Natržení předního zkříženého vazu (ACL).

Přehled

Natržení předního zkříženého vazu (ACL) je poranění vazu v koleni, které zabraňuje sklouznutí holenní kosti dopředu.

ACL stabilizuje vaše koleno, takže jeho částečné nebo úplné roztržení může způsobit bolest a otok. Je to běžné zranění mezi sportovci. Ignorování natrženého ACL může potenciálně vést k dalšímu zranění.

Zranění ACL jsou běžně pozorována u basketbalistů, fotbalistů a fotbalistů, kteří často skáčou nebo pivotují v reakci na jiné sportovce. Ignorování natrženého ACL může potenciálně vést k dalšímu zranění kolena.

Co způsobuje slzu ACL? Kdo je v ohrožení?

ACL slzy se obvykle vyskytují u vysoce aktivních lidí. Některé pohyby mají tendenci způsobit poranění ACL:

  • přistání na plocho ze skoku
  • přetěžování kolenního kloubu
  • rychle mění směr
  • změna rychlosti při běhu

Můžete si také zranit ACL, pokud je zasažena strana kolena. To se může stát při dopravní nehodě nebo fotbalovém utkání.

Trhliny ACL jsou typická sportovní zranění. Basketbal, lyžování, fotbal a fotbal jsou některé ze sportů, které činí sportovce náchylnými ke zranění kolen, protože tyto aktivity zahrnují skákání nebo otáčení. Podle Americké akademie ortopedických chirurgů je zranění ACL dvakrát až 10krát pravděpodobnější u sportovkyň než u mužů.

Rozpoznání příznaků slzy ACL

Lidé, kteří zraní své ACL, obvykle slyší praskání, jakmile dojde k prasknutí. Otok kolena se obvykle objeví do šesti hodin od zranění a může být docela vážný. Tento stav může být bolestivý, zejména při chůzi, kroucení nebo otáčení na zraněné noze. Budete také obecně mít pocit, že vaše koleno je nestabilní, jako by se to pod vámi vydávalo.

Jak je diagnostikována slza ACL?

Natržení ACL musí být vyšetřeno ortopedem nebo specialistou na koleno. Lékař zkontroluje vaši anamnézu a zeptá se, jak jste se zranil. Fyzikální vyšetření obvykle zahrnuje pozorování stability kolena a rozsahu pohybu. Váš lékař může také nařídit následující testy:

  • Rentgen pomůže určit, zda jsou nějaké zlomené kosti.
  • MRI pomáhá specificky diagnostikovat trhlinu ACL a podívat se na další vazy a struktury v koleni.
  • Pokud máte obavy z malých zlomenin kostí, možná budete potřebovat CT vyšetření kolena.

Jak se léčí slzy ACL?

Léčba trhliny ACL závisí na rozsahu vašeho zranění a vašich konkrétních cílech a potřebách. Někteří lidé mohou pokračovat ve svém normálním životě s poraněním ACL, ale mohou později trpět jinými zraněními kolena. Pro sportovce mohou být operace a fyzikální terapie nejlepšími odpověďmi, jak se co nejrychleji vrátit k atletice.

Ve všech případech je důležité okamžitě navštívit poskytovatele zdravotní péče, abyste se ujistili, že nedochází ke zlomení kostí nebo poškození jiných vazů. Pokud je vaše koleno modré, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože by mohlo dojít k poranění krevních cév.

Jak se provádí operace ACL?

Někdy tento typ poranění vyžaduje kompletní chirurgickou rekonstrukci pomocí šlachy z čéšky (kolenní čéšky) nebo hamstringu. Možností je také použití dárcovské tkáně.

Když se poprvé zraníte, může vám lékař doporučit volně prodejný lék proti bolesti (jako je ibuprofen). Pokud máte operaci, zeptejte se svého lékaře na požadované léky před operací i po ní. Před operací vám může být řečeno, abyste přestali užívat léky, které narušují schopnost srážení krve, jako je aspirin.

Po operaci můžete potřebovat až šest měsíců fyzikální terapie, abyste znovu získali plný rozsah pohybu a sílu nohou.

Rekonstrukční operace mají obvykle dobré výsledky, což vám umožní mít méně bolesti a větší sílu nohou a stabilitu kolena. Při správné léčbě byste se měli dobře zotavit, ale artritida je potenciálním rizikem pro koleno. Horší však může být, pokud se operace neprovede, záleží na tom, zda se člověk vrátí k aktivnímu sportování.

Lze slzám ACL zabránit?

Silné a hbité tělo snižuje riziko natržení ACL. Pokud jste sportovec, naučte se a praktikujte preventivní techniky pro snížení tlaku na kolena. Například přistání na bříškách chodidel místo plochých nohou umožňuje vašim lýtkovým svalům podepřít vaše tělo. Tím se sníží zbytečný tlak na kolena.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY