Noční průjem

Přehled

Průjem v noci může být znepokojující a nepříjemný. Průjem je, když máte volné, vodnaté pohyby střev. Noční průjem se objevuje v noci a běžně vás probouzí ze spánku. Existuje mnoho příčin nočních průjmů.

Můžete mít jen případ mírného průjmu, který po jednom nebo dvou dnech přejde. Nebo můžete mít chronický noční průjem. Chronický průjem trvá čtyři týdny nebo déle a může být známkou vážného zdravotního stavu. V případě těžkého nebo chronického průjmu byste měli navštívit svého lékaře.

Příznaky

Příznaky nočního průjmu se objevují v noci a zahrnují:

 • vodnatá, řídká nebo řídká stolice
 • bolest v břiše
 • pocit nadcházejícího pohybu střev
 • nevolnost
 • nadýmání
 • horečka

Prožívání mírného průjmu znamená mít některé nebo všechny z těchto příznaků a být schopen tento stav zvládat den nebo dva. Můžete se probudit s těmito příznaky nebo mít potíže se spánkem s mírným průjmem, ale tento stav obvykle časem pomine.

Těžký průjem může zahrnovat tyto příznaky stejně jako další, jako je krev ve stolici a silná bolest.

Chronický průjem je, když máte průjem několikrát denně po dobu jednoho měsíce nebo déle. Chronický průjem se často může objevit v noci a může být známkou vážnějšího základního stavu.

Noční průjem může být nepříjemný, protože narušuje váš spánkový režim. To může být problematické zejména u chronického průjmu.

Příčiny

Mírný až těžký průjem může být způsoben:

 • infekce, včetně těch způsobených viry nebo bakteriemi
 • léky
 • potraviny
 • alergie

Možná zjistíte, že máte průjem v noci kvůli jedné z těchto příčin, ale je nepravděpodobné, že budete mít tento stav po delší dobu.

Chronický noční průjem je pravděpodobně známkou vážnějšího stavu. Tento stav může dokonce pomoci vašemu lékaři stanovit diagnózu. Některé gastrointestinální stavy, jako je syndrom dráždivého tračníku a další funkční střevní onemocnění, obecně nezpůsobují noční průjmy.

Je běžné, že sekreční průjem způsobuje noční průjem. K sekrečnímu průjmu dochází, když vaše střevo nemůže správně absorbovat nebo vylučovat elektrolyty a tekutinu. Můžete zažít sekreční průjem ze základního zdravotního stavu nebo z vnějšího faktoru, jako je alkoholismus, operace nebo užívání léků.

Zde je několik zdravotních stavů, které mohou způsobit chronický noční průjem:

Zánětlivé onemocnění střev

Zánětlivé onemocnění střev může být způsobeno několika různými stavy, včetně ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby. Objevuje se, když trpíte chronickým zánětem v gastrointestinálním (GI) traktu. Ulcerózní kolitida se vyskytuje v tlustém střevě. Crohnova choroba se může objevit kdekoli od úst až po konečník. Obě jsou autoimunitní onemocnění, která způsobují zánět v GI traktu.

Kromě jiného obsahu průjmu můžete zaznamenat krev nebo hlen ve střevech. Mezi další příznaky těchto stavů patří bolest při vyprazdňování, únava, hubnutí, anémie a chronické bolesti břicha. Tento chronický stav může být někdy vážný a může být v remisi s terapií pro ostatní.

Přesná příčina zánětlivého onemocnění střev není známa, ale můžete být k němu náchylnější, pokud ho máte v rodinné anamnéze, kouříte tabák nebo užíváte nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID).

Mikroskopická kolitida

Mikroskopická kolitida může způsobit noční průjem, i když držíte půst. Tento stav zanítí vaše tlusté střevo na mikroskopické úrovni. Pravděpodobnost, že tento stav onemocníte, je s přibývajícím věkem. Tento stav můžete zaznamenat, pokud užíváte určité typy léků, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky, po delší dobu. Může se také vyvinout z jiného důvodu.

Diabetes mellitus

Diabetes mellitus může být příčinou nočních průjmů. Můžete být náchylnější k nočním průjmům, pokud je hladina glukózy v krvi špatně kontrolována a pokud jste závislý na inzulínu. Pravděpodobnost nočního průjmu může být vyšší, pokud máte diabetes s periferní a autonomní neuropatií. Noční průjem můžete pociťovat často nebo jen příležitostně.

Léčba

Váš noční průjem se může vyskytovat izolovaně nebo může být známkou chronického základního onemocnění. Léčba se liší v závislosti na příčině nočního průjmu. Před léčbou přetrvávajícího průjmu byste měli navštívit svého lékaře, abyste získali konkrétní diagnózu a plán léčby. Váš lékař může předepsat nebo doporučit určité léky k léčbě chronického průjmu, včetně protiprůjmové nebo antibiotické terapie.

Zde je několik způsobů, jak léčit mírný průjem:

 • Zůstaňte hydratovaní pitím zředěných tekutin, které mají nutriční hodnotu, jako jsou ovocné šťávy, sportovní nápoje a vývar.
 • Jezte nevýrazná jídla, která neobsahují příliš mnoho vlákniny a držte se dál od těžkých a mastných jídel.
 • Vyzkoušejte volně prodejné léky proti průjmu.
 • Snižte příjem kofeinu.
 • Vyhněte se pití alkoholu.

Tipy na prevenci

Mírný průjem je normální a může se objevit jednou nebo dvakrát ročně.

Můžete být schopni zabránit nočnímu průjmu u chronických zdravotních stavů zvládnutím základní příčiny.

Zánětlivé onemocnění střev

Vyhněte se spouštěčům, které mohou způsobit akutní vzplanutí stavu. Tento stav nemůžete vyléčit, ale chcete se vyhnout průjmu a dalším nežádoucím příznakům. Neměli byste kouřit tabák a dbejte na dostatek spánku. Váš lékař může doporučit také určité doplňky, kromě přizpůsobení terapie na předpis pro léčbu vašeho IBD.

Mikroskopická kolitida

Změňte svůj jídelníček na stravu s nízkým obsahem vlákniny, tuků a mléčných výrobků. Zvažte přechod na bezlepkový. Vyhněte se lékům, které stav zhoršují.

Diabetes mellitus

Zvládejte diabetes mellitus účinně s pomocí svého lékaře, abyste se vyhnuli nočním průjmům. Lékař by vám mohl doporučit různé léčebné a preventivní metody ke zmírnění nočních průjmů.

Komplikace a nouzové příznaky

Noční průjem může být známkou vážného stavu, který vyžaduje lékařské ošetření. Navštivte svého lékaře, pokud:

 • Máte podezření na dehydrataci. V těle musíte udržovat určitou hladinu vody a soli a dlouhotrvající nebo silný průjem může způsobit komplikace. Pokud zaznamenáte dehydrataci, měli byste navštívit svého lékaře. Mezi zranitelné skupiny patří malé děti, starší lidé a lidé s jinými zdravotními problémy.
 • Máte dlouhotrvající horečku nebo horečku vysokého stupně.
 • Máte krev nebo hlen ve stolici.
 • Váš průjem trvá několik týdnů.
 • Poznáte příznaky jiného, ​​vážnějšího stavu.

Výhled

Noční průjem je stav, který vás může probudit z ustáleného spánku. Tento stav může projít jako záchvat mírného průjmu, který odezní během jednoho nebo dvou dnů. Nebo můžete pravidelně pociťovat noční průjem. Tento stav může být známkou něčeho vážnějšího a vyžaduje konzultaci s lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY