Nesestoupené varle

Varlata jsou mužské pohlavní orgány, které jsou zodpovědné za produkci spermií a hormonů. Obvykle se tvoří v břiše muže a sestupují do jeho šourku během vývoje plodu. Pokud jedno nebo obě varlata vašeho dítěte zůstanou v jeho břiše, je to známé jako nesestoupené varle.

Tento běžný stav obvykle odezní sám během prvních měsíců života. V některých případech však může být nutná operace.

Lékařský termín pro nesestoupené varle je „kryptorchismus“.

Co způsobuje nesestoupené varle?

Přesná příčina nesestoupeného varlat není známa. Vědci se však domnívají, že roli hraje pravděpodobně kombinace určitých faktorů. Patří sem genetika, zdraví matky a faktory životního prostředí, jako je vystavení pesticidům nebo pasivní kouření.

Lékaři považují předčasný porod za hlavní rizikový faktor přispívající k nesestoupení varlat. Téměř jedna třetina předčasně narozených dětí má tento stav, uvádí dětská nemocnice Lucile Packard. Odhaduje se, že ji má 3 až 5 procent kojenců.

Přebytečná vláknitá tkáň nebo svaly, které se ve slabinách vašeho dítěte neroztahují, mohou způsobit nesestoupení varlat. Chirurg může tyto problémy opravit.

Jaké jsou účinky nesestoupeného varlete?

Nesestouplá varlata může ovlivnit plodnost muže, pokud není léčena. Vyšší teplota v jeho těle může ovlivnit vývoj varlat a produkci spermií. Muži se dvěma nesestupovanými varlaty mají větší pravděpodobnost problémů s plodností než muži s pouze jedním nesestupovaným varlatem.

Muži s nesestoupeným varlatem mají větší pravděpodobnost vzniku tříselné kýly. To způsobí, že se jejich střevo vytlačí přes oslabenou oblast v jejich břišní stěně. Pouze chirurgický zákrok může tento bolestivý stav napravit.

Nesestouplá varlata jsou také rizikovým faktorem rakoviny varlat, i když jsou opraveny. To platí pro sestouplá i nesestouplá varlata.

Jak se diagnostikuje nesestoupené varle?

Lékař vašeho dítěte může být schopen prohmatat nebo nahmatat jeho nesestoupené varle v břiše. V ostatních případech není varlata cítit. V některých případech není varlata vůbec přítomna.

Rentgenový nebo ultrazvukový zobrazovací test může lékaři vašeho dítěte pomoci diagnostikovat nesestoupené varle. Zobrazovací skeny, včetně MRI s kontrastním barvivem, mohou potvrdit přítomnost nebo nepřítomnost jeho varlat.

Dvě podmínky mohou napodobovat nesestoupené varle. Zatahovací varle je takové, které se pohybuje tam a zpět mezi třísly vašeho dítěte a jeho šourkem. Tento stav obvykle odezní, jak vaše dítě stárne. Vzestupné varle je takové, které se vrací do slabin vašeho dítěte a nelze ho snadno navést zpět.

Jak se stav léčí?

Výhled pro děti s nesestoupeným varlatem je velmi dobrý. Nesestouplá varlata vašeho dítěte obvykle sestoupí sama, když dosáhne věku 6 měsíců. Jeho lékař v té době pravděpodobně provede fyzické vyšetření. Mohou doporučit testování, pokud varle vašeho dítěte nesestoupilo.

Hormony, které stimulují produkci testosteronu, mohou být použity k sestupu varlat vašeho dítěte. To zahrnuje injekci hormonu nazývaného lidský choriový gonadotropin (HCG). Podle výzkumu publikovaného v American Family Physician má tato léčebná metoda asi 20procentní úspěšnost. Není to tak účinné jako operace. To může potenciálně vést k časné pubertě.

Vaše dítě může potřebovat operaci, pokud jeho varlata neklesla do věku 1. Operaci se říká „orchiopexie. ” Obvykle se provádí ambulantně. Chirurg vašeho dítěte udělá malý řez ve slabinách, aby jeho varlata mohla sestoupit do vhodné polohy. Obnova obvykle trvá přibližně jeden týden.

Extra tkáň může zabránit sestupu varlat vašeho dítěte. V takovém případě může chirurg vašeho dítěte odstranit přebytečnou tkáň. V ostatních případech může vaše dítě potřebovat operaci k natažení vazu, který drží jeho varlata. To pomáhá jeho varlatu sestoupit do normální polohy.

V některých případech je varlata špatně vyvinutá nebo obsahuje abnormální tkáň nebo tkáň, která není životaschopná. Pokud tomu tak je, chirurg vašeho dítěte tuto tkáň varlat zcela odstraní.

Pokud vaše dítě dosáhne dospělosti, aniž by se jeho stav léčil, a poté navštíví chirurga, chirurg mu pravděpodobně doporučí odstranit varle. V tom okamžiku je nepravděpodobné, že by jeho varlata produkovala sperma.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY