Můžete vyléčit rakovinu močového měchýře?

Včasná diagnóza a včasná léčba rakoviny močového měchýře může výrazně zlepšit vaše přežití. Kromě toho lze rakovinu močového měchýře zachycenou v raných stádiích často vyléčit.

Rakovina močového měchýře začíná v tkáních vašeho močového měchýře – orgánu, který zadržuje vaši moč.

Je to potenciálně vážný stav, který může mít za následek smrt, zvláště pokud je diagnostikován pozdě. Podle American Cancer Society5letá míra přežití rakoviny močového měchýře stadia 4 je pouze asi 15%.

Jak vypadá „léčení“ rakoviny močového měchýře? Jaké typy rakoviny močového měchýře lze vyléčit? Dokážete se z tohoto stavu úplně zotavit? Čtěte dále, abyste našli odpovědi na tyto a další důležité otázky.

Co to znamená vyléčit se z rakoviny močového měchýře?

Podle National Cancer Institutevyléčit rakovinu znamená odstranit všechny stopy rakoviny a zajistit, že se už nikdy nevrátí.

Rakovina močového měchýře může být vyléčena, pokud je zachycena včas a vhodně léčena. Abyste se však ujistili, že bude zachycena, pokud se bude opakovat, budete muset pravidelně docházet na kontrolní schůzky se svým onkologem a urologem. Možná budete muset mít tyto schůzky dlouhodobě, ale frekvence se obvykle sníží, pokud po několika letech nebyla zjištěna žádná rakovina.

Faktory pro úplné uzdravení z rakoviny močového měchýře

Záleží na tom, zda se vaše rakovina dá léčit a nevrátí se mnoho faktorů. Pojďme si je probrat podrobněji.

Fáze rakoviny

Pokud jde o rakovinu močového měchýře, její stadium je primárním faktorem, který určuje pravděpodobnost úplného uzdravení.

Povrchové rakoviny močového měchýře, které postihují pouze výstelku močového měchýře, lze často vyléčit. Úplné zotavení závisí na:

 • počet nádorů
 • velikost nádoru
 • zda se nádor po léčbě vrátil
 • váš věk a celkový zdravotní stav

Pokud se vaše rakovina rozšířila přes výstelku do svalové stěny močového měchýře (svalově invazivní rakovina močového měchýře), šance na úplné vyléčení jsou o něco nižší, ale stále je to možné.

Pokud se vaše rakovina rozšířila do jiných orgánů nebo tkání (metastatická rakovina močového měchýře), je nepravděpodobné, že bude vyléčena.

Typ rakoviny

Nejběžnější typ se nazývá uroteliální rakovina močového měchýře. Někteří lékaři tomu také říkají rakovina močového měchýře z přechodných buněk. Uroteliální karcinom močového měchýře je léčitelný, pokud je zachycen včas.

Mezi další typy rakoviny močového měchýře patří:

 • Spinocelulární rakovina močového měchýře: Tato rakovina je obvykle invazivní a není snadno léčitelná.
 • Adenokarcinom: Je to velmi vzácný typ rakoviny močového měchýře. Je nepravděpodobné, že bude zcela vyléčen.
 • Rakoviny, které nezačínají ve výstelce močového měchýře: Ty jsou velmi vzácné. Úspěšná léčba závisí na typu rakoviny.

Je rakovina močového měchýře stadia 0 vyléčitelná?

Stádium 0 rakoviny močového měchýře je nejčasnějším stádiem rakoviny močového měchýře. Zahrnuje pouze povrchovou vrstvu močového měchýře.

Existují dva druhy rakoviny močového měchýře stadia 0 — stadium 0a (neinvazivní papilární) a stadium 0is (ploché neinvazivní). Stádium 0a je téměř vždy léčitelné vhodným způsobem léčba. Ale rakovina stádia 0 se může později vrátit, někdy jako závažnější invazivní nádory.

Je rakovina močového měchýře stadia 1 léčitelná?

Rakoviny močového měchýře stadia 1 jsou ty, které se rozšířily do pojivové tkáně stěny močového měchýře, ale ještě nedosáhly svalové vrstvy.

Existují pomalu rostoucí (nízký stupeň) a rychle rostoucí (vysoký stupeň) rakoviny močového měchýře stadia 1. Rakovinu 1. stádia lze často vyléčit, ale nádory vysokého stupně mají vyšší šanci na návrat.

Je rakovina močového měchýře stádia 2 vyléčitelná?

Rakoviny močového měchýře stadia 2 napadly svalovou vrstvu stěny močového měchýře.

Tyto rakoviny mohou být stále vyléčitelné. Většinu lidí s rakovinou močového měchýře stadia 2 lze vyléčit radikální cystektomií, což znamená úplné odstranění močového měchýře a okolní tkáně.

Je rakovina močového měchýře stadia 3 vyléčitelná?

Rakoviny močového měchýře stadia 3 dosáhly vnější části močového měchýře a mohly prorůst do blízkých tkání nebo orgánů. Mohou také dosáhnout blízkých lymfatických uzlin.

V závislosti na tom, jak daleko se vaše rakovina rozšířila, může být stále vyléčena pomocí radikální cystektomie.

Je rakovina močového měchýře stadia 4 vyléčitelná?

Rakoviny močového měchýře stadia 4 dosáhly pánevní nebo břišní stěny a mohly se rozšířit do blízkých lymfatických uzlin. Mohou se také rozšířit do vzdálených tkání a orgánů vašeho těla (metastázy).

Je velmi nepravděpodobné, že by se tyto rakoviny úplně vyléčily. Některé léčebné postupy však mohou pomoci zmenšit nádory a zpomalit jejich další šíření.

Je povrchová (neinvazivní) rakovina močového měchýře léčitelná?

Povrchová rakovina močového měchýře zahrnuje stádia 0 a 1. Tyto rakoviny se s největší pravděpodobností vyléčí, ale někdy se mohou vrátit. Pravidelné schůzky s vaším onkologem a urologem jsou důležité pro rychlé zachycení rakoviny, pokud se vrátí.

Je svalově invazivní rakovina močového měchýře léčitelná?

Svalově invazivní rakovina močového měchýře zahrnuje stádia 2 a 3. Tyto rakoviny lze stále vyléčit, ale léčba může být radikálnější. V některých případech zahrnuje úplné odstranění močového měchýře (radikální cystektomii). Existuje rostoucí hnutí za léčbu nádorů invazivních do svalů, které jsou omezeny na močový měchýř, pomocí chemoterapie a ozařování se záměrem zachovat močový měchýř.

Je metastatický karcinom močového měchýře léčitelný?

Metastatická rakovina močového měchýře je stádium 4. Je velmi nepravděpodobné, že by se tyto rakoviny vyléčily, protože se rozšířily mimo váš močový měchýř.

Jak se léčí rakovina močového měchýře?

Léčba rakoviny močového měchýře závisí na následujícím:

 • stádium a stupeň rakoviny
 • typ rakoviny
 • váš věk a celkový zdravotní stav
 • vaše preference

K dispozici jsou následující možnosti léčby:

 • Chemoterapie: Chemoterapie je nejběžnějším typem léčby, kterou lze provést v jakékoli fázi.
 • Imunoterapie: U časných nebo pozdních stádií rakoviny lze použít různé typy imunoterapie.
 • Chirurgická operace: Chirurgie může nabídnout větší šanci na vyléčení, ale také může nést vážná rizika a vedlejší účinky. Lze to provést v jakékoli fázi.
 • Radioterapie: Radiační terapie je obvykle vyhrazena pro pokročilejší stadia rakoviny.
 • Cílená terapie: Používá se při pokročilejších rakovinách močového měchýře nebo při návratu rakoviny.

Odnést

Rakovina močového měchýře je vážný stav, který může mít za následek smrt, zvláště pokud je zachycen pozdě. Ale s včasnou diagnózou a léčbou může být vyléčitelný stav.

Rané stadium rakoviny močového měchýře (stádia 0 až 1) je téměř vždy léčitelné. Pozdější stadium rakoviny (2. až 3. stadium) lze ještě vyléčit, ale léčba je obvykle radikálnější. Metastatická rakovina (stadium 4) je nepravděpodobná vyléčitelná.

Rakovina močového měchýře se může vrátit. Abyste zajistili úplné vyléčení, budete muset pravidelně a dlouhodobě docházet na kontroly u svého onkologa a urologa. Často je nutná periodická cystoskopie (kde se lékaři dívají do vašeho močového měchýře pomocí tenké kamery zvané cystoskop).

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY