Můžete použít bělidlo k léčbě psoriázy?

Neexistuje mnoho studií o použití zředěné bělicí koupele na lupénku, ale někteří říkají, že mohou být užitečné při svědění kůže, zánětu, kožních infekcích a ekzémech.

Psoriáza je autoimunitní stav, při kterém váš imunitní systém někdy napadá vaše tělo. Způsobuje, že vaše kožní buňky rostou rychleji než obvykle.

Psoriáza může způsobit svědivé, vyvýšené skvrny na kůži s podrážděním. Mohlo by to způsobit, že budete náchylnější k infekcím kůže kvůli svědění. Je to chronický stav a může být bolestivý.

Není mnoho literatury, která by specificky podporovala zředěnou bělící koupel pro lupénku, ale existuje mnoho studií, které je považují za užitečné při svědění kůže, zánětu, kožních infekcích a ekzémech. Ekzém je také známý jako atopická dermatitida a stejně jako lupénka vede k suché a svědivé pokožce.

Samotné bělící koupele nejsou škodlivé. Pokud se to udělá správně, koupání v jednom není nepodobné plavání v chlorovaném bazénu.

Co je to bělicí koupel?

Takzvaná bělící koupel může vykouzlit obrazy silných, oči dráždivých výparů nebo nepříjemně silné koupelové vody. Nejedná se však o koupel v bělidle, ale spíše o běžnou koupel s trochou přimíchaného bělidla.

Váš dermatolog nebo jiný zdravotnický pracovník je může doporučit pro mnoho kožních onemocnění, včetně ekzému a prevence některých kožních infekcí.

Může bělicí koupel pomoci s lupénkou?

Neexistuje mnoho studií, které by se zabývaly tím, zda bělicí koupele mohou pomoci s lupénkou.

Některé studie a odborníci však naznačují, že bělicí koupele mohou pomoci při svědění kůže a zánětu.

Mohou také pomoci předcházet infekcím tím, že zabíjejí škodlivé bakterie, které mohou růst na vaší kůži. Když stavy, jako je lupénka, způsobí poškrábání, může to způsobit trhliny v kůži, do které se mohou dostat bakterie a způsobit infekci. Zabíjení bakterií snižuje pravděpodobnost těchto infekcí.

Bělicí koupele, pokud jsou správně naředěny, nejsou škodlivé ledaže:

 • berete je příliš často
 • vaše pokožka je velmi suchá
 • poměr bělidla k vodě je příliš silný
 • zůstáváš v nich příliš dlouho
 • máte jiný stav, který by mohl způsobit, že budete citlivý na účinky bělidla
 • koupel je příliš horká, což by mohlo vést k vzplanutí psoriázy

Pokud máte psoriázu nebo jiný stav, promluvte si se zdravotnickým pracovníkem, než to vyzkoušíte.

Možné vedlejší účinky bělicí koupele, pokud máte lupénku

Obecně platí, že teplé, vhodně zředěné bělicí koupele jsou bezpečné. Někteří lidé by se jim však měli vyhýbat.

Tyto zahrnují:

 • děti mladší 2 let
 • lidé s velmi suchou a citlivou pokožkou
 • lidé s alergií na bělidla
 • lidé, kteří mají otevřené vředy, řezné rány nebo rány
 • kteří jsou citliví na bělící výpary

Bělicí koupele mohou pokožku také vysušovat, takže je důležité ji poté důkladně opláchnout a nanést vhodné mléko nebo hydratační krém.

Nikdy není bezpečné nanášet na pokožku neředěné bělidlo

Neředěné bělidlo může způsobit popáleniny. Pokud se vám na kůži dostane přímo bělidlo, měli byste je okamžitě opláchnout vodou a otřete místo něčím absorbujícím, jako je houba, a v případě potřeby použijte rukavice.

Zdravotnická pohotovost

Zavolejte na horkou linku Poison Control na čísle 800-222-1222 nebo jděte na nejbližší pohotovost nebo kliniku urgentní péče, pokud zaznamenáte popáleniny od bělidla (vyvýšené červené šrámy) nebo se u vás rozvinou příznaky šoku, jako jsou:

 • rychlý, slabý nebo chybějící puls
 • nepravidelný srdeční tep
 • rychlé, mělké dýchání
 • točení hlavy
 • rozšířené zornice
 • bolest na hrudi
 • ztráta vědomí

Může bělicí koupel léčit jiné kožní onemocnění?

Někteří vědci navrhují bělící koupele pro různé kožní stavy, které pramení z infekce. Když se určité druhy bakterií a plísní dostanou na kůži, mohou způsobit infekci a zánět.

Bělicí koupele mohou pomoci zabít stafylokokové bakterie, které jsou viníkem následujících stavů:

 • impetigo, běžná, velmi nakažlivá kožní infekce, která je zvláště běžná u dětí

 • vředy, hluboké, hnisem naplněné infekce vlasových folikulů

 • folikulitida, také infekce vlasových folikulů

 • infikovaný ekzém
 • infikované rány, ke kterým dochází, když škodlivé bakterie vniknou do poranění a množí se, což vede k zánětu a někdy horečce nebo jiným příznakům

Jsou bělicí koupele dobré na ekzém?

Dermatologové a další již dlouho doporučují koupele se zředěným bělením, které pomáhají zvládat ekzém. Chronické kožní onemocnění postihuje více než 28 milionů lidí ve Spojených státech.

Horká voda a perličkové koupele mohou způsobit zhoršení ekzému a mohou se u vás vytvořit charakteristické suché, šupinaté, červené skvrny. Ale American Academy of Dermatology Association (AADA) doporučuje bělicí koupele, které pomáhají se zánětem a snižují pravděpodobnost bakteriálních infekcí pro osoby se středně těžkým až těžkým ekzémem.

Psoriáza u barevných lidí

Barevní lidé mívají obtížnější získat správnou léčbu psoriázy, což vede ke zpoždění v léčbě.

Jedním z důvodů může být, že lupénka vypadá jinak u lidí s tmavší kůží. U bílých lidí se psoriáza obvykle projevuje jako červené, šupinaté plaky. Lékařská literatura často uvádí plaky na bílé kůži jako zástupce tohoto stavu.

Psoriáza u tmavších typů pleti však může vypadat fialově, šedě nebo tmavěji hnědě, což podle National Psoriasis Foundation vede k nesprávné diagnóze.

Podle nadace může také pokrýt více oblastí těla u některých etnických a rasových skupin jiných než běloši. V roce 2018 měly nehispánské rasové menšiny, včetně černochů, Asiatů a domorodých Američanů, také o 40 % nižší pravděpodobnost, že vyhledávají lékařskou léčbu psoriázy.

Více informací o rasových rozdílech a možnostech léčby psoriázy má nadace zde.

Jak vyzkoušet bělicí koupel na lupénku

AADA navrhuje bělicí koupele, které pomáhají se zánětem a snižují pravděpodobnost bakteriálních infekcí pro osoby se středně těžkým až těžkým ekzémem.

Asociace doporučuje na ekzémy, na lupénku můžete zkusit doma:

 • běžné bělidlo (6%)
 • půl šálku na vanu plnou vody, čtvrt šálku na polovinu vany nebo 1 polévkovou lžíci na galon vody pro menší koupele
 • namočte maximálně 5 až 10 minut, ale nejprve se poraďte s dermatologem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem
 • poté opláchněte
 • osušte a naneste hydratační krém

Před bělící koupelí si promluvte se svým lékařem a prodiskutujte, který hydratační krém použít. AADA dodává, že bělicí koupele mohou bolet, pokud máte velmi suchou pokožku, takže o tom můžete také diskutovat.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc pro kožní onemocnění

Pokud jsou vaše kožní příznaky mírné, můžete zkusit své příznaky zvládnout doma pomocí bělicích koupelí nebo jiných léků na lupénku.

Pokud ale příznaky trvají déle, obtěžují vás nebo se zhoršují, je nejlepší navštívit lékaře.

Odnést

Bělicí koupele jsou teplé koupele s trochou běžného domácího bělidla přimíchaného dovnitř. Výsledkem je namáčení, které je méně chlorované než většina bazénové vody, ale má antimikrobiální vlastnosti.

Existují důkazy, že mohou pomoci předcházet infekcím kůže a zmírnit svědění a zánět související s některými kožními onemocněními, jako je ekzém.

Není mnoho publikovaných výzkumů o tom, zda jsou bělicí koupele užitečné pro lupénku, ale pravděpodobně neublíží.

Pokud si dáte bělící koupel, opláchněte ji a naneste vhodný hydratační krém, aby vaše pokožka nevysychala a nezhoršovala vaši lupénku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY