Moje oblíbená věc o novorozenci…

Svět je nové a úžasné místo pro malé miminko. Je třeba se naučit tolik nových dovedností. A stejně jako vaše dítě začne mluvit, sedět a chodit, naučí se také plně používat oči.

Zatímco zdravé děti se rodí se schopností vidět, ještě si nevyvinuly schopnost zaostřovat oči, přesně jimi pohybovat nebo je dokonce používat společně jako pár.

Zpracování vizuálních informací je důležitou součástí porozumění světu kolem nás. Problémy se zrakem a zrakem u kojenců mohou vést ke zpoždění ve vývoji, takže je důležité si uvědomit určité milníky, jak vaše dítě roste a jeho zrak dospívá.

Zrak vašeho dítěte: Novorozenec do 4 měsíců

Když se vaše dítě narodí, dívají se na vás a na svět kolem rozmazanýma očima. Dokážou nejlépe zaostřit na předměty vzdálené 8 až 10 palců od jejich obličeje. To je ta správná vzdálenost, aby vaše dítě vidělo vaši tvář, když je schoulíte do náručí.

Po temnotě vašeho lůna je svět jasným, vizuálně stimulujícím místem. Zpočátku bude pro vaše dítě obtížné sledovat mezi různými předměty nebo dokonce rozlišovat věci od sebe. Ale tohle nevydrží.

V prvních pár měsících vašeho miminka začnou jejich oči spolupracovat mnohem efektivněji. Ale koordinace může být ošemetná a můžete si všimnout, že jedno oko jakoby bloumalo nebo obě oči vypadaly jako překřížené. Ve většině případů je to normální.

Pokud si i nadále všimnete, že zejména jedno oko se často dívá dovnitř nebo ven, stojí za to si o tom při příští návštěvě promluvit se svým pediatrem.

Můžete si také všimnout, že si vaše dítě rozvíjí koordinaci rukou a očí, zvláště když sledujete jeho oči, jak sledují pohybující se předmět, a pak jeho ruce, které po něm natahují.

Ačkoli není známo, jak dobře děti dokážou rozlišovat barvy při narození, barevné vidění pravděpodobně není v této fázi plně vyvinuto a vaše dítě bude mít prospěch z jasných barev na hračkách a přikrývkách.

Kolem 8. týdne věku se většina dětí dokáže snadno zaměřit na obličeje svých rodičů.

Kolem 3 měsíců by oči vašeho dítěte měly sledovat věci kolem. Pokud v blízkosti svého dítěte zavrtíte pestrobarevnou hračkou, měli byste vidět, jak jejich oči sledují její pohyby a jak se jejich ruce natahují, aby ji uchopily.

Zvykněte si mluvit se svým dítětem a upozorňovat na věci, které vidíte.

Zrak vašeho dítěte: 5 až 8 měsíců

Zrak vašeho miminka se bude během těchto měsíců nadále dramaticky zlepšovat. Začnou rozvíjet nové dovednosti, včetně hloubkového vnímání. Tato schopnost určit, jak blízko nebo daleko je předmět na základě předmětů kolem něj, není něco, co by vaše dítě mohlo udělat při narození.

Obvykle oči dítěte nefungují dostatečně dobře do 5 měsíců. V tomto věku mohou jejich oči vytvářet 3D pohled na svět, který potřebují, aby začali vidět věci do hloubky.

Vylepšená koordinace ruka-oko pomáhá vašemu dítěti objevit něco zajímavého, zvednout to, otočit a prozkoumat to mnoha různými způsoby. Vaše miminko se bude rádo dívat na váš obličej, ale může ho zajímat i prohlížení knih se známými předměty.

Mnoho miminek začne lézt nebo jsou jinak pohyblivé přibližně kolem 8. měsíce. Být mobilní pomůže vašemu dítěti dále zlepšit jeho koordinaci ruka-oko-tělo.

Během této doby se zlepší i barevné vidění vašeho miminka. Vezměte své dítě na nová, zajímavá místa a pokračujte v poukazování a označování věcí, které vidíte společně. Zavěste svému dítěti mobil do postýlky a zajistěte, aby mělo dostatek času si bezpečně hrát na podlaze.

Zrak vašeho dítěte: 9 až 12 měsíců

Když bude vašemu miminku 1 rok, bude schopno dobře odhadovat vzdálenosti. To je schopnost, která se hodí, když se pohybují po gauči nebo procházejí obývacím pokojem z jedné strany na druhou. V tomto okamžiku mohou také házet věci s určitou přesností, takže pozor!

Nyní vaše dítě vidí věci velmi jasně, jak blízko, tak daleko. Dokážou rychle zaostřit i na rychle se pohybující předměty. Budou rádi hrát hry na schovávanou s hračkami nebo s vámi pokukovat. Pokračujte v pojmenovávání předmětů, když mluvíte se svým dítětem, abyste podpořili asociaci slov.

Příznaky očních a zrakových problémů u kojenců

Většina dětí se rodí se zdravýma očima, které se budou přiměřeně vyvíjet, jak rostou. Mohou se ale objevit problémy s očima a zrakem.

Tyto příznaky mohou naznačovat problém:

  • nadměrné trhání
  • oční víčka, která jsou červená nebo krusta
  • zdá se, že jedno nebo obě oči neustále bloudí
  • extrémní citlivost na světlo
  • zornička, která vypadá jako bílá

Mohou to být příznaky problémů, jako jsou:

  • ucpané slzné kanálky
  • oční infekce
  • dysfunkce ovládání očních svalů
  • zvýšený tlak v oku
  • rakovina oka

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, zavolejte svého lékaře.

Další kroky

Zatímco vás vaše miminko vidí hned po narození, příští rok stráví zlepšováním svého zraku a osvojováním si nových dovedností.

Tento vývoj můžete podpořit jen tím, že se budete s dítětem zapojovat a budete si vědomi všech známek, které mohou naznačovat problém. Pokud máte obavy, poraďte se se svým lékařem.


Jessica Timmons je spisovatelkou na volné noze od roku 2007. Píše, edituje a konzultuje pro velkou skupinu stálých účtů a občasné jednorázové projekty, a to vše při žonglování s rušnými životy svých čtyř dětí se svým vždy vstřícným manželem. Miluje vzpírání, opravdu skvělé latté a čas s rodinou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY