Měl bych se po chiropraktické úpravě obávat závratí?

Závratě jsou potenciálním vedlejším účinkem chiropraktických úprav, zejména těch, které zahrnují krk. Příznaky by měly vymizet během několika hodin. Dlouhodobé závratě byste měli hlásit svému lékaři.

Podle průzkumu Gallup z roku 2016 navštíví chiropraktika každý rok více než 35 milionů dospělých ve Spojených státech.

Chiropraktická péče, která často zahrnuje nějakou formu manipulace s páteří, je typem alternativní terapie k léčbě stavů, které ovlivňují vaše kosti, klouby, svaly a další. Stejný Gallupův průzkum zjistil, že mnoho dospělých v USA to považuje za bezpečnější alternativu k konvenčnější léčbě, jako jsou léky nebo operace.

Přesto mohou chiropraktické úpravy způsobit vedlejší účinky. Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patří závratě, zejména po spinální manipulaci s krkem. Zatímco většina případů závratí z chiropraktické péče je mírná a krátkodobá, ve velmi vzácných případech by to mohlo být příznakem mrtvice.

V tomto článku vám vysvětlíme, proč se po chiropraktické úpravě můžete cítit závratě, na jaké červené příznaky si dát pozor a co můžete udělat pro zvládnutí příznaků.

Proč se mi po chiropraktické úpravě točí hlava?

Závratě jsou obvykle výsledkem problému s vaším vestibulárním systémem. Vestibulární systém je součástí vašeho vnitřního ucha, která komunikuje s vaším mozkem, aby řídila váš smysl pro rovnováhu.

Rychlé pohyby krku během manipulace s páteří by mohly narušit váš vestibulární systém. Můžete pociťovat závratě, když se váš vestibulární systém překalibruje.

Ačkoli vzácné, manipulace s krkem mohou také poškodit vaše vertebrální tepny, což může vést k závratím. Vaše vertebrální tepny probíhají po obou stranách vaší páteře ve vašem krku a přivádějí krev do vašeho mozečku, části vašeho mozku, která hraje roli v rovnováze.

Další časté vedlejší účinky chiropraktické úpravy

Kromě závratí mohou po úpravě zaznamenat další nežádoucí účinky:

 • zvýšená bolest nebo nepohodlí
 • ztuhlost
 • bolest hlavy
 • únava
 • mravenčení nebo necitlivost
 • slabost
Bylo to užitečné?

Jaký je pocit závratě po chiropraktické úpravě?

„Závrať“ je nespecifický termín a existuje několik pocitů, které byste mohli popsat jako pocit závratě. Lékaři obvykle klasifikují závratě jako jeden ze čtyř typů:

 • Závrať: pocit točení
 • Nerovnováha: ztráta rovnováhy
 • Točení hlavy: cítit se omámeně
 • Presynkopa: pocit, jako bys měl omdlít

Manipulace s páteří, zejména v oblasti krku, může vyvolat pocit nerovnováhy.

Vertigo je také běžné po chiropraktických úpravách. Když to pramení z úprav krku, lékaři tomu někdy říkají cervikální vertigo nebo cervikogenní závratě.

I když je to vzácné, u některých lidí dochází k ataxii, což je problém se svalovou koordinací. Pokud se u Vás toto objeví, měli byste to okamžitě oznámit lékaři.

Jak dlouho trvá závratě po úpravě chiropraxe?

Nežádoucí účinky chiropraktické úpravy, včetně závratí, obvykle odezní během 24 hodin. Nástup příznaků však může být také zpožděn až o 24 hodin.

Během této doby mohou přicházet a odcházet záchvaty závratí. Příznaky se mohou zhoršit, pokud vstanete, pohybujete se nebo hýbete krkem.

Kdy je závratě po úpravě nouzová?

Pokud máte epizodu závratí, která trvá několik hodin, vyhledejte pohotovostní péči. I když je to vzácné, spinální manipulace s krkem může někomu způsobit mrtvici roztržením vertebrální tepny. Dlouhotrvající, opakující se epizody závratí mohou být někdy prediktorem mrtvice.

Jak mohu pomoci zvládnout závratě a další vedlejší účinky po chiropraktické úpravě?

Závratě po manipulaci s páteří obvykle netrvají příliš dlouho a nejsou příliš závažné. Příznaky můžete obvykle zvládnout odpočinkem, pokud začnete pociťovat závratě.

Pití vody může také pomoci při mírných, krátkodobých závratích. Voda může pomoci s cirkulací, zlepšuje průtok krve do mozku.

Pokud jsou závratě natolik závažné, že narušují pravidelné aktivity, můžete zvážit léky. Antihistaminika mohou blokovat signály do mozku, které způsobují závratě. Příklady:

 • meklizin (antivert)

 • difenhydramin (Benadryl)

 • dimenhydrinát (Dramamine)

Pokud je vaše závratě spojena s bolestí krku, mohou vám pomoci svalové relaxanty, jako je tizanidin a cyklobenzaprin.

Zjistěte více o léčbě závratí.

Může chiropraxe pomoci léčit závratě?

Studie z roku 2016 analyzovala odpovědi průzkumu a poznamenala, že starší dospělí, kteří dostávali chiropraktickou péči kvůli závratím, pravděpodobně uvedli, že to pomohlo. Účastníci, jejichž závratě byly způsobeny traumatem hlavy nebo krku, to považovali za zvláště užitečné.

A studie 2022 zjistili, že masáž a manipulace s páteří společně snižují příznaky u lidí se závratěmi spojenými s bolestí krku.

Bylo to užitečné?

Závratě jsou častým vedlejším účinkem chiropraktických úprav. Obvykle to vypadá jako ztráta rovnováhy a mělo by se to vyřešit do 24 hodin. Můžete také zažít závrať, pocit točení.

Pokud jsou závratě závažné nebo přetrvávají několik hodin, měli byste vyhledat pohotovostní péči. Ačkoli je to velmi vzácné, manipulace s páteří krku může způsobit mrtvici a závrať a vertigo mohou být časnými příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY