Mohou vitamíny pomoci zpomalit makulární degeneraci?

Makulární degenerace je progresivní oční stav, který nelze vyléčit. V některých případech může jeho progresi zpomalit specifická kombinace živin obsažená v doplňcích s názvem AREDS 2.

Věkem podmíněná makulární degenerace (AMD) je oční onemocnění, které poškozuje makulu, část vašeho oka, která hraje roli ve vašem centrálním (přímém) vidění. Když je makula poškozena, vaše centrální vidění může být rozmazané. Přímé čáry se mohou zvlnit nebo zkreslit. Můžete mít potíže s viděním jemných detailů.

Existují různé typy AMD: suchá AMD a vlhká AMD. Častější je suchá AMD. U suché AMD způsobuje věk a čas rozpad buněk makuly. Dochází také k nahromadění proteinů nazývaných drúzy. Vlhká AMD se vyvíjí z prosakujících krevních cév v oku, což způsobuje nahromadění tekutiny kolem makuly.

Neexistuje žádný lék na vlhkou ani suchou AMD. Léčba však může zpomalit progresi vlhké AMD. V současné době nejsou k dispozici žádné způsoby léčby suché AMD.

Dvě klinické studie s National Eye Institute zjistily, že specifické doplňky mohou pomoci zpomalit progresi. Tento článek se blíže podívá na to, co tyto studie objevily a jaké typy doplňků mohou pomoci zpomalit progresi AMD.

Jsou některé vitamíny užitečné při makulární degeneraci?

Ano. Podle Studie očních onemocnění souvisejících s věkem (AREDS/AREDS 2)Některé doplňky mohou u některých lidí pomoci zpomalit progresi AMD.

Doplňky AREDS 2 však nemusí být užitečné pro všechna stádia AMD. Proto je důležité, abyste si promluvili se svým očním lékařem, abyste zjistili, zda by doplňky AREDS 2 mohly být součástí vašeho plánu řízení AMD.

AREDS vs. AREDS 2

Původní klinická studie AREDS používala mírně odlišnou kombinaci živin. AREDS 2 je nejnovější formulace a nyní se používá více.

Největší rozdíl je v tom, že původní AREDS obsahuje 15 miligramů (mg) beta karotenu. Ve studii AREDS 2 byl beta karoten nahrazen luteinem a zeaxanthinem.

Beta karoten může zvýšit riziko rakoviny plic u současných nebo bývalých kuřáků. Nové složení je bezpečné pro kuřáky i nekuřáky.

Co je v doplňcích AREDS 2?

Doplňky AREDS 2 obsahovat:

  • 500 mg vitamínu C
  • 400 IU vitaminu E
  • 2 mg mědi (jako oxid měďnatý)
  • 10 mg luteinu
  • 2 mg zeaxanthinu
  • 80 mg zinku

Obsah doplňků AREDS 2 je vyšší než obsah, který byste mohli získat samotnou stravou. Poskytuje také jiné množství živin než standardní multivitamin. Denní multivitamin neposkytuje stejný přínos jako přípravek AREDS 2.

Kdo může mít prospěch z vitaminové terapie makulární degenerace?

Doplňky AREDS 2 jsou nejpřínosnější pro konkrétní stadia vlhké i suché AMD.

The Klinická studie AREDS/AREDS 2 ukázal výhody pro:

  • střední stadium AMD na jednom nebo obou očích
  • pozdní stadium AMD na jednom oku

Mezistupeň je často nejlepší čas pro zahájení AREDS 2, pokud jsou pro vás doporučeny.

Tyto doplňky se používají častěji u lidí se suchou AMD. Vlhká AMD má další možnosti léčby, i když doplňky AREDS 2 mohou být stále součástí léčebného plánu.

Neexistují žádné důkazy, že doplňky AREDS 2 pomáhají předcházet progresi AMD v raném stadiu nebo že v první řadě brání rozvoji AMD.

Kde si můžete koupit doplňky AREDS 2?

Doplňky AREDS 2 můžete zakoupit v drogeriích nebo online bez lékařského předpisu. Váš oční lékař je může mít také k dispozici ke koupi ve své ordinaci.

Vitamínové doplňky AREDS 2 vyrábí několik různých společností. Prodávají se pod různými značkami, ale na obalu bude také uvedeno „AREDS 2 formula“. Některé produkty mohou obsahovat další živiny.

Ujistěte se, že si promluvíte se svým zdravotnickým týmem, než začnete užívat jakékoli nové doplňky, abyste zabránili potenciálním interakcím s jinými léky.

Fungují doplňky AREDS 2?

Doplňky AREDS 2 nejsou lékem na AMD. Místo toho mohou zpomalit progresi středního nebo pozdního stadia AMD v jednom nebo obou očích u lidí se suchou nebo vlhkou AMD.

Doplňky AREDS 2 obsahují vysoké dávky živin v množstvích, která by bylo obtížné replikovat pomocí plnohodnotných potravin, takže odborníci nedoporučují používat samotnou dietu ke zvýšení hladiny živin obsažených v doplňcích AREDS 2.

To znamená, že výzkum ukázal, že dodržování zdravé stravy bohaté na ovoce a zeleninu, jako je např středomořská stravamůže pomoci oddálit progresi AMD. Kombinace výživné stravy s doplňky AREDS 2 je chytrý způsob, jak pečovat o své zdraví, když žijete s AMD.

Vzorec AREDS 2 má solidní výzkum, který ukazuje, že je prospěšný pro některé lidi s AMD. Byl navržen tak, aby poskytoval přesné množství živin, které byly užitečné ve studii AREDS 2.

Kdy a jak užívat vitamíny na makulární degeneraci

Dávkování AREDS 2 jsou dva doplňky denně. Užíváte jednu dávku ráno a jednu dávku večer.

Existují vedlejší účinky užívání doplňků AREDS 2?

Původní receptura AREDS obsahovala beta karoten. Beta karoten je však spojen s vyšším rizikem rakoviny plic u kuřáků nebo lidí, kteří dříve kouřili. Novější doplňky AREDS 2 nahradily beta karoten luteinem a zeaxanthinem, aby se tomuto riziku zabránilo.

Množství vitaminu E v AREDS 2 je mnohem vyšší než standardní množství v multivitaminu. Přestože je stále považován za bezpečný, vitamin E může interagovat s určitými léky.

Ujistěte se, že jste všem členům svého zdravotnického týmu řekli o doplňcích a lécích, které užíváte, abyste předešli jakýmkoli negativním interakcím.

Sečteno a podtrženo

Věkem podmíněná makulární degenerace (AMD) je běžné oční onemocnění, které ovlivňuje vaše centrální vidění. Klinické studie provedené National Eye Institute ukázaly, že doplňky AREDS 2 mohou u některých lidí zpomalit progresi AMD. Největší přínos je u lidí se středně pokročilým AMD.

Vzhledem k tomu, že AMD nemusí mít žádné příznaky, je důležité chodit na pravidelné oční prohlídky. Pokud máte AMD, váš oční lékař s vámi může probrat možnosti léčby a zda by doplňky AREDS 2 měly být součástí vašeho léčebného plánu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY