Melasma

co je melasma?

Melasma je běžný kožní problém. Tento stav způsobuje tmavé skvrny se změněnou barvou na kůži.

Říká se tomu také chloasma nebo „maska ​​těhotenství“, když se vyskytuje u těhotných žen. Tento stav je mnohem častější u žen než u mužů, i když to mohou dostat i muži. Podle Americké akademie dermatologie tvoří 90 procent lidí, u kterých se rozvine melasma, ženy.

Příznaky melasmatu

Melasma způsobuje skvrny odbarvení. Náplasti jsou tmavší než vaše obvyklá barva pleti. Obvykle se vyskytuje na obličeji a je symetrický, s odpovídajícími znaky na obou stranách obličeje. Jiné oblasti vašeho těla, které jsou často vystaveny slunci, mohou také vyvinout melasma.

Nahnědlé skvrny se obvykle objevují na:

  • tváře
  • čelo
  • hřbet nosu
  • brada

Může se také objevit na krku a předloktí. Změna barvy kůže nezpůsobuje žádnou fyzickou škodu, ale můžete se cítit sebevědomě, jak to vypadá.

Pokud zaznamenáte tyto příznaky melasmatu, navštivte svého lékaře. Mohou vás odkázat na dermatologa, lékaře, který se specializuje na léčbu kožních poruch.

Příčiny a rizikové faktory melasmatu

Není zcela jasné, co způsobuje melasma. Jedinci tmavší pleti jsou více ohroženi než lidé se světlou pletí. S tímto stavem je také spojena citlivost na estrogen a progesteron. To znamená, že antikoncepční pilulky, těhotenství a hormonální terapie mohou vyvolat melasma. Stres a onemocnění štítné žlázy jsou také považovány za příčiny melasmatu.

Vystavení slunci může navíc způsobit melasma, protože ultrafialové paprsky ovlivňují buňky, které kontrolují pigment (melanocyty).

Jak se melasma diagnostikuje?

K diagnostice melasmatu často stačí vizuální vyšetření postižené oblasti. Chcete-li vyloučit konkrétní příčiny, váš zdravotnický pracovník může také provést některé testy.

Jednou z testovacích technik je zkouška Woodovou lampou. Toto je zvláštní druh světla, které se drží na vaší pokožce. Umožňuje vašemu zdravotníkovi zkontrolovat bakteriální a plísňové infekce a určit, kolik vrstev kůže melasma postihuje. Aby zkontrolovali jakékoli závažné kožní onemocnění, mohou také provést biopsii. To zahrnuje odstranění malého kousku postižené kůže pro testování.

Je melasma léčitelná?

U některých žen melasma zmizí samo. K tomu obvykle dochází, když je způsobeno těhotenstvím nebo antikoncepčními pilulkami.

Existují krémy, které vám může lékař předepsat a které mohou pokožku zesvětlit. Mohou také předepsat topické steroidy, které pomohou zesvětlit postižené oblasti. Pokud tyto nefungují, možnými možnostmi jsou chemický peeling, dermabraze a mikrodermabraze. Tato ošetření odstraňují horní vrstvy pokožky a mohou pomoci zesvětlit tmavé skvrny.

Tyto procedury nezaručují, že se melasma nevrátí, a některé případy melasmy nelze zcela zmírnit. Možná se budete muset vrátit na následné návštěvy a držet se určitých postupů ošetření pleti, abyste snížili riziko návratu melasmatu. Mezi ně patří minimalizace vystavení slunci a každodenní nošení opalovacích krémů.

Jak se vyrovnat a žít s melasmou

I když ne všechny případy melasmatu léčbou vymizí, existují věci, které můžete udělat, abyste se ujistili, že se stav nezhorší, a minimalizovali výskyt změny barvy. Tyto zahrnují:

  • použití make-upu k zakrytí oblastí změny barvy
  • užívání předepsaných léků
  • nošení opalovací krém každý den s SPF 30
  • nošení klobouk se širokou krempou, který chrání vaši tvář nebo jí poskytuje stín

Nosit ochranný oděv je zvláště důležité, pokud budete delší dobu na slunci.

Pokud si uvědomujete své melasma, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o místních podpůrných skupinách nebo poradcích. Setkání s jinými lidmi s tímto stavem nebo rozhovor s někým vám může pomoci cítit se lépe.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY