Migréna se smíšeným napětím

Co je to smíšená tenzní migréna?

Vědci se domnívají, že existuje kontinuum bolestí hlavy, s tenzní bolestí hlavy na jednom konci a migrénou na druhém. Smíšená tenzní migréna je bolest hlavy, která má vlastnosti jak tenzní bolesti hlavy, tak migrénové bolesti hlavy. Vyskytují se častěji u žen než u mužů.

Předpokládá se, že bolestivé zánětlivé látky obklopující cévy a nervy v mozku způsobují migrény. Miliony lidí na celém světě zažívají pravidelné migrénové bolesti hlavy.

Tenzní bolest hlavy je způsobena svalovým napětím. Je to nejběžnější typ bolesti hlavy, podle Světová zdravotnická organizace.

Protože smíšené tenzní migrény mají příznaky jak migrény, tak tenzní bolesti hlavy, spadají někam doprostřed kontinua bolesti hlavy. Předpokládá se, že migréna je na prvním místě a způsobuje napětí, které vyvolává tenzní bolest hlavy.

U většiny lidí lze tento typ bolesti hlavy zvládnout léky a vyhnout se spouštěčům bolesti hlavy.

Migréna vs. bolest hlavy: Jak je rozeznat »

Jaké jsou příznaky migrény se smíšeným napětím?

Smíšená tenzní migréna má příznaky jak tenzní bolesti hlavy, tak migrény. Příznaky se však mohou lišit od člověka k člověku. Jinými slovy, můžete mít více příznaků spojených s migrénou než tenzní bolest hlavy nebo naopak.

Bolest smíšené tenzní migrény se může lišit od tupé po pulzující a od mírné po silnou. Migrény se smíšeným napětím obvykle trvají 4 až 72 hodin.

Příznaky smíšené tenzní migrény zahrnují:

 • bolest na jedné nebo obou stranách hlavy, která se může zhoršovat při aktivitě
 • nevolnost nebo zvracení
 • citlivost na světlo, zvuk nebo obojí
 • bolest krku
 • únava
 • podrážděnost
 • Deprese
 • necitlivost, brnění nebo slabost v končetinách

Jak je diagnostikována smíšená tenzní migréna?

Neexistuje žádný test na smíšenou tenzní migrénu. Váš lékař může stanovit diagnózu na základě vašich příznaků a vyloučením jiných příčin vašich příznaků.

Pokud pociťujete příznaky migrény se smíšeným napětím, lékař začne tím, že si vezme vaši zdravotní historii. Zeptají se vás na vaše příznaky, včetně toho, kde cítíte bolest, jaké jsou pocity bolesti a jak často se bolesti hlavy objevují.

Váš lékař se vás také zeptá na vaši rodinnou anamnézu s bolestmi hlavy. Důvodem je, že migrény mohou mít genetické spojení. Většina lidí, kteří mají migrény, má člena rodiny, který také migrény zažívá.

Váš lékař může provést neurologické vyšetření, aby vyloučil neuropatii a neurologické poruchy, které mohou způsobit podobné příznaky. Během této zkoušky váš lékař otestuje vaše reflexy a svalový tonus. Budou také testovat vaši reakci na různé druhy podnětů, jako je lehký dotek, teplota a vibrace. Výsledky řeknou vašemu lékaři, zda váš nervový systém funguje normálně.

Váš lékař může nařídit vyšetření CT nebo MRI vaší hlavy a krku. Tyto testy poskytnou vašemu lékaři obraz vašeho mozku a mozkového kmene, abyste zjistili, zda jsou vaše příznaky způsobeny problémem ve vašem mozku.

Váš lékař může také nařídit krevní testy, aby zjistil, zda základní stavy způsobují vaše bolesti hlavy.

Pokud má váš lékař podezření na závažnější problém, jako je bakteriální meningitida nebo krvácení, může vám nařídit lumbální punkci, známou také jako punkce páteře. Tento test používá jehlu k odběru tekutiny z páteře. Budou analyzovat tekutinu, která se nazývá mozkomíšní mok, kvůli důkazům problémů.

Jaké jsou možnosti léčby migrény se smíšeným napětím?

Možnosti léčby migrény se smíšeným napětím mohou zahrnovat léčbu jak tenzních bolestí hlavy, tak migrény. Léčba bude záviset na vašich příznacích.

Drogy a léky

Mezi léky pro léčbu smíšených tenzních migrén patří následující:

 • triptany: způsobit zúžení krevních cév a zmírnění migrénových bolestí
 • analgetika: zmírňují bolesti méně závažných migrén a tenzní bolesti hlavy a zahrnují acetaminofen (Tylenol)
 • kombinovaná analgetika: často obsahují kofein ke zmírnění migrény a tenzní bolesti hlavy
 • námelové deriváty léků: pomáhají snižovat signály bolesti přenášené podél nervů
 • nesteroidní protizánětlivé léky: snižují bolest a zánět a zahrnují ibuprofen (Advil) a aspirin (Bufferin), což jsou také analgetika
 • léky proti nevolnosti: zmírnit nevolnost a zvracení způsobené smíšenou tenzní migrénou

K prevenci migrény se smíšeným napětím lze užít řadu léků. Mezi tyto léky patří:

 • beta-blokátory: určený k léčbě vysokého krevního tlaku, ale může také předcházet migrénám
 • blokátory vápníkových kanálů: pomáhají krevním cévám zůstat stejně velké a podporují dobrý průtok krve
 • antidepresiva: působí na neurotransmitery v mozku a může předcházet bolestem hlavy

Výživa a doplňková terapie

Spolu s léky existuje několik dalších metod, které mohou pomoci zmírnit smíšené tenzní migrény. U lidí s migrénou byly zaznamenány nedostatky hořčíku a vitaminu B2. Zvýšení příjmu těchto vitamínů může pomoci zabránit migrénám.

Pomoci může také pravidelné stravování po celý den, udržování hydratace a pravidelné cvičení a dostatek spánku. Relaxační trénink, meditace, masáž nebo fyzikální terapie a vlhké teplo aplikované na zátylek mohou poskytnout úlevu.

CBT a biofeedback

Někteří lidé považují kognitivně behaviorální terapii (CBT) a biofeedback za užitečné. Obě terapie vás naučí uvědomovat si, co stres způsobuje, a jak ovládat svou reakci na tyto stresory.

V CBT vám terapeut pomůže porozumět myšlenkám, které vám způsobují stres. Naučí vás způsoby, jak tyto myšlenky změnit a snížit stres.

Biofeedback využívá speciální vybavení, které vás naučí monitorovat a kontrolovat reakce na stres, jako je svalové napětí.

Tipy na bolesti hlavy: 9 jednoduchých triků pro rychlou úlevu »

Existují způsoby, jak předejít smíšené tenzní migréně?

Ačkoli přesná příčina migrény není známa, je jasné, že některé věci mohou migrénu vyvolat. Vyhýbání se spouštěčům bolesti hlavy může pomoci předejít smíšeným tenzním migrénám.

Zkuste si zaznamenat své bolesti hlavy, to, co jste jedli nebo pili, a své okolí, než jste pocítili smíšenou tenzní migrénu. Pomocí tohoto záznamu zjistíte, co způsobuje bolesti hlavy.

Mezi běžné spouštěče bolesti hlavy patří:

 • alkohol, zejména pivo a červené víno
 • jasná nebo blikající světla
 • přeskakování jídel
 • určité pachy
 • konkrétní potraviny nebo potravinářské přídatné látky, jako jsou dusičnany
 • málo spánku nebo příliš mnoho spánku
 • menstruace a další změny hormonálních hladin
 • nadužívání nebo vysazení některých léků

10 jednoduchých způsobů, jak se zbavit stresu »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY