem.

Ať už se rozhodnete pro jakékoli ořechové máslo, zaměřte se na přírodní verzi. Jinými slovy, zkontrolujte štítek ingrediencí a ujistěte se, že na něm není cukr.

Vítěz? To je kravata!

Co říká výzkum

Výzkum znovu a znovu ukázal, že lidé, kteří pravidelně zařazují ořechy nebo ořechová másla do svého jídelníčku, mají menší pravděpodobnost, že budou mít srdeční onemocnění nebo cukrovku 2. typu, než ti, kteří ořechy pravidelně nejí.

Výzkum také naznačuje, že pravidelná konzumace ořechů nepřispívá k obezitě, přestože ořechy mají vysoký obsah kalorií.

Většina studií zjistila, že na druhu ořechu nebo ořechového másla nezáleží. Například a studie u více než 6 000 žen s diabetem 2. typu zjistili, že konzumace pěti nebo více porcí ořechů nebo arašídového másla týdně významně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Přečtěte si více: Zdravotní přínosy ořechového másla >>

Jídlo s sebou

Na striktně nutričním základě je verdikt, že mandlové máslo je zdravější než arašídové, ale jen o kousek.

Vzhledem k tomu, že mandlové máslo je tvrdším zásahem do vaší peněženky, pokud zrovna mandle zrovna neupřednostňujete, je arašídové máslo stále výbornou zdravou volbou. Pokud si opravdu nejste jisti, střídání těchto dvou je naprosto rozumné řešení.

Nezapomeňte si vybrat ořechové máslo, které neobsahuje žádný přidaný cukr, částečně ztužené oleje nebo trans-tuky ani umělé přísady. Štítek by měl obsahovat pouze jednu složku: „arašídy“ nebo „mandle“ (a možná i špetku soli). Jako u každého druhu jídla je klíčem umírněnost.

Pokud jste přesvědčeni, že mandlové máslo je tou správnou cestou, nebo chcete experimentovat se širokou škálou ořechových másel, která jsou dnes k dispozici, můžete zkusit vyrobit vlastní v kuchyňském robotu nebo nakupovat ve velkém online, abyste snížili náklady.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY