Může fibrilace síní způsobit zvětšené srdce?

Ano, fibrilace síní (AFib) může vést k několika komplikacím, včetně zvětšeného srdce. Větší srdce je slabší, nikoli silnější, a v důsledku toho může být pro srdce těžší pumpovat krev ven, aby uspokojilo potřeby těla.

Fibrilace síní (AFib) je běžná porucha srdečního rytmu, při které horní komory srdce tlučou chaoticky namísto ustáleného rytmu. AFib může vést k několika vážným komplikacím, včetně zvětšeného srdce. To může způsobit srdeční selhání a další život ohrožující stavy.

Při správné léčbě, AFib je zvládnutelné a riziko komplikací je sníženo. Pokud se zvětší srdce (kardiomegalie), může vám lékař předepsat jeden nebo více léků na podporu zdravé srdeční funkce.

Může fibrilace síní způsobit zvětšení srdce?

Diagnóza AFib znamená, že namísto tlukotu v koordinovaném rytmu s dolními komorami srdce (komory), horní komory (síně) bijí rychle a nepravidelně.

V důsledku toho se srdce musí více snažit, aby pumpovalo krev ven, aby uspokojilo potřeby těla. AFib také znamená, že krev neprochází srdcem správně a může se shromažďovat v síních a potenciálně vytvářet nebezpečnou krevní sraženinu, která by mohla cestovat směrem k mozku a způsobit mrtvici.

AFib je spojen se zvětšeným srdcem. Může způsobit zvětšení síní nebo být výsledkem zvětšení síní.

Navíc může AFib vést ke zvětšení komor (kardiomegalie). Konkrétně to může způsobit stav známý jako kardiomyopatie zprostředkovaná fibrilací síní. AFib totiž ztěžuje srdci zásobování těla okysličenou krví. Zátěž může nakonec oslabit srdeční sval, což má za následek zvětšení komor.

Jaké příznaky mohou signalizovat AFib?

U mnoha lidí AFib nezpůsobuje žádné znatelné příznaky. Může být odhalen pouze při rutinním fyzikálním vyšetření. Když jsou přítomny příznaky AFib, příznaky mohou zahrnovat:

 • bolest na hrudi
 • závrať
 • únava
 • bušení srdce
 • dušnost
 • pocit „bušení“ v hrudi
 • nesnášenlivost cvičení

Hlavním testem používaným k diagnostice AFib je elektrokardiogram (EKG), který využívá elektrody umístěné na kůži k záznamu elektrické aktivity srdce. Pokud je srdce v AFib, EKG by jej mělo detekovat a zaznamenat abnormální srdeční rytmus (arytmii).

Ale někteří lidé s AFib mohou procházet obdobími, kdy srdce bije normálně a mají příležitostné epizody chaotického srdečního rytmu. V těchto případech lékaři často doporučují nositelné EKG zařízení, jako je Holterův monitor, k zachycení důkazů AFib v době, kdy jedinec není v ordinaci lékaře.

Jak AFib celkově ovlivňuje vaše srdce?

Normálně dobře fungující elektrický systém udržuje vaše srdce bije nepřetržitě 24 hodin denně, zrychluje se ve chvílích stresu nebo fyzické námahy, aby se vrátil do normálního rytmu, když stres nebo aktivita odezní.

Ale když se s elektrickým systémem vyvine porucha rytmu (arytmie), jako je AFib, může to ovlivnit vaši srdeční funkci několika způsoby.

Například u AFib srdce neposouvá krev do srdce a ze srdce efektivně. Krev, která se hromadí v síních, může vytvořit krevní sraženinu. Pokud sraženina nakonec opustí srdce, může zamířit do mozku a zablokovat průtok krve v tepně přivádějící krev do mozku nebo v tepně v mozku.

V každém případě existuje možnost vzniku ischemické mozkové příhody.

Dalším velkým rizikem spojeným s AFib je, že srdce s každým úderem srdce tvrději pumpuje, aby překonalo slabší, méně účinný tep síní.

Stejně jako můžete napumpovat své bicepsy nebo jiné svaly intenzivním tréninkem, části srdce se mohou zvětšit také tím, že budete muset pumpovat intenzivněji. Pouze v tomto případě je větší srdce slabší, nikoli silnější.

Proč je zvětšené srdce vážným zdravotním problémem?

Zvětšené srdce je známkou toho, že srdce se snaží pumpovat dostatek krve k uspokojení potřeb tělesných orgánů, svalů a dalších tkání. V průběhu času může další těžká práce, kterou srdce vykonává, způsobit, že srdce slábne a pumpuje krev méně efektivně při každé kontrakci.

Oslabené srdce se nakonec stane srdečním selháním, život ohrožujícím stavem, který postihuje asi 6,2 milionu dospělých ve Spojených státech, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Zatímco AFib může vést ke zvětšení srdce, tato aktualizace recenze z roku 2022 potvrzuje výzkum z roku 2018 zdůrazňující, že srdeční selhání a zvětšený obličej srdce také zvyšují riziko rozvoje AFib.

Co můžete udělat se zvětšeným srdcem?

Léčba rozšířeného srdce, zejména pokud je přítomno srdeční selhání, může zahrnovat kombinaci léků a postupů nebo zařízení zaměřených na udržení normálního srdečního rytmu na podporu snížení zátěže srdečního svalu.

A studie 2020 naznačuje, že použití léků a implantovaných zařízení (pokud je to nutné) může významně zlepšit výsledek u lidí se srdečním selháním.

American Heart Association také doporučuje stejná léčba — pomocí léků a implantovaných zařízení.

Léky předepsané někomu s AFib a kardiomegalií mohou zahrnovat jeden nebo více z následujících:

 • antiarytmika, což jsou léky, které pomáhají řídit váš srdeční tep.

 • antikoagulancia, což jsou léky známé jako „ředidla krve“, které pomáhají snižovat riziko mrtvice tím, že narušují přirozený proces srážení krve v těle

 • beta-blokátory, což jsou léky, které pomáhají zpomalit srdeční frekvenci
 • diuretika, což jsou léky, které snižují hladinu tekutin v těle a pomáhají udržovat rovnováhu objemu tekutin

V závažnějších případech srdečního selhání budete možná potřebovat zařízení na podporu levé komory (LVAD), které funguje jako umělá pumpa, která podporuje přirozenou pumpovací schopnost vašeho srdce. LVAD může stačit k udržení funkce srdce nebo může být použit jako přemosťovací zařízení, zatímco čekáte na transplantaci srdce.

Spojení mezi AFib a zvětšeným srdcem funguje oběma způsoby.

Mít AFib znamená, že vaše srdce může pumpovat tvrději a zvětšit se ve snaze kompenzovat nepravidelný srdeční rytmus. Podobně, pokud nějaká jiná příčina vedla ke kardiomegalii, zvětšené srdce může způsobit AFib nebo jiné arytmie.

Vzhledem k tomu, že zvětšené srdce je jen jednou komplikací AFib, je důležité spolupracovat se svým zdravotnickým týmem při řešení tohoto problému. běžná arytmie. Získání správné léčby může pomoci udržet vaše srdce silné a efektivně pumpovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY