Může COVID-19 způsobit přibírání na váze?

Během virové infekce je běžné zhubnout. Někteří lidé však hlásí nárůst hmotnosti poté, co se zotavili z COVID-19. Vědci také zkoumají, zda vám dlouhý COVID může způsobit rozvoj cukrovky.

dolní nohy někoho stojícího na váze se zelenými rostlinami poblíž
Olga Rolenko/Getty Images

Účastníci studie z roku 2021 obvykle přibrali asi 0,62 kilogramu (1,4 libry) a zvýšili své indexy tělesné hmotnosti během období po uzamčení COVID-19.

Pandemie také přinesla nové negativní termíny jako „získání COVID-19“ nebo „Cobesity“ – termíny, které často odrážejí sedavý životní styl z pobytu uvnitř související s blokádou.

Mohla by však virová infekce sama o sobě způsobit nárůst hmotnosti u lidí s COVID-19? Pokračujte ve čtení, abyste se dostali hlouběji do možného vztahu mezi váhou a COVID-19.

Je nárůst hmotnosti příznakem COVID-19?

Výzkum účinků COVID-19 se stále objevuje, ale studie v současné době poukazují na COVID-19 jako na příčinu spíše hubnutí než přibírání.

Jedna studie z roku 2020 zahrnující lidi s potvrzenými případy COVID-19 zjistila, že tento stav může negativně ovlivnit tělesnou hmotnost a nutriční stav. Vědci zjistili, že čím déle měl člověk COVID-19, tím pravděpodobnější byl pokles hmotnosti.

Studie z roku 2021 zjistila, že více než 30 % účastníků, kteří byli dříve hospitalizováni s COVID-19, zaznamenali neúmyslný úbytek hmotnosti o 5 % nebo více. Z těchto lidí byla asi polovina ohrožena podvýživou.

Povaha virové infekce může vysvětlit, proč mnoho lidí hlásí neúmyslné hubnutí. COVID-19 může ovlivnit vaši chuť a vůni, což může ovlivnit přitažlivost jídla. Lidé se závažnými případy COVID-19 mohou pociťovat dýchací potíže, které jim brání efektivně jíst.

Polyfágie po COVID-19

A kazuistika 2021 zahrnoval osobu s polyfágií po prodělaném COVID-19. Polyfagie je stav, který způsobuje zvýšení chuti k jídlu, což může vést k přejídání.

Vědci se domnívají, že to může být způsobeno účinky COVID-19 na váš nervový systém, který by mohl ovlivnit chuť k jídlu.

Může COVID-19 vyvolat cukrovku?

Výzkumníci v některých studiích po COVID-19 identifikovali potenciální souvislost s nástupem diabetu. A přehled výzkumu z roku 2022 zahrnující více než 40 milionů účastníků ukázaly zvýšené riziko diabetu u lidí, kteří měli COVID-19, zejména během prvních 3 měsíců po infekci.

Diabetes typu 2 je stav, který ovlivňuje schopnost vašeho těla adekvátně využívat glukózu jako energii. Hlavním rizikovým faktorem cukrovky je obezita. Ale aktuální výzkum naznačuje, že souvislost s cukrovkou může být způsobena spíše účinkem viru na slinivku než nárůstem hmotnosti po COVID-19.

Vědci stále nevědí, co by mohlo být za tímto potenciálním spojením. Než budou moci vyvodit závěry, musí toto téma více prozkoumat.

Dlouhá COVID a fyzická aktivita

„Dlouhý COVID“ popisuje různé příznaky, které můžete zaznamenat po zotavení z počáteční infekce COVID-19. Mezi příklady dlouhých příznaků COVID patří:

  • únava
  • bolest hlavy
  • vyzývá k jasnému myšlení

Tyto příznaky mohou trvat kdekoli 3–18 měsíců po infekci COVID-19. Mnoho lidí uvádí, že se tyto příznaky zhoršují fyzickou aktivitou. Zhoršující se příznaky přidávají výzvu pro ty, kteří se snaží udržet si střední váhu cvičením.

Jak mohu zvládnout nárůst hmotnosti související s COVID-19?

V případová studie z roku 2021 o polyfágii COVID-19 a přibírání na váze vědci nabízejí následující tipy pro udržení vyvážené stravy a cvičení:

  • Jezte stravu s vysokým obsahem bílkovin, která zahrnuje libové maso, jako jsou ryby, kuřecí maso bez kůže a libové hovězí maso.
  • Během dne jezte několik malých jídel s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem tuku. Příkladem může být krůtí sendvič s celozrnným pečivem a přílohou ovoce nebo zeleniny.
  • Vyhněte se látkám, o kterých je známo, že zvyšují chuť k jídlu, jako je konopí nebo některé léky. Možná budete chtít zkontrolovat svůj seznam léků se zdravotnickým pracovníkem, abyste zjistili případné stimulanty chuti k jídlu.
  • Věnujte se pravidelnému fyzickému cvičení, jako je chůze, plavání nebo lekce aerobiku.

Pokud po COVID-19 pociťujete polyfágii, možná si budete chtít promluvit s terapeutem o kognitivně behaviorálních technikách, které vám mohou pomoci zvládnout vaši chuť k jídlu.

Kdy kontaktovat lékaře

Promluvte si s lékařem, pokud jste prodělali COVID-19 a máte problémy s udržením střední hmotnosti, zvláště pokud máte problémy se zvládáním chuti k jídlu.

Bylo to užitečné?

Vědci častěji spojují infekci COVID-19 s neúmyslným úbytkem hmotnosti než s nárůstem hmotnosti. O COVID-19 a jeho dlouhodobých účincích však stále ještě mnoho nevíme. Zprávy naznačují, že někteří lidé pociťují zvýšenou chuť k jídlu, zvýšené riziko cukrovky a sníženou fyzickou aktivitu v důsledku dlouhodobého onemocnění COVID.

Pokud máte obavy, jak může COVID-19 ovlivnit vaši váhu, promluvte si se zdravotnickým pracovníkem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY