Mediastinoskopie s biopsií

Co je mediastinoskopie s biopsií?

Mediastinoskopie s biopsií je menší chirurgický zákrok, který shromažďuje vzorky lymfatických uzlin. Lymfatické uzliny jsou shluky buněk, které hrají klíčovou roli v boji proti virům a bakteriím ve vašem těle. Chirurg odebere vzorek tkáně z vašeho hrudníku.

Chirurg vloží malý nástroj světlem – nazývaný mediastinoskop – skrz řez v krku. Vedou ji pod vaši hrudní kost (prsní desku) a přesunou ji do oblasti mezi plícemi. Během biopsie budete v celkové anestezii.

Test hledá jakékoli abnormality a odebírá jeden nebo více malých vzorků tkáně, nazývaných biopsie. Laboratorní technici zkoumají a hodnotí biopsie v laboratoři. Tento test běžně kontroluje rakovinu.

Proč potřebuji mediastinoskopii s biopsií?

Váš lékař může nařídit mediastinoskopii s biopsií z několika důvodů. Mohou chtít:

  • zjistit, zda se rakovina v plicích nerozšířila do lymfatických uzlin
  • zkontrolujte další lymfatické rakoviny, včetně Hodgkinovy ​​choroby nebo lymfomu
  • identifikovat infekce, jako je tuberkulóza

Lékaři často používají mediastinoskopii, aby pochopili, jak daleko pokročila rakovina plic nebo jiné rakoviny. To je také známé jako staging rakoviny nebo určení, do jaké fáze vaše rakovina dosáhla. Tyto informace vám a vašemu lékaři pomohou vybrat nejvhodnější způsob léčby.

Lékaři zakládají stadium jakéhokoli typu rakoviny na několika faktorech. Tyto zahrnují:

  • velikost primárního nádoru
  • zda je rakovina přítomna ve vzdálených částech těla
  • zda jsou postiženy lymfatické uzliny

Jak se provádí mediastinoskopie s biopsií?

Chirurgický tým provede vaši mediastinoskopii v nemocnici nebo ambulantním chirurgickém centru.

Den před testem byste po půlnoci neměli nic jíst ani pít, pokud vám to není doporučeno. Ujistěte se, že se dostavíte na místo operace ve stanovený čas.

Poté, co se ubytujete, budete odvedeni do soukromého pokoje nebo kóje, kde budete požádáni, abyste si svlékli oblečení a šperky a oblékli si nemocniční šaty (může být dobrý nápad nechat šperky doma, abyste předešli ztrátě). Sestra poté zahájí IV do vaší ruky, zápěstí nebo paže. Když sestra zavede jehlu, můžete cítit krátkou ostrou bolest, ale nepříjemné pocity rychle odezní. Sestra zalepí IV na místo, abyste jej náhodou nevytáhli.

Když je čas na váš zákrok, sestra nebo technik vás vezme na operační sál na postýlce s kolečky, které se říká nosítka.

Jakmile jste na operačním sále, budete ležet na zádech na operačním stole. Anesteziolog vám pak do infuze vstříkne lék, který vás uvede do hlubokého spánku. Během procedury nebudete cítit bolest. Jakmile upadnete do bezvědomí, lékař vám do úst vloží ohebnou hadici a vmanévruje ji do plic, aby vám pomohl dýchat.

Chirurg poté provede řez na základně vašeho hrdla a zavede mediastinoskop do prostoru mezi vašimi plícemi.

Prozkoumají oblast vizuálně. Chirurg také odstraní malý kousek tkáně z lymfatických uzlin a z jakékoli jiné oblasti, která vypadá zanícená, infikovaná nebo jinak abnormální.

Když je tento proces dokončen, chirurg vytáhne mediastinoskop, vyjme dýchací trubici z vašich plic a řez uzavře. Vzorky tkáně půjdou do laboratoře na analýzu.

Probudíte se v zotavovně. Tamní personál vám nabídne léky proti bolesti a bude sledovat vaše vitální funkce, aby se ujistil, že zůstanou stabilní. Pokud neutrpíte žádné komplikace, můžete jít domů během pár hodin.

Vaše hrdlo bude pravděpodobně několik dní oteklé a citlivé a může bolet mluvit nebo polykat. Poraďte se se svým lékařem o nejlepších lécích na zvládnutí jakékoli bolesti.

Jaké jsou komplikace spojené s mediastinoskopií s biopsií?

Kdykoli dostanete celkovou anestezii, riskujete mírné riziko alergické reakce na léky. To může vést k potížím s dýcháním.

Nejzávažnějším rizikem při této operaci je náhodné propíchnutí krevních cév, které by mohlo vést ke krvácení, které může být smrtelné. Tato komplikace je však mimořádně vzácná.

Co znamenají výsledky?

Když se lékaři podívají na biopsie, budou studovat velikost a tvar buněk ve vaší tkáni. To určí, zda jsou normální (benigní) nebo maligní (rakovinotvorní). Tento typ studia molekulárních buněk se nazývá cytologie.

Pokud je problémem infekce, kultivují tkáň, aby identifikovali přítomné mikroorganismy a vybrali nejlepší léky k léčbě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY