Mohu jíst cukr, když mám kyselý reflux?

Přehled

Acid reflux je běžný zdravotní stav, který může způsobit pocit pálení známý jako pálení žáhy.

Tento pocit pálení jste možná pocítili po požití určitého jídla. Tyto potraviny jsou známé jako spouštěcí potraviny a mohou se lišit od člověka k člověku.

Cukr sám o sobě nespouští kyselý reflux, i když se často vyskytuje v potravinách a nápojích, které spouštějí. Zde je to, co potřebujete vědět o cukru a kyselém refluxu.

Mohu jíst cukr, když mám kyselý reflux?

Konzumace cukru v malých množstvích a bez přidaných spouštěcích přísad obecně neovlivní váš kyselý reflux. Například čisté medy, džemy a javorový sirup obvykle nespustí vaše příznaky.

Cukr nalezený ve spouštěcích potravinách nebo v kombinaci se spouštěcími přísadami může způsobit, že se objeví příznaky.

Z tohoto důvodu byste měli omezit nebo se vyhnout:

 • čokoláda
 • máta peprná
 • citrusové plody
 • tučná jídla
 • kofeinové nápoje, jako je káva a čaj

Co říká výzkum

Vaše strava může hrát velký faktor jak při spouštění, tak při prevenci kyselého refluxu. A studie 2014 uvedli, že lidé s refluxem kyseliny vědomě jedli spouštěcí potraviny častěji než lidé bez refluxu kyseliny. Výzkumníci došli k závěru, že úprava vaší stravy poskytuje skvělou příležitost pro léčbu kyselého refluxu bez léků.

Vliv může mít i kontrola hmotnosti. Studie v klinické gastroenterologii a hepatologii přezkoumala několik studií o refluxu kyseliny a zjistila, že ztráta hmotnosti snižuje příznaky refluxu kyseliny.

Podívejte se: Hubnutí a kyselý reflux »

Rizika a varování

Omezení příjmu cukru vám může pomoci udržet si zdravou váhu. Přidané cukry obvykle zvyšují celkový počet kalorií položky. Podle stravovacích pokynů pro Američany pro roky 2015–2020 by cukr neměl tvořit více než 10 procent vašich denních kalorií.

Pokud máte pocit, že cukr ovlivňuje příznaky refluxu kyseliny, měli byste se poradit se svým lékařem. Mohou vás požádat, abyste si vedli deník jídla. V deníku si zaznamenáte, co jíte a zda po tom zaznamenáte nějaké příznaky. To vám a vašemu lékaři může pomoci určit, zda jsou vaše příznaky způsobeny cukrem nebo jinými potravinami.

Jak používat náhražky cukru při vaření

Pokud chcete snížit příjem cukru, zvažte použití náhražek cukru při vaření nebo pečení. Mnoho umělých sladidel dodává vašemu jídlu málo nebo žádné kalorie, a přesto poskytuje přidanou sladkost.

Mezi oblíbená umělá sladidla patří:

 • Splenda
 • Sweet’N Low
 • Rovnat se

Místo stolního cukru můžete také použít potravinovou náhražku, jako je med nebo přírodní jablečný pyré. To může dát vašemu receptu sladkost, kterou potřebuje, bez špatných nutričních vedlejších účinků.

Co můžete udělat teď

Pokud máte kyselý reflux, existují možnosti, jak vaše příznaky léčit. V závislosti na vašich individuálních potřebách můžete najít úlevu úpravou životního stylu nebo léky.

Pokud si myslíte, že cukr může ovlivnit vaše příznaky, zvažte:

 • vedení potravinového deníku, abyste mohli sledovat, co jíte a jak vaše tělo reaguje
 • zavádění náhražek cukru do vaší stravy
 • úplné odstranění cukru z vaší stravy

Poraďte se se svým lékařem, pokud máte obavy z přetrvávajících příznaků refluxu kyseliny. Váš lékař může zkontrolovat vaši dietu a pomoci vám identifikovat spouštěcí potraviny. V případě potřeby s vámi mohou spolupracovat na vytvoření plánu výživy a řízení hmotnosti.

Pokračujte ve čtení: Acid refluxní dieta a průvodce výživou »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY