Nafukovací umělý svěrač

Co je nafukovací umělý svěrač?

Inkontinence moči (UI) je stav, který se v běžné populaci vyskytuje poměrně často. Není to život ohrožující, ale uživatelské rozhraní může výrazně ovlivnit vaši kvalitu života. UI, které je klasifikováno jako „stresové UI (SUI)“, nastane, když svaly svěrače, které zadržují moč, přestanou správně fungovat. Když k tomu dojde, lékař vám může implantovat zařízení známé jako umělý svěrač.

Nafukovací umělý svěrač pomáhá zabránit úniku moči z močového měchýře.

Proč se zařízení používá?

Nafukovací umělý svěrač se používá, když se u pacienta vyvine SUI. Budete vědět, že máte SUI, pokud vám z močového měchýře uniká moč při běžných aktivitách, jako je chůze, kašel, zvedání předmětů nebo cvičení. Tento postup lze objednat u mužů po operaci prostaty, aby jim pomohl snížit inkontinenci nebo nedostatečnou kontrolu nad močovým měchýřem.

Implantace nafukovacího umělého svěrače je obvykle poslední možností léčby SUI. Pacienti jsou obvykle nejprve léčeni léky a tréninkem močového měchýře, aby pomohli s inkontinencí. Pokud tyto léčby selžou, může být dalším krokem chirurgická intervence.

Příprava na postup

Aby se připravil na implementaci umělého svěrače, může vás lékař požádat, abyste se šest až 12 hodin před operací postili. To znamená, že žádné jídlo ani tekutiny nejsou přijímány ústy.

Pokud užíváte léky na jiné zdravotní stavy, promluvte si o nich se svým lékařem. Před zákrokem vám sdělí, zda je máte vzít.

Před zákrokem budete také muset vyplnit test moči, abyste se ujistili, že nemáte infekci.

Jak se implantuje nafukovací umělý svěrač?

Umístění nafukovacího umělého svěrače je chirurgický zákrok. Dostanete buď celkovou nebo spinální anestezii, abyste při operaci necítili žádnou bolest. Pokud jste v celkové anestezii, budete v bezvědomí. Spinální anestezie znecitliví vaše tělo od pasu dolů, takže budete vzhůru, ale nebudete cítit žádnou bolest.

Existují tři fáze postupu:

 • chirurgické umístění zařízení
 • pooperační zotavení
 • vzdělání o používání zařízení

Nafukovací umělý svěrač má tři části:

 • manžeta
 • balón
 • pumpa

Manžeta je umístěna kolem trubice, která přenáší moč z močového měchýře ven z těla, nazývaná močová trubice. Chirurgické umístění manžety vyžaduje řez. Řez bude proveden na jednom ze tří míst:

 • šourek (muži)
 • stydké pysky (ženy)
 • spodní břicho (muži a ženy)

Jakmile je manžeta na svém místě, vloží se také balónek. Balónek pojme stejný typ kapaliny, jaký je v manžetě. Pumpa není nutná, dokud pacient není schopen zařízení používat, což je zhruba šest týdnů po operaci.

Následná kontrola a obnova po postupu

Po tomto postupu můžete očekávat, že budete mít v močové trubici zaveden Foleyův katétr. Foleyho katétr je měkká trubice vyrobená z gumy nebo plastu, která se používá k vypouštění moči z močového měchýře. Může být použit při hojení z této operace. Před odchodem z nemocnice bude Foleyho katétr odstraněn, ale nafukovací umělý svěrač nebudete moci používat několik týdnů. Vaše tělo potřebuje čas na uzdravení a nemůže nafouknout manžetu. Během této doby zůstanete inkontinentní.

Použití pumpy

Přibližně šest týdnů po zákroku se naučíte používat pumpu. Pumpa slouží k pohybu tekutiny mezi manžetou a balónkem. Stlačením pumpy se tekutina přesune z manžety do balónku, aby byla manžeta uvolněná a moč mohla protékat močovou trubicí. Tekutina z balónu se za 90 sekund přesune zpět do manžety. Když je manžeta znovu nafouknuta, moč nemůže uniknout z močového měchýře. Pumpu budete potřebovat pokaždé, když potřebujete vyprázdnit močový měchýř.

Jaká jsou rizika postupu?

Tento postup je považován za relativně bezpečný a rizika jsou minimální. Stejně jako u všech chirurgických výkonů existují důležitá rizika, která musíte zvážit. Obecná rizika spojená s chirurgickým zákrokem zahrnují:

 • infekce v místě řezu nebo jiné infekce
 • vývoj krevních sraženin v nohou, které mohou cestovat do plic
 • dýchací problémy
 • krvácející

Existují také některá rizika, která jsou pro tento postup specifická. Tyto zahrnují:

 • poškození orgánů, včetně močové trubice, močového měchýře nebo pochvy
 • zvýšená inkontinence
 • zvýšené potíže s vyprazdňováním močového měchýře, což vyžaduje katétr
 • selhání zařízení, které vyžaduje odstranění

Jaké jsou očekávané výsledky?

Nafukovací umělý svěrač vám může pomoci ovládat SUI. To může výrazně zlepšit kvalitu života, pokud trpíte těžkou inkontinencí.

Uvědomte si, že ke změnám funkce nafukovacího umělého svěrače může časem dojít. Tkáň kolem manžety může erodovat nebo manžeta může ztratit svoji pružnost. Když k tomu dojde, může se inkontinence vrátit. K vyřešení těchto problémů může být nutné zařízení odebrat nebo vyměnit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY