Mohou prstencové dlahy pomoci bolesti při artritidě?

Dlahy v dávné historii

Léčitelé používali dlahy ke stabilizaci zraněných končetin po tisíce let. U několika mumií ze starověkého Egypta byly nalezeny dlahy na zlomených končetinách, které byly pravděpodobně výsledkem stavby pyramid.

Hippokrates, řecký lékař-filozof, se v jednom ze svých lékařských textů několikrát zmínil o dlahování zlomených končetin. Dlahy se dodnes používají ke stabilizaci a ochraně zraněných nebo artritických částí těla.

Co je artritida?

Řecké slovo „artritida“ znamená „zánět kloubů“. Nejběžnějším typem artritidy je osteoartritida (OA). OA je chronická artritida kloubní chrupavky. Odhadem to ovlivnilo 30,8 milionů dospělých Američanů každoročně od roku 2008 do roku 2011. OA může časem způsobit destrukci kloubů a invaliditu.

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění. Je to druhý nejčastější typ artritidy, který podle odhadů postihuje 1,5 milionu Američanů v roce 2007. RA napadá synoviální a okolní tkáně kloubů a způsobuje bolest, otoky, deformace a invaliditu. RA je systémové onemocnění, které může také napadnout měkké tkáně, jako je srdce, plíce a krevní cévy.

Dlahy mohou pomoci artritickým kloubům

Jak RA, tak OA mohou způsobit, že vaše ruce a prsty budou oteklé, ztuhlé a bolestivé. Mohou vážně omezit rozsah pohybu vašich rukou a zápěstí.

Dlahy – konkrétně prstencové dlahy – lze použít k podpoře a ochraně kloubů palce a prstů. Mohou také zmírnit bolest tím, že upraví, jak moc můžete ohýbat a kroutit prsty.

Deformace kloubu se může objevit u obou typů artritidy. Prstencové dlahy mohou pomoci udržet klouby zarovnané a mohou dokonce zpomalit postup deformace.

Jak artritida deformuje prsty

OA poškozuje chrupavku, což je hladká, houževnatá tkáň podobná plastu, která tlumí klouby a zabraňuje kontaktu kost na kost. Ztráta chrupavky nakonec vede k tomu, že se kosti kloubu skřípou, což způsobí větší bolest a poškození. Na kloubech na konci prstů se mohou vytvořit kostní hrbolky zvané Heberdenovy uzliny.

RA napadá synoviální výstelku kloubu (synovitida). Kloub se může zvětšit. Kloubní pouzdro, chrupavka a vazy kolem kloubu se mohou také zanítit. Chrupavka se rozpadá a vazy připevňující kloub ke svalu se natahují a oslabují. U pacientů s RA se také mohou vyvinout tvrdé hrbolky nad kloubem nebo v jeho blízkosti.

RA míří na ruce

RA téměř vždy napadá malé klouby rukou a nohou. Zápěstí a klouby jsou namáhány tlakem na ruce (například při otevírání sklenice). To může zhoršit onemocnění nebo dále poškodit klouby.

Vzplanutí – období, kdy je onemocnění aktivní – se znovu objevují ve stejných kloubech. Tkáně obklopující klouby otékají a mohou se vrátit do normálu. Chrupavka se časem rozpadá a vazy se natahují a oslabují.

Deformace způsobené RA

Lidé, kteří mají RA, mohou trpět deformacemi prstů. To se může stát pomalu po mnoho let. Proces závisí na závažnosti onemocnění.

Specifické deformity prstů spojené s RA jsou:

  • Labutí krk, boutonniere prst nebo palec ve tvaru Z: Klouby kloubů kloužou nad nebo pod sebe.
  • Subluxace: Zápěstí nebo palec sklouzne dolů a částečně se vykloubí.
  • Ulnární drift: Prsty se ostře zakřivují směrem k malíčku.

Pomoci mohou prstencové dlahy

Prstencové dlahy, které pasují na prsty a palec, jsou vyrobeny z houževnatého tenkého termoplastu nebo kvalitního stříbra. Vypadají podobně jako ozdobné prsteny, po kterých jsou pojmenovány.

Dlaha oval-8 je vyrobena ze dvou spojených plastových nebo stříbrných oválků, které se nasouvají přes prst, přičemž kloub spočívá na horní části kloubu. Dlaha jemně zabraňuje ohnutí prstu a sklouznutí kloubů. Pomáhá také zmírnit bolest způsobenou pohybem. Dvě kroužkové dlahy spojené vedle sebe mohou pomoci zabránit ulnárnímu driftu.

Prstencové dlahy mohou zvýšit sílu a obratnost

Prstencové dlahy mohou pomoci zabránit deformacím tím, že udrží prsty v jejich přirozené poloze. Prstencové dlahy také pomáhají kontrolovat pohyb kloubu v jeho normálním rozsahu.

Southampton University provedla v roce 2009 studii, ve které pacienti s RA nosili stříbrné prstencové dlahy ve dne i v noci po dobu 18 měsíců. Dlahy nosili na prstech, které vykazovaly známky deformace nebo již byly poněkud zdeformované. Studie ukázala, že prstencové dlahy zvýšily sílu úchopu a zručnost ruky pacienta s RA.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY